“Улар Токиога боришади”: Лицензион жаҳон чемпионатларининг омадлиси Рустам Ассакалов
“Улар Токиога боришади” лойиҳамиз давом этади. Бугун сизлар билан юнон-рум кураши бўйича терма жамоамиз вакили, 2 карра жаҳон чемпионати совриндори Рустам Ассакалов ҳақида гаплашамиз.
Рустам Схатбаевич Ассакалов 1984 йил 13 июль куни Россия Федерациясининг Краснодар ўлкасида туғилган. 2012 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Ассакаловнинг терма жамоамиз таркибидаги илк йирик мусобақаси 2013 йилги Осиё чемпионати бўлди. Полвонимиз ушбу мусобақада зафар қучиб, спортимиз мухлислари эътиборини қозонди. Мураббийлари – Владимир Холодаев, Камил Фаткуллин, Равшан Рўзиқулов.
2014 йил қитъа биринчилигида кумуш медални, ўша йили Жанубий Кореяда ўтган Осиё ўйинларида эса чемпионликни қўлга киритди.
2015 йил Осиё чемпионати яна олтин, жаҳон чемпионати эса кумуш медаль билан якунланди. Дунё биринчилигидаги ушбу натижа унга Рио-2016 йўлланмасини тақдим қилди. Олимпиадада эса ҳамюртимиз кучли саккизликдан жой олган.
2017 йил Нью-Деҳлидаги Осиё чемпионатида бронза медалига сазовор бўлди. 2018 йил ҳамюртимиз учун анча омадли келди. Бу йил Ассакалов Бишкекда ўтган қитъа биринчилигида олтин, Индонезиядаги Осиё ўйинларида эса кумуш медал соҳиби бўлди.
2019 йил ҳам қитъа чемпионати билан бошланди. Цианда ўтган мусобақада Рустам навбатдаги бронза медалини ўз ҳисобига қўшиб қўйди.
Шу йил Нур-Султанда ўтган ЖЧ эса алоҳида мавзу. 35 ёшида -87 кг вазн тоифасида иштирок этиб, 2 карра жаҳон чемпиони Метехан Башар (Туркия), Александр Комаров (Россия) каби каби номдор рақибларни “туше” ҳолатида мағлуб этишга муваффақ бўлди. Ярим финалда Виктор Лоринц (Венгрия) билан 1:1 ҳисоби қайд этилди. Сўнгги баллни Лоринц қўлга киритгани учун Ассакалов бронза медали учун учун курашадиган бўлди. Бироқ асосийси унинг ярим финалга чиққани эди. Боиси чорак финалдаги ғалаба унга бир вақтнинг ўзида Токио-2020 эшикларини ҳам очган. Якунда ушбу мусобақада курашчимиз бронза медалини қўлга киритди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: успешный участник лицензионных ЧМ Рустам Ассакалов
Продолжаем проект «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодня мы вам расскажем о деятельности представителя сборной по греко-римской борьбе, двукратном призёре ЧМ Рустаме Ассакалове.
Ассакалов Рустам Схатбаевич родился 13 июля 1984 года в Краснодарском крае (Российская Федерация). С 2012 года представитель Национальной сборной Узбекистана. Его первым крупным соревнованием в составе сборной Узбекистана стал чемпионат Азии 2013 года, где Ассакалову удалось завоевать титул чемпиона континента. Тренеры — Владимир Холодаев, Камил Фаткуллин, Равшан Рузикулов.
В 2014 году в первенстве континента Ассакалов удостоился серебра, а на Азиатских играх в Инчеоне завоевал титул чемпиона.
На чемпионате Азии 2015 года он выиграл золотую медаль, а в первенстве мира — серебро. Благодаря результату на ЧМ он удостоился лицензии Олимпийских игр Рио-2016. На этой Олимпиаде он вошёл в первую восьмёрку.
На чемпионате Азии 2017 года в Нью-Дели борец стал бронзовым призёром. 2018 год стал одним из успешных для Ассакалова. В том году в первенстве континента он завоевал золото, а на Азиатских играх в Индонезии — серебро.
И 2019 год начался с чемпионата Азии. Соревнование проходило в городе Циан, где Ассакалов добавил ещё одну бронзовую медаль в свою копилку.
В том же году состоялся чемпионат мира в городе Нур-Султан (Казахстан). 35 летний борец, выступавший в весовой категории -87 кг победил двукратного чемпиона мира Метехена Башара (Турция), Александра Комарова (Россия) за счёт «туше». В полуфинале он поборолся с Виктором Лоринцем (Венгрия). Бой завершился со счётом 1:1, однако последнее очко было засчитано Лоринцу и нашему борцу пришлось выйти на ковёр за бронзовую медаль. Главное — что Ассакалов вышел в полуфинал. В итоге, завоевав бронзу, он удостоился лицензии на Олимпиаду Токио-2020.