Улар Токиога боришади: Олимпия ўйинларида иккинчи бор қатнашадиган Никита Рафалович
Таэквондо бўйича терма жамоамиз аъзоси Никита Рафалович “Улар Токиога боришади” лойиҳамизнинг бугунги қаҳрамонимиз бўлади. Токио-2020 икки карра жаҳон чемпионати финалчиси учун иккинчи Олимпиада бўлади.
Никита Игоревич Рафалович 1993 йил 10 октябрь куни Тошкент шаҳрида туғилган. Таэквондо бўйича Халқаро тоифадаги спорт устаси.
Никита 2000 йилдан Александр Ким қўл остида шуғуллана бошлаган. Ҳозирги мураббийи Максим Рафалович (акаси). 2008 йил ўсмирлар, 2010 йилдан катталар бўйича терма жамоа таркибига кирган.
Таэквондочимизнинг халқаро ареналардаги муваффақияти 2014 йилдан бошланди. Шу йили дастлаб Тошкентда ўтган Осиё чемпионатида бронза, Инчеонда ўтган Осиё ўйинларида эса кумуш медални қўлга киритди.
Терма жамоамиз учун энг муваффақиятли ўтган 2015 йилги жаҳон чемпионатида Никита ҳам ўз ғалабалари билан барчани хурсанд қилган. Ҳамюртимиз Челябинскда ўтган мазкур дунё биринчилигида кумуш медалга сазовор бўлган эди.
2016 йил Филиппинда ўтган Осиё чемпионатида яна бир кумуш медални қўлга киритди. Шундан сўнг ушбу мамлакатда ўтган Рио-2016 лицензион турнирида зафар қучиб, илк бор Олимпия ўйинларига йўлланма олди. Бразилияда эса ҳамюртимиз ўзига улкан тажриба тўплади.
2017 йилги жаҳон чемпионатида Никита яна бир бор финалга етиб келди. Афсуски, бу гал ҳам қилувчи жангда имкониятни бой бериб, кумуш медаль билан тақдирланди.
2018 йил таэквондочимиз Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида ғалаба қозониб, делегациямизнинг умумжамоа ҳисобида юқори натижа қайд этишида ўзининг муносиб ҳиссасини қўшди.
Рақамлар мисолида олиб қарайдиган бўлсак, Никита Рафалович жаҳон чемпионатларида 2 та кумуш, Гран-при турнирларида 3 та бронза, “Катта дубулға”да 1 та бронза, турли қитъавий мусобақаларда 3 та олтин, 2 тадан кумуш ва бронза медалларига сазовор бўлган. Халқаро таэквондо федерациясининг (WT) 2020 йил 1 январь ҳолатига кўра эълон қилган рейтинги якуни бўйича Токио-2020 Олимпиадасига йўлланма олган.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Nikita Rafalovich will take part in the Olympics for the second time
Today's hero of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo" is the representative of the Uzbek taekwondo team WT Nikita Rafalovich. For the two-time finalist of the World Taekwondo World Cup, the Tokyo Olympics will be the second in a row.
Nikita Igorevich Rafalovich was born on October 10, 1993 in Tashkent. Master of sports of international class in Taekwondo.
Since 2000, he has been studying under the guidance of Alexander Kim. His current mentor is Maxim Rafalovich (brother). In 2008, he joined the junior national team, and since 2010-a member of the adult national team.
Rafalovich's success in the international arena began in 2014. That year, he won bronze at the Asian Championships in Tashkent, and silver at the Asian Games in Incheon.
2015 was a very fruitful and successful year for our national team. This is also Nikita's merit, he became a silver medalist at the World Championships in Chelyabinsk.
At the 2016 Asian Championship in the Philippines, he was awarded a silver medal. Also, in the licensed tournament, he won a ticket to Rio 2016. At the Olympics in Rio de Janeiro, the taekwondo practitioner enriched his experience.
In 2017, in the world Championship, he again reached the final. Unfortunately, he lost again in the decisive battle and became the silver medalist for the second time.
At the 2018 Asian Games in Indonesia, he won and made a significant contribution to the success of the Uzbek delegation in the team competition.
During his entire professional career, Nikita Rafalovich became a two-time silver medalist of the World Cup, won bronze 3 times at tournaments from the "Grand Prix" series, won 3 gold, 2 silver and 2 bronze medals in prestigious continental competitions. According to the results of the announced Olympic rating of the International Taekwondo Federation (WT) on January 1, 2020, he was awarded a ticket (in the weight category -80 kg) to the Olympic Games in Tokyo.