Бугун Ўзбекистон МОҚнинг собиқ раиси, ҳозирда мамлакат бокс федерацияси раисининг маслаҳатчиси сифатида фаолият олиб бораётган Малик Бабаев ҳамда Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раисининг ўринбосари, Олимпиада чемпиони Андрей Абдувалиев таваллуд айёмларини нишонлашмоқда.
Малик Қурбоналиевич Бабаев 1962 йил 30 июнь куни таваллуд топган. Пойтахтимиздаги Шарқшунослик институтида бакалавр, Франциянинг Лион шаҳридаги “Claude Bernard Lyon I” университетининг Спорт менежменти йўналишида магистрлик босқичида таҳсил олган. Соҳада улкан тажриба тўплагач, 2001-2005 йиллар МОҚ Бош котиби, 2009-2012 йиллар Қўмита президенти лавозимида фаолият олиб борди. 2013 йилдан шу пайтгача Ўзбекистон бокс федерациясида вице-президент, Бош котиб, раис маслаҳатчиси каби лавозимларда меҳнат қилиб келмоқда.
Андрей Ҳакимович Абдувалиев 1966 йил 30 июнь куни туғилган. Енгил атлетиканинг босқон улоқтириш йўналиши бўйича Барселона-1992 Олимпия ўйинлари чемпиони. Андрей Ҳакимович, шунингдек, 1993 йил Штутгарт ва 1995 йил Гётеборгда ўтган жаҳон чемпионатлари ғолиби, Осиё чемпиони ва Осиё ўйинлари совриндори ҳам саналади. Андрей Абдувалиев ҳозирда Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раисининг ўринбосари ва Осиё енгил атлетика ассоциацияси вице-президенти лавозимларида иш олиб бормоқда. 2021 йил давлатимиз томонидан "Содиқ хизматлари учун" медали билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Спорт фахрийлари кенгаши ҳар икки юртдошимизни туғилган кунлари билан қутлаб, уларга узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Поздравляем Малика Бабаева и Андрея Абдувалиева!
Сегодня свой День рождения празднуют бывший председатель НОК Узбекистана Малик Бабаев, ныне занимающий должность советника председателя Федерации бокса страны и заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, Олимпийский чемпион Андрей Абдувалиев .
Малик Курбоналиевич Бабаев родился 30 июня 1962 года. Он получил степень бакалавра в Институте востоковедения столицы, а также степень магистра в области спортивного менеджмента в Университете “Claude Bernard Lyon I” во французском Лионе. Накопив огромный опыт в этой области, в 2001-2005 годах он занимал пост Генерального секретаря НОК, а в 2009-2012 годах-председателя Комитета. С 2013 года по настоящее время работает в Федерации бокса Узбекистана на должностях вице-президента, Генерального секретаря, ныне советника председателя.
Андрей Хакимович родился 30 июня 1966 года. Чемпион Олимпиады 1992 года в Барселоне по лёгкой атлетике (метание молота). Также является двукратным чемпионом мира (1993 и 1995), серебряным призёром Азиатских игр. В настоящее время занимает должности заместителя председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана и вице-президента Азиатской легкоатлетической ассоциации. В 2021 году награждён медалью "Содик хизматлари учун".
Национальный Олимпийский комитет, Совет ветеранов спорта Узбекистана искренне поздравляют именинников с Днём рождения, желают им крепкого здоровья и долгих лет жизни.