Ишчи гуруҳ Чэнду шаҳридаги спорт инфратузилмасини ўрганди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов, шунингдек, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги, “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компанияси вакилларидан иборат ишчи гуруҳ айни пайтда Хитой давлатида хизмат сафарида бўлиб тургани ҳақида маълум қилган эдик. Мутасаддилар бугун Чэнду шаҳрига ташриф буюриб, ҳудудда яратилган спорт инфратузилмасини яқиндан ўрганишди.
Хабарингиз бор, Чэнду шаҳри жорий йилнинг 28 июль – 8 август кунлари навбатдаги Бутунжаҳон ёзги Универсиада ўйинларига мезбонлик қилди. Шаҳар ва объектлардаги спорт ҳавоси ҳали ҳам сақланиб турибди.
Ишчи гуруҳ даставвал мусобақа учун барпо этилган музейда бўлиб, унда нафақат Универсиада ўйинлари, балки Чэнду шаҳрининг спорт тарихи билан яқиндан танишди. Шаҳарнинг асосий спорт объектлари жойлашган Лунцюаньи мавзеси кейинги манзил бўлди. Ушбу ҳудудда Универсиада ўйинларининг очилиш ва ёпилиш маросимлари ўтказилган “Dong'an Lake” стадиони, шунингдек, “Dong'an Lake Arena” кўп тармоқли мажмуаси ва сув спорти саройига ҳам ташриф буюришди.
Бош стадион футбол, енгил атлетика каби турларга мослашган. “Dong'an Lake Arena” нисбатан универсал бўлиб, қопламалар тўшалишига қараб гимнастика, баскетбол, волейбол, гандбол, футзал ва бошқа кўплаб турларда мусобақаларни қабул қилиши мумкин. Ўз навбатида, “Dong'an Lake Sports Park Aquatics Centre”да сув спорти турлари билан боғлиқ барча мусобақаларни ташкил этиш имконияти мавжуд.
Ўрганиш ишлари давомида маҳаллий менежерлар кўп тармоқли иншоотлардан фойдаланиш бўйича ўз тажрибалари билан баҳам кўришди. Ҳамюртларимиз “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари ва бошқа мусобақаларни ташкил этишда бундай тажрибадан фойдаланиш бўйича ўзлари учун керакли йўналишларни белгилаб олишди.

31 Августа 2023 2041
Ранее мы сообщали, что в настоящее время рабочая группа в составе Генерального секретаря Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбека Касимова, заместителя председателя Комитета Азизжона Камилова, а также представителей Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства, инжиниринговой компаниии “Ягона буюртмачи хизмати” (“Служба единого заказчика”) находятся с рабочим визитом в Китае. Официальные лица сегодня посетили Чэнду и внимательно изучили спортивную инфраструктуру, созданную в этом регионе.
Напомним, что с 28 июля по 8 августа этого года город Чэнду принимал очередные Всемирные игры летней Универсиады. В данном городе и по сей день царит спортивная атмосфера.
Рабочая группа побывала в музее, изначально построенном для соревнований, где поближе познакомилась не только с играми Универсиады, но и со спортивной историей города Чэнду. Следующим пунктом назначения был район Лунцюаньи, где расположены основные спортивные сооружения города. Также официальные лица побывали в стадионе “Dong'an Lake”, где проходили церемонии открытия и закрытия Всемирной Универсиады, а также в многопрофильном комплексе и ледовом Дворце “Dong'an Lake Arena”.
Главный стадион приспособлен для таких видов спорта, как футбол, легкая атлетика. ”Donghan Lake Arena” относительно универсальна и может принимать соревнования по гимнастике, баскетболу, волейболу, гандболу, футзалу и многим другим видам спорта, в зависимости от покрытия. В свою очередь, в ”Donghan Lake Sports Park Aquatics Centre” имеется возможность организовать все соревнования, связанные с водными видами спорта.
В ходе исследования местные менеджеры поделились своим опытом использования многопрофильных объектов. Наши соотечественники определили для себя необходимые направления использования такого опыта в организации юношеских Азиатских игр «Ташкент-2025» и других соревнований.