Токио-2020 йўлланмаларининг 70 фоизи тақсимлаб бўлинди
Барчамиз орзуқиб кутаётган Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинлари стартига 67 кун қолди. Халқаро Олимпия қўмитасининг маълум қилишича, айни пайтга келиб лицензияларнинг 70 фоизи ўз эгаларини топган.
Рақамлар бўйича айтадиган бўлсак, ҳозирда 7800 дан ортиқ спортчи Олимпиада иштирокчиларига айланиб улгурди. Ҳозирги кунга келиб, рейтинг ва квалификацион турнирлар орқали бир қатор спорт турларида ўйналадиган йўлланмалар ўз эгаларини кутмоқда.
Футбол, спорт курашлари, велоспортнинг шоссе ва трек, гандбол, чим устида хоккей, волейбол, қояга чиқиш, сув полоси, сувга сакраш, от спорти бўйича йўлланмалар тақсимлаб бўлинган. 5 июлгача барча спорт турлари бўйича лицензиялар тўлиқ тақсимланади.
Эслатиб ўтамиз, ҳозиргача Ўзбекистон делегацияси Олимпия ўйинларига 41 та, Паралимпия ўйинларига эса 16 та йўлланма қўлга киритган. Токио-2020 Олимпия ўйинлари 23 июль – 8 август, Паралимпия ўйинлари эса 24 август – 5 сентябрь кунлари бўлиб ўтади.

70 percent of Tokyo 2020 licenses have already been distributed
There are 67 days left before the start of the most important sporting events of the quadrennial — the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games. The International Olympic Committee (IOC) announced the distribution of 70 percent of Tokyo 2020 licenses.
Thus, more than 7800 athletes have already become participants of the upcoming Olympics. The remaining quotas will be drawn according to the ratings, as well as through qualification competitions.
At the same time, in football, water polo, wrestling, track and highway cycling, handball, field hockey, volleyball, rock climbing, diving, equestrian sports, the distribution of permits has already been completed. By July 5, licenses for all sports will already be fully distributed.
We remind you that so far the delegation of Uzbekistan has won 41 licenses for the Olympic and 16 licenses for the Paralympic Games. The Olympic Games in Tokyo will be held from July 23 to August 8, and the Paralympics - from August 24 to September 5.