Боку мамлакатларнинг спорт соҳасидаги дўстлик платформасига айланди
Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов айни кунларда Озарбайжон пойтахти Боку шаҳрида хизмат сафарида бўлиб туришибди. Мутасаддилар 26-29 июнь кунлари ушбу шаҳарда ўтадиган Жисмоний тарбия ва спортга масъул вазир ҳамда юқори мансабдор шахсларнинг еттинчи халқаро анжуманида (MINEPS VII) иштирок этишади. Унда 50 дан ортиқ мамлакатдан ташриф буюрган делегатлар қатнашмоқда.
Тадбир давомида соҳадаги ҳамкорлик алоқаларини янада кучайтириш юзасидан қатор келишувларга эришилмоқда. Жумладан, Адҳам Икрамов Эрон Спорт ва ёшлар вазири Ҳамид Сажжади билан учрашув ўтказди. Таъкидлаш жоиз, ҳар икки давлат Президентлари бир неча кун аввал Теҳронда ўзаро учрашишган эди. Суҳбатда мамлакат раҳбарларининг дўстона сиёсатини спорт соҳасида давом эттириш, ўзаро тажриба алмашиш каби масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Шунингдек, А.Икрамов ҳамда О.Касимов Озарбайжон Ёшлар ва спорт ишлари вазири Фарид Гайибов ҳамда мамлакат Олимпия қўмитаси Бош котиби Азер Алиев билан ҳам учрашишди. Суҳбат давомида ҳар икки давлат ўртасида соҳага оид ҳамкорликни кучайтириш ва мустаҳкамлаш кун тартибининг асосий мавзуларидан бири бўлди. Режага кўра, ташриф давомида яна бир қатор мамлакатларнинг спорт соҳасидаги етакчилари билан ҳам учрашувлар ташкил этилиши кўзда тутилган.

Баку стал платформой дружбы стран в области спорта
Министр молодёжной политики и спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов в эти дни находятся в Баку с рабочим визитом. Официальные лица примут участие в седьмом Международном съезде министров и высших должностных лиц по физической культуре и спорту (MINEPS VII), который пройдёт в этом городе с 26 по 29 июня. В заседании принимают участие делегаты из более чем 50 стран.
В ходе мероприятия достигнут ряд договоренностей по дальнейшему укреплению сотрудничества в спортивной сфере. В частности, Адхам Икрамов провёл встречу с министром Спорта и молодёжи Ирана Хамидом Сажжади. Стоит отметить, что несколько дней назад Президенты обеих стран провели встречу между собой в Тегеране. В ходе беседы были подробно обсуждены такие вопросы, как продолжение дружественной политики руководителей государств в области спорта, обмен опытом.
Также А.Икрамов и О.Касимов встретились с министром По делам молодёжи и спорта Азербайджана Фаридом Гайибовым и Генеральным секретарём Олимпийского комитета страны Азером Алиевым. В ходе беседы одной из ключевых тем повестки дня стало укрепление и усиление взаимного сотрудничества между двумя странами. Согласно плану, в ходе визита также будут организованы встречи с лидерами спорта ряда стран.