Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси замонавий илм-фан ва олий спорт ютуқларини ривожлантириш бўйича яна бир халқаро ҳамкорликни йўлга қўйди
Ўтган ҳафта Ўзбекистон делегацияси Россия Федерациясининг Қозон шаҳрида ўтган “Rossiya-Islom dunyosi KazanExpo 2023” форуми доирасида Россия Спорт вазирлиги ва Олимпия қўмитаси раҳбарияти билан ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш борасида учрашув ўтказган эди. Қисқа фурсат ичида келишиб олинган масалаларни амалга ошириш бўйича изчил ҳаракатлар бошланди.
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасига Россия Олимпия қўмитаси Бош котиби Родион Плитухин ташриф буюрди. Мартабали меҳмонни Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов қарши олиб, унга юртимизда Олимпия ҳаракатини ривожлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар хусусида маълумот берди. Учрашув давомида томонлар ўзаро ҳамкорликнинг янги босқичи бўйича фикр алмашишди.
Ойбек Омилович терма жамоаларимиз мунтазам равишда Россиянинг кўплаб шаҳарларида ўқув-машғулот йиғинларини олиб боришини таъкидлаб, ушбу жараённи ташкиллаштиришда кўрсатаётган ёрдами учун Россия томонига миннатдорчилик билдирди. Ўз навбатида, Родион Плитухин ҳам икки Қўмитанинг узоқ йиллик ҳамкорлиги, ўзбек спортчиларнинг йирик мусобақаларда, хусусан, Осиё болалари ўйинлари ҳамда яқиндагина якунланган бокс бўйича жаҳон чемпионатида қайд этган юқори натижаларини алоҳида тилга олди.
Шундан сўнг ушбу ҳамкорликнинг мантиқий давоми сифатида Ўзбекистон ва Россия Олимпия қўмиталари ўртасида меморандум имзоланди. Ундан ижтимоий соҳадаги ҳамкорликни ривожлантириш, ҳудудларда Олимпизмнинг пок ва эзгу қадриятлари тарғиботини кучайтириш, оммавий спорт ва олий спорт ютуқлари, илм-фан йўналишидаги муваффақиятлар бўйича тажриба алмашиш каби масалалар ўрин олган. РОҚ Бош котиби мамлакатимизга ташрифи давомида яна бир қатор лойиҳаларда иштирок этиши кўзда тутилган.

Национальный Олимпийский комитет Узбекистана наладил ещё одно международное сотрудничество по развитию современной науки и высших спортивных достижений
На прошлой неделе делегация Узбекистана в рамках форума “Россия-Исламский мир KazanExpo 2023” в Казани Российской Федерации провела встречу с руководством Министерства спорта и Олимпийского комитета России по дальнейшему развитию взаимоотношений. В кратчайшие сроки была начата работа по реализации вопросов, согласованных на этих встречах.
Сегодня Национальный Олимпийский комитет Узбекистана посетил Генеральный секретарь ОК России Родион Плитухин. Почётного гостя встретил Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов, который рассказал о проводимой усердной работе по развитию Олимпийского движения в нашей стране. В ходе мероприятия стороны обменялись мнениями о поднятии взаимоотношений на новый этап развития.
Ойбек Омилович отметил, что сборные нашей страны регулярно проводят УТС во многих городах России и поблагодарил российскую сторону за оказанную помощь в организации этого процесса. В свою очередь, Родион Плитухин особо отметил многолетнее сотрудничество двух Комитетов, высокие результаты узбекских спортсменов на крупных соревнованиях, в частности, на спортивных играх «Дети Азии», а также на недавно завершившемся чемпионате мира по боксу.
В качестве логического продолжения этого сотрудничества между Олимпийскими комитетами Узбекистана и России был подписан меморандум. Данный документ предусматривает вопросы развития сотрудничества в социальной сфере, продвижения и пропаганды на территории обоих государств фундаментальных принципов и ценностей Олимпизма, обмена опытом в области массового спорта и высших спортивных достижений, успехов в науке. Также предусматривается, что Генеральный секретарь ОКР примет участие в ряде других проектов во время своего визита в нашу страну.