“Темурбеклар мактаби” ўқувчилари учун маҳорат сабоқлари ўтказилди
Президентимизнинг ташаббуси билан ташкил этилган “Темурбеклар мактаби” ҳарбий-академик лицейи том маънода юртимизнинг эртанги мард ва жасур ўғлонларини тарбиялайдиган масканга айланди. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси бу даргоҳда тарбияланаётган ёшларнинг жисмонан соғлом бўлиб етишишларида ўз ҳиссасини қўшмоқда.
Тошкент шаҳрида жойлашган “Темурбеклар мактаби” ўқувчилари ўртасида спортни оммалаштириш, уларни ҳар томонлама баркамол, келажакда ҳарбий хизматга жисмонан ва руҳан матонатли жасур ходим сифатида тарбиялаш, шунингдек, масканга етакчи мураббий ва спорт мутахассисларни жалб этган ҳолда спорт секцияларини ташкил этиш, натижада халқаро миқёсида ўтказиладиган ҳарбий спорт мусобақаларида иштирок этиши учун истиқболи ёш ҳарбий спортчилар захирасини яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати ва Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ўртасида ҳамкорлик битими имзоланган.
Мазкур битим ижросини таъминлаш мақсадида “Темурбеклар мактаби” тарбияланувчилари Мирзо Улуғбек тумани 1-сонли болалар-ўсмирлар спорт мактабида ташкил этилган “Маҳорат сабоқлари” тадбирида иштирок этишди. Унда етакчи спорт усталари томонидан спортнинг бокс, қўл жанги, самбо, дзюдо ва эркин кураш каби яккакураш турлари, сузиш бўйича мастер класслар намойиш этишди.

Для учеников «Школы Темурбеков» организован мастер-класс
Военно-академический лицей «Школа Темурбеков» («Темурбеклар мактаби»), созданный по инициативе нашего Президента, по настоящему стал местом воспитания отважных и преданных сыновей нашей страны. В частности, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана оказывает содействие всестороннему физическому развитию молодежи этого учреждения.
С целью пропаганды спорта среди учеников «Школы Темурбеков» города Ташкента, воспитания в будущем разносторонних, физически и морально мужественных военнослужащих, а также, организации спортивных секций с привлечением ведущих тренеров и специалистов спорта и создания сильного резерва в составе перспективных и молодых военных спортсменов для участия в международных военно-спортивных соревнованиях, подписан Меморандум сотрудничества между Службой государственной безопасности Республики Узбекистан и Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана.
Для обеспечения реализации данного соглашения воспитанники «Школы Темурбеков» приняли участие на мастер-классе, которое было организовано в ДЮСШ №1 Мирзо-Улугбекского района. Здесь прошли мастер-классы от ведущих мастеров спорта по таким видам единоборств, как бокс, рукопашный бой, самбо, дзюдо, борьба вольного стиля, а также, по плаванию.