Нукусда спорт курашлари бўйича халқаро мусобақа ўтказилди
17-19 октябрь кунлари Қорақалпоғистон Республикасида спорт курашлари бўйича халқаро мусобақа бўлиб ўтди. “New Uzbekistan” номи остида биринчи бор ташкил этилган катталар ўртасидаги турнирда мамлакатимиздан ташқари Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Беларус Республикаларидан ташриф буюрган полвонлар баҳс олиб боришди.
Мусобақа “Спорт курашларининг олимпия турларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-336-сон Қарори асосида ташкил этилди. Унда Олимпия вазн тоифаларида кучлилар саралаб олинди. Кутилганидек, ҳар уч йўналишда 14 та вазн тоифасида олтин медалга сазовор бўлган Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритишди. Иккинчи ва учинчи ўринлар мос равишда Беларусь ҳамда Қозоғистон жамоаларига насиб этди.

20 Октября 2023 2267
17-19 октября в Республике Каракалпакстан прошло международное соревнование "New Uzbekistan" по спортивной борьбе. Турнир был организован впервые среди взрослых и в нём, помимо наших единоборцев, приняли участие представители Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Беларуси.
Основой для проведения соревнований стало Постановление Президента № ПП-336 «О мерах по дальнейшему развитию олимпийских видов спортивной борьбы». Следует отметить, что в ходе состязаний были выбраны сильнейшие борцы в олимпийских весовых категориях. Как и следовало ожидать, сборной Узбекистана удалось завоевать 14 золотых медалей в трёх направлениях и по итогам общекомандного зачёта занять первое место. Второй стала команда Беларуси, а третьей - сборная Казахстана.