Ўзбекистон ва Қатар спортидаги ҳамкорликнинг янги қирралари муҳокама қилинди
Айни кунларда Осиё Олимпия Кенгаши (ООК) ва Қатар Олимпия қўмитаси вице-президенти Тани ибн Абдулраҳмон Ал Қувари пойтахтимизда меҳмон бўлиб турибди. Ушбу ташрифдан Ўзбекистон ва Қатар мамлакатлари ўртасида спорт соҳасида яқин ҳамкорликни кучайтириш кўзда тутилган. Даставвал, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида мартабали меҳмон билан ушбу йўналишдаги мавзулар муҳокама қилинди. Меҳмонларни вазир Адҳам Икрамов ва ООК вице-президенти Отабек Умаров қарши олишди.
Шундан сўнг ҳар икки томон ўртасидаги дўстона алоқаларни янада мустаҳкамлаш масалаларига бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Унда Қатарнинг Ўзбекистондаги Фавқулоддаги ва Мухтор элчиси Ҳасан Ҳамза Ҳошим, Вазир ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда МОҚ раиси ўринбосари Азизжон Камилов ҳам иштирок этишди.
Учрашувнинг иккинчи қисми Миллий Олимпия қўмитасида давом этди. Унда меҳмонни Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов ва Азизжон Камилов кутиб олишди. Суҳбат давомида Ойбек Омилович юртимизнинг ҳар бир ҳудудида Олимпия тарғиботини кучайтириш, яккакураш спорт турларида иқтидорларни ёшларни селекция қилиш, Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёрлаш тизими ҳақида маълум қилди. Шунингдек, МОҚ Бош котиби яқинлашиб келаётган Олимпия кунини катта масштабдаги оммавий югуриш мусобақаси билан кутиб олишга тайёргарлик кўрилаётгани қўшимча қилди.
Учрашув давомида ҳар икки Миллий Олимпия қўмиталари ўртасидаги алоқаларни янги босқичга олиб чиқиш, “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига ҳамкорликда тайёргарлик кўриш, терма жамоалар ўртасида ўқув-машғулот йиғинларини кўпроқ ташкил этиш, замонавий спорт объектларини қуриш ва бу борада ўзаро тажриба алмашиш мавзулари муҳокама қилинди.
Маълумки, Қатар сўнгги йилларда спорт дунёсида катта мавқега эга мамлакатга айланиб улгурди. Мамлакат бир қатор спорт турлари, хусусан, футбол бўйича жаҳон чемпионатини юқори савияда ўтказгани бундан яққол дарак беради. Шунингдек, Қатар 2030 йил ёзги Осиё ўйинларини қабул қилади. О.Умаров “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик кўриш ва бошқа йирик халқаро мусобақаларни ўтказишда ушбу давлат тажрибасини ўрганиш борасида ўз таклифларини илгари сурди.
Ўз ўрнида, Қатар томони ўзбек спортининг кучли мактабга эга экани, айниқса, яккакураш турларида атлетларимизнинг жаҳонда етакчилар қаторига киришини алоҳида таъкидлади. Шунингдек, меҳмонлар ўзбек спорти билан ҳамкорлик қилишдан мамнун бўлишларини билдирдилар.

Обсуждены новые стороны сотрудничества в спортивной сфере Узбекистана и Катара
В эти дни с рабочим визитом в нашей столице находится вице-президент Олимпийского совета Азии (ОСА) и Олимпийского комитета Катара Тани Ибн Абдулрахмон Аль Кувари. Одной из основных целей прибытия его в Ташкент является усиление тесного сотрудничества в области спорта между Узбекистаном и Катаром. Сначала с высокопоставленным гостем темы в этом направлении обсуждались в Министерстве молодёжной политики и спорта. Его встретили министр Адхам Икрамов и вице-президент ОСА Отабек Умаров.
Организованная встреча была посвящена вопросам дальнейшего укрепления дружественных связей между обеими сторонами. В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Государства Катар в Узбекистане Хасан Хамза Хошим, заместитель министра Шахрулло Махмудов и заместитель председателя НОК Азизжон Камилов.
После этого Тани Ибн Абдулрахмон Аль Кувари посетил Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Здесь его встретили Генеральный секретарь комитета Ойбек Касимов и Азизжон Камилов. В ходе встречи Ойбек Омилович рассказал об усилении Олимпийского движения и пропаганды здорового образа жизни в каждом регионе страны, о системе отбора молодёжи для занятий единоборствами, подготовке к Олимпийским и Паралимпийским играм. Также Генеральный секретарь НОК добавил, что велётся усердная подготовка к масштабному массовому забегу в связи с приближающимся Олимпийским днём, который ежегодно широко отмечается в нашей стране.
В ходе встречи были обсуждены темы поднятия на новый уровень взаимоотношений между двумя Национальными Олимпийскими комитетами, совместной подготовки к юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”, организации большего количества УТС между сборными обеих стран, строительства современных спортивных объектов и обмена опытом в этом направлении.
Катар, как известно, за последние годы стал государством с большим потенциалом в мире спорта. Об этом свидетельствует тот факт, что страна провела ряд мероприятий по различным видам спорта на высоком уровне, в частности чемпионат мира по футболу. Катар также примет летние Азиатские Игры 2030 года. О.Умаров выдвинул свои предложения по изучению опыта Катара в подготовке к Юношеским Азиатским играм «Ташкент-2025» и проведению других крупных международных соревнований.
В свою очередь, катарская сторона особо подчеркнула, что узбекский спорт имеет сильную школу, особенно в единоборствах, где отечественные атлеты являются мировыми лидерами. Гости также выразили удовлетворение сотрудничеством с узбекским стороной.