Токио-2020: Ташкилий қўмита иштирокчиларга ўз талабларини қўйди
Халқаро Олимпия қўмитаси, Токио-2020 Олимпия ўйинлари ташкилий қўмитаси билан ҳамкорликда Миллий Олимпия қўмиталари учун бўлажак Олимпия ўйинларида делегатлар, спортчи ва мураббийларга тааллуқли янгиланган йўриқномалар бўйича онлайн брифинг ташкил этди.
Ушбу онлайн брифингда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, терма жамоамиз таркибида Олимпия ўйинларида иштирок этиши кутилаётган федерация ва ассоциацияларнинг масъул вакиллари иштирок этиб, барча шартлар билан танишишди.
Тадбир давомида ҳар бир делегатларнинг ўз шаҳридан учиб кетишидан тортиб, Токиога етиб боргунларигача бўлган давр, Олимпия ўйинлари мобайнида кунлик режалари, бориши мумкин бўлган ҳудудлар, улар фойдаланадиган транспортлар бўйича батафсил тушунтирилди. Унга кўра, Ташкилий қўмита томонидан қуйидаги қатъий талаблар қўйилган:
• Барча делегатлар ҳар куни COVID-19 учун тест топширишлари шарт;
• Мусобақа иштирокчилари, шу жумладан, расмийлар, ОАВ вакилларига жамоат транспортидан фойдаланиш мумкин эмас;
• Сафар давомида Япония ҳукумати талаб этадиган барча карантин талабларига қатъий риоя этилади;
• Ниқобсиз юриш, бошқа шахс билан 2 метр масофадан кам бўлган оралиқда 15 дақиқадан ортиқ суҳбатлашиш ва бирга туриш мумкин эмас;
• Сафардан аввалги 96 соат вақт ичида барча 2 бор (иккинчиси синов камида 72 соат аввал) COVID-19 учун тест топширган бўлишлари шарт. Токиога етиб келишгач яна бир бор тест топширилади;
• Мусобақа давомида олинадиган кунлик таҳлиллар жўнаб кетиш олдидан талаб этиладиган тест учун ўз кучини йўқотади;
• Делегациянинг барча вакилларининг смартфонида COCOA иловаси мавжуд бўлиши ва унда ўз саломатликлари бўйича кунлик маълумотларни жойлаб туришлари шарт;
• Ҳар бир делегация COVID-19 таҳлиллари учун ўз масъулларини бириктириши керак. Бу борада МОҚ қошидаги РСТИАМдан 2 вакил жалб этилган. Улар мусобақа давомида Япония Соғлиқни сақлаш органи, Ташкилий қўмита ва ХОҚ мутасаддилари билан доимий алоқада бўлиб туради;
• Ўз дастурини тугатган спортчилар 48 соат ичида Олимпия шаҳарчасини тарк этиши лозим.
Шунингдек, ХОҚ талабига кўра делегатларнинг эмланиши мажбурий эмаслиги, бироқ вакцинация қилиниши мақсадга мувофиқ эканлиги таъкидланди. Аммо сафар давомида юқоридаги талабларга қатъий риоя қилиниши айтилди. Овқатланиш жойида ижтимоий масофани таъминлаш учун бир қатор чоралар кўрилади. Бунда меҳмонлар ҳар кунлик менюлар билан смартфонлари орқали танишиб боришлари мумкин.

Токио-2020: оргкомитет провёл онлайн-брифинг по обновлённой версии пособия для участников Олимпиады
Международный Олимпийский комитет совместно с организационным комитетом Олимпийских игр Токио-2020 провёл онлайн-брифинг по вопросам обновлённой версии пособия для делегатов, спортсменов и тренеров.
На брифинге принимал участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касымов и представители федераций и ассоциаций Узбекистана по Олимпийским видам спорта.
В ходе брифинга обсуждались вопросы, связанные с необходимостью подготовить «План действий во время пребывания в Токио» перед вылетом в Японию, который включает в себя отбытие из Узбекистана и прибытие в Японию, разрешение посетить определенные места, а также, какие транспорты можно использовать и другие важные моменты. Следует отметить, что оргкомитетом установлены некоторые правила, которых необходимо соблюдать:
— Спортсменам, а также всем контактирующим с ними лицам, предписывается ежедневно проходить тестирование на COVID-19;
— Участникам турнира, включая официальных лиц и представителей СМИ, запрещено пользоваться общественным транспортом
и посещать заведения общественного питания;
— Согласно требованиям, необходимо постоянно носить маску;
— Запрещается находиться в близком контакте с человеком без маски, более 15-ти минут, на дистанции не менее 2-х метров;
— Все спортсмены, за 96 часов до вылета в Токио обязаны дважды пройти тестирование на наличие COVID-19. При этом второй тест необходимо сдать в течении 72 часов до прилета в Токио. Стоит отметить, что по прибытии в Японию спортсмены должны сдать еще один тест;
— Следует отметить, что результаты тестов ПЦР, которые ежедневно берутся у делегатов не будут иметь силы
при предъявлении в аэропорту во время вылета;
— Каждый член делегации должен иметь при себе смартфон, установить в нем программу СОСОА, в которой будет находиться информация о здоровье человека и ежедневно обновлять эту информацию (о состоянии своего здоровья);
— В соответствии с требованиями Токио-2020 необходимо назначить ответственное лицо по вопросам COVID-19, в связи с чем были привлечены сотрудники РНПЦСМ. Согласно правилам вышеуказанные лица будут находиться в постоянном тесном контакте с Организационным комитетом Токио-2020, органами здравоохранения Японии и в случае необходимости с МОК;
— Согласно правилам Оргкомитета спортсмены, завершившие свои соревнования и их тренера должны покинуть Олимпийскую деревню в течении 48 часов после соревнования.
Также, МОК подчеркнул, что делегатам не обязательно вакцинироваться, но, порекомендовал делегатам, всё же получить препарат против коронавируса. Однако, все правила, изложенные в пособии, будут применяться, независимо от того, получили делегаты прививку или нет. Кроме того, представители Организационного комитета отметили, что во избежание больших очередей в главной столовой будут предприняты некоторые меры. В частности, меню будет доступно в приложении для смартфонов.