Улар Токиога боришади: Олимпия ўйинларида иккинчи бор қатнашадиган Никита Рафалович
Таэквондо бўйича терма жамоамиз аъзоси Никита Рафалович “Улар Токиога боришади” лойиҳамизнинг бугунги қаҳрамонимиз бўлади. Токио-2020 икки карра жаҳон чемпионати финалчиси учун иккинчи Олимпиада бўлади.
Никита Игоревич Рафалович 1993 йил 10 октябрь куни Тошкент шаҳрида туғилган. Таэквондо бўйича Халқаро тоифадаги спорт устаси.
Никита 2000 йилдан Александр Ким қўл остида шуғуллана бошлаган. Ҳозирги мураббийи Максим Рафалович (акаси). 2008 йил ўсмирлар, 2010 йилдан катталар бўйича терма жамоа таркибига кирган.
Таэквондочимизнинг халқаро ареналардаги муваффақияти 2014 йилдан бошланди. Шу йили дастлаб Тошкентда ўтган Осиё чемпионатида бронза, Инчеонда ўтган Осиё ўйинларида эса кумуш медални қўлга киритди.
Терма жамоамиз учун энг муваффақиятли ўтган 2015 йилги жаҳон чемпионатида Никита ҳам ўз ғалабалари билан барчани хурсанд қилган. Ҳамюртимиз Челябинскда ўтган мазкур дунё биринчилигида кумуш медалга сазовор бўлган эди.
2016 йил Филиппинда ўтган Осиё чемпионатида яна бир кумуш медални қўлга киритди. Шундан сўнг ушбу мамлакатда ўтган Рио-2016 лицензион турнирида зафар қучиб, илк бор Олимпия ўйинларига йўлланма олди. Бразилияда эса ҳамюртимиз ўзига улкан тажриба тўплади.
2017 йилги жаҳон чемпионатида Никита яна бир бор финалга етиб келди. Афсуски, бу гал ҳам қилувчи жангда имкониятни бой бериб, кумуш медаль билан тақдирланди.
2018 йил таэквондочимиз Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида ғалаба қозониб, делегациямизнинг умумжамоа ҳисобида юқори натижа қайд этишида ўзининг муносиб ҳиссасини қўшди.
Рақамлар мисолида олиб қарайдиган бўлсак, Никита Рафалович жаҳон чемпионатларида 2 та кумуш, Гран-при турнирларида 3 та бронза, “Катта дубулға”да 1 та бронза, турли қитъавий мусобақаларда 3 та олтин, 2 тадан кумуш ва бронза медалларига сазовор бўлган. Халқаро таэквондо федерациясининг (WT) 2020 йил 1 январь ҳолатига кўра эълон қилган рейтинги якуни бўйича Токио-2020 Олимпиадасига йўлланма олган.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: Никита Рафалович во второй раз примет участие на Олимпиаде
Сегодняшний герой проекта «Они будут защищать честь страны в Токио» представитель сборной Узбекистана по таэквондо WT Никита Рафалович. Для двукратного финалиста ЧМ по таэквондо Токийская Олимпиада станет второй по счёту.
Рафалович Никита Игоревич родился 10 октября 1993 года в Ташкенте. Мастер спорта международного класса по таэквондо.
С 2000 года занимается под руководством Александра Кима. Его нынешний наставник — Максим Рафалович (брат). В 2008 вошёл в состав сборной юниоров, а с 2010 года — член взрослой сборной.
Успех Рафаловича на международной арене начался с 2014 года. В том году на чемпионате Азии в Ташкенте он завоевал бронзу, а на Азиатских играх в Инчеоне — серебро.
2015 год был очень плодотворным и успешным для нашей сборной. В этом есть и заслуги Никиты, на чемпионате мира в Челябинске он стал серебряным призёром.
На чемпионате Азии 2016 года в Филиппинах удостоился серебряной медали. Также, в лицензионном турнире завоевал путёвку на Рио-2016. На Олимпиаде в Рио-де-Жанейро таэквондист обогатил свой опыт.
В 2017 году в первенстве мира он снова вышел в финал. К сожалению в решающем бою он снова проиграл и уже во второй раз стал серебряным призёром.
На Азиаде 2018 года в Индонезии он одержал победу и вложил значимый вклад в успех делегации Узбекистана в общекомандном зачёте.
За всю свою профессиональную карьеру, Никита Рафалович стал двукратным серебряным призёром ЧМ, 3 раза завоевал бронзу на турнирах из серии «Гран-При», в престижных континентальных соревнованиях выиграл 3 золотые, 2 серебряные и 2 бронзовые медали. По результатам объявленного Олимпийского рейтинга Международной федерации таэквондо (WT) на 1 января 2020 года он удостоился путевки (в весовой категории -80 кг) на Олимпийские игры в Токио.