Рустам Тўлагановнинг “olamsport.com” cайтига берган интервьюси юзасидан муносабат
Кеча бокс бўйича Рио-2016 Олимпия ўйинлари совриндори Рустам Тўлаганов билан “olamsport.com” сайти ва унинг “YouTube” тармоғидаги саҳифасида видео кўринишида интервью чоп этилди. Боксчимиз суҳбат давомида “Олимпиадада (Рио-2016 назарда тутилмоқда) ҳар бир спортчига телефон ва “суточный” пул берилган 400 ёки 300 доллар. 2 одам туриб олиб, ўшани бўлишиб олмоқчи бўлишди. Ман ичкарида оғир аҳволда ётибман. Улар мани телефоним ва пулимни бўлишвотти. Бу қанақа иснот? … Давлатнинг манда қарзи бор … 3 йил тўлашмаган манга “Олимпийский” стипендиямни”, деган жумлаларни гапириб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, Рустам Тўлаганов Рио-2016 Олимпия ўйинларида совриндор бўлгач, ҳукуматимиз томонидан белгиланган 75 минг АҚШ доллари миқдоридаги мукофот пули, “Malibu” автомобили, пойтахтимиздаги Сергели туманидан ер майдони билан тақдирланган. Давлатимиз томонидан “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан мукофотланди. Шунингдек, интервьюда худди ўзи айтиб ўтгани каби, унга белгиланган тартибда Олимпиада совриндори учун бериладиган умрбод ойлик нафақа ҳам тўлаб келинмоқда. Қолаверса, карантин чекловлари кучайтирилган даврда Олимпиячиларимизни қўллаб-қувватлаш мақсадида унинг ҳисоб рақамига жами 45 миллион сўм миқдорида маблағ ўтказиб берилди. Давлатимиз Олимпиада совриндорларига шунчалик катта эътибор қаратмоқда. Таққослаб кўринг, дунёда спорт тараққий этган қатор давлатларда Олимпиада чемпионлари қуйидагича тақдирланади: Германия – 19 500, АҚШ – 25 000, Хитой – 31 400 АҚШ доллари. Рио-2016 Олимпиадасидан сўнг ҳатто Буюк Британияда Олимпиада чемпионига ҳам, совриндорига ҳам мукофот пули тўланмаган. Шундай экан, спортчиларига барча шароитларни яратиб бераётган ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётган давлатнинг Рустам Тўлагановдан ҳозирги пайтда қарзи бўлиши мумкинми?
Рио-2016 Олимпиадаси мобайнида эса ҳар бир спортчига ажратилган телефон ва суткалик яшаш учун пулларини Рустам Тўлаганов тўлиқ олган. У таъкидлаган ва МОҚ бериши керак бўлган 3 йиллик тўлов эса Олимпия ўйинларига тайёрланаётган терма жамоа вакилларини рағбатлантириш учун тўланадиган стипендия ҳисобланади. Рустам Тўлаганов Рио-2016 Олимпиадасидан сўнг 10 ой терма жамоа билан машғулотларда иштирок этмади. Бу табиий ҳол, спортчи бу даврда Олимпиадага олиб борилган узоқ муддатли тайёргарликдан сўнг ҳордиқ чиқарган бўлиши мумкин. Бироқ ундан кейинги даврда фаолиятининг асосий қисмини профессионал боксда давом эттирди ва Токио-2020 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўрадиган таркибдан ўрин олмади. Шундай экан, бу борада унга тўланиши зарур бўлган маблағ ҳақида гап бўлиши мумкин эмас.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Рустам Тўлагановнинг ўзбек спорти, хусусан, боксимиз ривожи йўлида қўшган улкан ҳиссасини қадрлайди. Бироқ унинг ўша интервьюда унга тўланиши зарур бўлган пул маблағлари ҳақидаги фикрларини асоссиз деб ҳисоблайди. Агар спортчимизнинг Қўмитага нисбатан бошқа гаплари ва эътирозлари бўлса, уни очиқ ойдин, исбот ва далиллари билан келтириб ўтишини сўраймиз. Миллий Олимпия қўмитаси ҳар бир атлетимиз, мураббийларимиз ва федерацияларимизнинг фикр-мулоҳазаларини, юзага келаётган муаммоларни ичидан ўрганишга доимо тайёр эканини маълум қилади. Зеро, МОҚ ўзбек спорти оиласи учун хизмат қилади.
Шу билан биргаликда, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг эшиги спортчилар томонидан билдириладиган талаб, таклиф ва шикоятларни кўриб чиқиш учун очиқ эканлигини, ҳар қандай мурожаатни ўрганиб чиқиб, унга хулоса берилишини, ОАВда бу каби материалларни чоп этишдан олдин расмий (ёзма) мурожаат билан чиқиб, ўзаро ҳурмат ва спортча бирдамлик каби ғояларни эсдан чиқармаслик мақсадга мувофиқ бўлишини эслатиб ўтамиз.

Реакция на интервью Рустама Тулаганова сайту olamsport.com
Вчера с призером Олимпийских игр в Рио-2016 по боксу Рустамом Тулагановым “olamsport.com " на сайте и его странице в сети YouTube было опубликовано интервью в виде видео. Во время беседы боксер сказал, что “на Олимпиаде (подразумевается Рио-2016) каждому спортсмену выдали телефон и “суточные” деньги-400 или 300 долларов. 2 человека настояли и хотели поделиться. Я лежу в тяжелом состоянии внутри. Они поделились моим телефоном и деньгами. Что это за хрень? ... У государства долг передо мной ... 3 года не платили мне "олимпийскую стипендию", - процитировал он.
Стоит отметить, что после победы на Олимпийских играх в Рио-2016 Рустам Тулаганов был награжден призовым фондом в размере 75 тысяч долларов США, автомобилем “Малибу”, земельным участком в Сергелийском районе столицы. Со стороны нашего государства награжден почетным званием “Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан”. Также, как он сам говорил в интервью, ему выплачивается пожизненное ежемесячное пособие, которое в установленном порядке выплачивается призеру Олимпиады. Кроме того, в целях поддержки наших олимпийцев в период ужесточения карантинных ограничений на его счет были перечислены денежные средства в сумме 45 миллионов сумов. Наше государство уделяет такое большое внимание призерам Олимпиад. Для сравнения, в ряде стран мира, где развит спорт, олимпийские чемпионы награждаются следующим образом: Германия – 19 500, США – 25 000, Китай – 31 400 долларов США. После Олимпиады в Рио-2016 даже в Великобритании ни олимпийскому чемпиону, ни призеру не выплачивали призовые. Так может ли государство, создающее все условия для своих спортсменов и оказывающее им всестороннюю поддержку, быть в долгу перед Рустамом Тулагановым на данный момент?
Во время Олимпиады в Рио-2016 Рустам Тулаганов полностью оплатил телефон и суточные, выделенные каждому спортсмену. Он подчеркнул, что 3-летняя плата, которую должен предоставить НОК, - это стипендия, выплачиваемая для поощрения представителей национальных команд, которые готовятся к Олимпийским играм. После Олимпиады в Рио-2016 Рустам Тулаганов 10 месяцев не тренировался с национальной командой. Вполне естественно, что спортсмен, возможно, отдыхал в этот период после длительной подготовки к Олимпиаде. Однако в последующий период он продолжил основную часть своей карьеры в профессиональном боксе и не получил места в составе сборной на Олимпийские игры в Токио-2020. Таким образом, в этом отношении не может быть и речи о сумме, которая должна быть выплачена ему.
Национальный олимпийский комитет Узбекистана высоко ценит огромный вклад Рустама Тулаганова в развитие узбекского спорта и, в частности, бокса. Тем не менее, его мнение о денежных средствах, которые должны были быть выплачены ему в том же интервью, он считает необоснованным. Если у нашего спортсмена есть какие-либо другие замечания и возражения против комитета, мы просим, чтобы он привел их открыто, с доказательствами. Национальный олимпийский комитет заявляет, что всегда готов выслушать мнение каждого из наших атлетов, тренеров и федераций, изучить возникающие проблемы изнутри. Ведь МОК служит узбекской спортивной семье.
Вместе с тем, напоминаем, что двери Национального Олимпийского комитета Узбекистана открыты для рассмотрения требований, предложений и жалоб, высказываемых спортсменами, изучения любого обращения и дачи по нему заключения, перед публикацией подобных материалов в СМИ целесообразно обратиться с официальным (письменным) обращением и не забывать о таких идеях, как взаимное уважение и спортивная солидарность.