Токио-2020: Ташкилий қўмита иштирокчиларга ўз талабларини қўйди
Халқаро Олимпия қўмитаси, Токио-2020 Олимпия ўйинлари ташкилий қўмитаси билан ҳамкорликда Миллий Олимпия қўмиталари учун бўлажак Олимпия ўйинларида делегатлар, спортчи ва мураббийларга тааллуқли янгиланган йўриқномалар бўйича онлайн брифинг ташкил этди.
Ушбу онлайн брифингда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, терма жамоамиз таркибида Олимпия ўйинларида иштирок этиши кутилаётган федерация ва ассоциацияларнинг масъул вакиллари иштирок этиб, барча шартлар билан танишишди.
Тадбир давомида ҳар бир делегатларнинг ўз шаҳридан учиб кетишидан тортиб, Токиога етиб боргунларигача бўлган давр, Олимпия ўйинлари мобайнида кунлик режалари, бориши мумкин бўлган ҳудудлар, улар фойдаланадиган транспортлар бўйича батафсил тушунтирилди. Унга кўра, Ташкилий қўмита томонидан қуйидаги қатъий талаблар қўйилган:
• Барча делегатлар ҳар куни COVID-19 учун тест топширишлари шарт;
• Мусобақа иштирокчилари, шу жумладан, расмийлар, ОАВ вакилларига жамоат транспортидан фойдаланиш мумкин эмас;
• Сафар давомида Япония ҳукумати талаб этадиган барча карантин талабларига қатъий риоя этилади;
• Ниқобсиз юриш, бошқа шахс билан 2 метр масофадан кам бўлган оралиқда 15 дақиқадан ортиқ суҳбатлашиш ва бирга туриш мумкин эмас;
• Сафардан аввалги 96 соат вақт ичида барча 2 бор (иккинчиси синов камида 72 соат аввал) COVID-19 учун тест топширган бўлишлари шарт. Токиога етиб келишгач яна бир бор тест топширилади;
• Мусобақа давомида олинадиган кунлик таҳлиллар жўнаб кетиш олдидан талаб этиладиган тест учун ўз кучини йўқотади;
• Делегациянинг барча вакилларининг смартфонида COCOA иловаси мавжуд бўлиши ва унда ўз саломатликлари бўйича кунлик маълумотларни жойлаб туришлари шарт;
• Ҳар бир делегация COVID-19 таҳлиллари учун ўз масъулларини бириктириши керак. Бу борада МОҚ қошидаги РСТИАМдан 2 вакил жалб этилган. Улар мусобақа давомида Япония Соғлиқни сақлаш органи, Ташкилий қўмита ва ХОҚ мутасаддилари билан доимий алоқада бўлиб туради;
• Ўз дастурини тугатган спортчилар 48 соат ичида Олимпия шаҳарчасини тарк этиши лозим.
Шунингдек, ХОҚ талабига кўра делегатларнинг эмланиши мажбурий эмаслиги, бироқ вакцинация қилиниши мақсадга мувофиқ эканлиги таъкидланди. Аммо сафар давомида юқоридаги талабларга қатъий риоя қилиниши айтилди. Овқатланиш жойида ижтимоий масофани таъминлаш учун бир қатор чоралар кўрилади. Бунда меҳмонлар ҳар кунлик менюлар билан смартфонлари орқали танишиб боришлари мумкин.

Tokyo 2020: the organizing committee held an online briefing on the updated version of the manual for the participants of the Olympiad
The International Olympic Committee, together with the Organizing Committee of the Tokyo 2020 Olympic Games, held an online briefing on the updated version of the manual for delegates, athletes and coaches.
The briefing was attended by the Secretary General of the NOC Oibek Kassymov and representatives of the federations and associations of Uzbekistan for Olympic sports.
During the briefing, issues related to the need to prepare an "Action Plan during your stay in Tokyo" before flying to Japan were discussed, which includes departure from Uzbekistan and arrival in Japan, permission to visit certain places, as well as which transports can be used and other important points. It should be noted that the organizing committee has established some rules that must be observed:
- Athletes, as well as all persons in contact with them, are required to undergo daily testing for COVID-19;
- Participants of the tournament, including officials and media representatives, are prohibited from using public transport
and visiting public catering establishments;
— According to the requirements, you must always wear a mask;
- It is forbidden to be in close contact with a person without a mask, for more than 15 minutes, at a distance of at least 2 meters;
— All athletes, 96 hours before departure to Tokyo, are required to be tested twice for the presence of COVID-19. At the same time, the second test must be passed within 72 hours before arrival in Tokyo. It is worth noting that upon arrival in Japan, athletes must pass another test;
— It should be noted that the results of PCR tests, which are taken daily from the delegates, will not be valid
when presented at the airport during departure;
— Each member of the delegation should have a smartphone with him, install the SOSOA program in it, which will contain information about human health and update this information daily (about the state of his health);
— In accordance with the requirements of Tokyo 2020, it is necessary to appoint a responsible person for COVID-19 issues, in connection with which the RNCSM employees were involved. According to the rules, the above-mentioned persons will be in constant close contact with the Tokyo 2020 Organizing Committee, the Japanese health authorities and, if necessary, with the IOC;
— According to the rules of the Organizing Committee, athletes who have completed their competitions and their coaches must leave the Olympic Village within 48 hours after the competition.
Also, the IOC stressed that the delegates do not have to be vaccinated, but recommended that the delegates still get a drug against the coronavirus. However, all the rules set out in the manual will apply, regardless of whether the delegates received the vaccination or not. In addition, representatives of the Organizing Committee noted that some measures will be taken to avoid large queues in the main dining room. In particular, the menu will be available in the smartphone app.