Токио-2020: Сабина Ташкенбаева бадиий гимнастикачиларимизнинг илк лицензиясига эгалик қилди
Италиянинг Песаро шаҳрида бадиий гимнастика бўйича Жаҳон кубогининг тўртинчи босқичи якунланди. Ушбу босқичдан сўнг яккалик йўналишида яна 3 нафар Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўл олган гимнастикачилар номи эълон қилинди. Қувонарлиси, улар орасида ҳамюртимиз Сабина Ташкенбаева ҳам бор.
Барча босқичлар якуни бўйича Ташкенбаева 130 балл жамғаришга муваффақ бўлди. Бу лицензия учун курашаётган спортчилар орасида иккинчи кўрсаткич эди. Бу борада якуний жадвал қуйидагича кўриниш олди:
1. Екатерина Веденеева (Словения) – 145
2. Сабина Ташкенбаева (Ўзбекистон) – 130
3. Чисаки Оива (Япония) – 118
Бу бадиий гимнастика бўйича Токио-2020 Олимпия ўйинларига қўлга киритилган биринчи лицензия ҳисобланади. Олдинда гуруҳ машқи бўйича қизларимизни пойтахтимизда ўтадиган лицензион Осиё чемпионати кутиб турибди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу муваффақият билан Сабина Ташкенбаева ва унинг яқинларини, Ўзбекистон гимнастика федерациясини табриклаб қолади.

Токио-2020: Сабина Ташкенбаева завоевала первую лицензию среди наших представительниц по художественной гимнастике
В городе Песаро (Италия) завершился четвёртый этап Кубка Мира по художественной гимнастике. После завершения данного этапа стали известны имена 3-х спортсменок, которые стали обладательницами лицензии Токийской Олимпиады. Примечательно, что среди них есть и наша девушка — Сабина Ташкенбаева.
Спортсменка сборной Узбекистана успешно прошла серию квалификационных этапов Кубка Мира, набрав в итоге 130 очков. Это было вторым показателем среди спортсменок, которые боролись за путёвку Олимпиады. Итоговый рейтинг выглядит следующим образом:
1.Екатерина Веденеева (Словения) — 145
2.Сабина Ташкенбаева (Узбекистан) — 130
3.Чисаки Оива (Япония) — 118
Это является первой завоёванной лицензией на Олимпиаду Токио-2020 по художественной гимнастике. Впереди наших девушек ждёт чемпионат Азии в Ташкенте, в котором будут разыграны лицензии в групповом направлении.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Сабину Ташкенбаеву, ею семью и близких, федерацию гимнастики Узбекистана с завоеванной лицензией.