Спортчиларимизнинг ADAMS тизимида ишлаш кўникмаларини оширишга эътибор кучаймоқда
Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WADA) томонидан йирик мусобақаларда иштирок этадиган спортчиларнинг кунлик тақвимини ўрганиб бориш бўйича ADAMS тизими яратилган. Ҳозирда бутун дунёда атлетларнинг ушбу йўналишда ишлаш бўйича кўникмаларини ошириш юзасидан турли дастурлар кўриб чиқилмоқда. МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов соҳа мутасаддилари билан мазкур мавзу юзасидан учрашув ўтказди.
Унда МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Камол Сирожитдинов ва унинг маслаҳатчиси Искандар Мавлянов, Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги мутасаддилари ҳам иштирок этишди. Шерзод Рихсибоевич ADAMS тизимига киритилмаган ёки унда тўғри ишлай олмаётган спортчиларимизга ёрдам бериш, юзага келиши мумкин бўлган нохуш ҳолатларнинг олдини олиш муҳимлигини билдирди. Шу боис ушбу масалага жиддий эътибор қаратиш лозимлигини қўшимча қилиб, уларга тизим билан ишлаш бўйича семинарлар ташкил этиш хусусида тавсия берди.
ADAMS тизимига кўра, спортчи допинг таҳлилларини топшириш учун 3 бора ўзи белгилаган жойда бўлмаса, узоқ муддатга дисквалификация қилинади. Шуни инобатга олган ҳолда, барча атлетларимизни ушбу дастур билан ишлашга ўргатиш, уларга тақдим этилаётган фармакологик воситаларнинг таркибини назорат қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Уделяется огромное внимание улучшению навыков наших спортсменов по работе с системой ADAMS
Всемирное антидопинговое агентство (WADA) создало систему ADAMS для изучения дневного режима спортсменов, участвующих в крупных соревнованиях. В настоящее время во всём мире рассматриваются различные программы по повышению квалификации атлетов для работы в этом направлении. Заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов провёл встречу с представителями отрасли на эту тему.
В нём приняли участие директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК Камол Сирожитдинов и его советник Искандар Мавлянов, представители Национального антидопингового агентства Узбекистана. Шерзод Рихсибоевич подчеркнул важность помощи спортсменам, которые не включены в систему ADAMS или не могут нормально работать в ней, а также предотвращения возможных неблагоприятных ситуаций. Поэтому, добавив, что этому вопросу необходимо уделить серьёзное внимание, он рекомендовал им организовать семинары по работе с системой.
По системе ADAMS спортсмен дисквалифицируется на длительный срок, если он не находится в указанном им месте для сдачи допинг-анализов 3 раза. Учитывая это, были даны указания обучать всех отечественных атлетов работе с этой программой, контролировать состав предлагаемых им фармакологических средств.