“Улар Токиога боришади”: Лицензион жаҳон чемпионатларининг омадлиси Рустам Ассакалов
“Улар Токиога боришади” лойиҳамиз давом этади. Бугун сизлар билан юнон-рум кураши бўйича терма жамоамиз вакили, 2 карра жаҳон чемпионати совриндори Рустам Ассакалов ҳақида гаплашамиз.
Рустам Схатбаевич Ассакалов 1984 йил 13 июль куни Россия Федерациясининг Краснодар ўлкасида туғилган. 2012 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Ассакаловнинг терма жамоамиз таркибидаги илк йирик мусобақаси 2013 йилги Осиё чемпионати бўлди. Полвонимиз ушбу мусобақада зафар қучиб, спортимиз мухлислари эътиборини қозонди. Мураббийлари – Владимир Холодаев, Камил Фаткуллин, Равшан Рўзиқулов.
2014 йил қитъа биринчилигида кумуш медални, ўша йили Жанубий Кореяда ўтган Осиё ўйинларида эса чемпионликни қўлга киритди.
2015 йил Осиё чемпионати яна олтин, жаҳон чемпионати эса кумуш медаль билан якунланди. Дунё биринчилигидаги ушбу натижа унга Рио-2016 йўлланмасини тақдим қилди. Олимпиадада эса ҳамюртимиз кучли саккизликдан жой олган.
2017 йил Нью-Деҳлидаги Осиё чемпионатида бронза медалига сазовор бўлди. 2018 йил ҳамюртимиз учун анча омадли келди. Бу йил Ассакалов Бишкекда ўтган қитъа биринчилигида олтин, Индонезиядаги Осиё ўйинларида эса кумуш медал соҳиби бўлди.
2019 йил ҳам қитъа чемпионати билан бошланди. Цианда ўтган мусобақада Рустам навбатдаги бронза медалини ўз ҳисобига қўшиб қўйди.
Шу йил Нур-Султанда ўтган ЖЧ эса алоҳида мавзу. 35 ёшида -87 кг вазн тоифасида иштирок этиб, 2 карра жаҳон чемпиони Метехан Башар (Туркия), Александр Комаров (Россия) каби каби номдор рақибларни “туше” ҳолатида мағлуб этишга муваффақ бўлди. Ярим финалда Виктор Лоринц (Венгрия) билан 1:1 ҳисоби қайд этилди. Сўнгги баллни Лоринц қўлга киритгани учун Ассакалов бронза медали учун учун курашадиган бўлди. Бироқ асосийси унинг ярим финалга чиққани эди. Боиси чорак финалдаги ғалаба унга бир вақтнинг ўзида Токио-2020 эшикларини ҳам очган. Якунда ушбу мусобақада курашчимиз бронза медалини қўлга киритди.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": successful participant of the licensed World Cup Rustam Assakalov
We continue the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today we will tell you about the activities of the representative of the national team in Greco-Roman wrestling, two-time World Cup medalist Rustam Assakalov.
Assakalov Rustam Shatbaevich was born on July 13, 1984 in the Krasnodar Territory (Russian Federation). Since 2012, the representative of the National team of Uzbekistan. His first major competition as a member of the national team of Uzbekistan was the 2013 Asian Championship, where Assakalov managed to win the title of champion of the continent. Coaches-Vladimir Kholodaev, Kamil Fatkullin, Ravshan Ruzikulov.
In 2014, Assakalov was awarded silver in the continental championship, and at the Asian Games in Incheon he won the title of champion.
He won a gold medal at the 2015 Asian Championships, and a silver medal at the World Championships. Thanks to the result at the World Cup, he was awarded the license of the Rio 2016 Olympic Games. At this Olympiad, he entered the top eight.
At the 2017 Asian Championship in New Delhi, the wrestler became the bronze medalist. 2018 was one of the most successful years for Assakalov. That year, he won gold in the continental championship, and silver at the Asian Games in Indonesia.
And 2019 began with the Asian Championship. The competition was held in the city of Cian, where Assakalov added another bronze medal to his piggy bank.
In the same year, the World Championship was held in the city of Nur-Sultan (Kazakhstan). The 35-year-old wrestler, who competed in the weight category -87 kg, defeated two-time world champion Metehen Bashar( Turkey), Alexander Komarov (Russia) at the expense of "touch". In the semifinals, he fought with Viktor Lorints (Hungary). The fight ended with a score of 1: 1, but the last point was counted to Lorinets and our wrestler had to go to the carpet for the bronze medal. The main thing is that Assakalov reached the semifinals. As a result, having won bronze, he was awarded a license for the Tokyo 2020 Olympics.