Бугун Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров таваллуд айёмини нишонламоқда.
Отабек Муҳаммадалиевич Умаров 1984 йил 15 май куни туғилган. Узоқ вақтдан бери ўзбек спорти ривожига улкан ҳисса қўшиб келаётган мутахассислардан саналади. Жумладан, Ўзбекистон триатлон федерацияси раиси, ММА ассоциацияси асосчиси ва биринчи раҳбари сифатида юртимизда ушбу спорт турлари, хусусан, оммавий спорт тарғиботини янги босқичга олиб чиқди.
Отабек Муҳаммадалиевич 2020 йил Ўмоннинг Маскат шаҳрида ўтган Осиё Олимпия кенгашининг Бош Ассамблеясида ташкилотнинг вице-президенти этиб сайланди. Унинг мазкур лавозимга сайланиши пойтахтимизнинг 2025 йил ёшлар Осиё ўйинларини қабул қилиши билан боғлиқ. Ҳозирда Отабек Умаров ООК вице-президенти сифатида Янги Ўзбекистоннинг салоҳиятини бутун дунёга кўрсатишда, мамлакатимиз ва Марказий Осиёда Олимпия ҳаракати тарғиботининг янада кучайишида жонбозлик кўрсатмоқда. Қайд этиш жоиз, 2022 йил Осиё Олимпия кенгаши Ижроия қўмитасининг йиғилиши илк бор Тошкентда ўтказилишида унинг хизмати катта.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Отабек Умаровни таваллуд айёми билан самимий табриклаб, унга узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Сегодня вице-президент Олимпийского Совета Азии (ОСА) Отабек Умаров празднует свой День рождения.
Умаров Отабек Мухаммадалиевич родился 15 мая 1984 года. Является специалистом, оказывающим в течении длительного времени  достойный вклад в развитие узбекского спорта. В частности, являясь руководителем Федерации триатлона, основателем и первым председателем Ассоциации ММА, увеличил пропаганду и поднял на новый уровень развития этих видов спорта.
В 2020 году на Генеральной Ассамблее ОСА в Маскате Отабек Мухаммадалиевич был избран на пост вице-президента Организации. Верим, что под его руководством юношеские Азиатские игры Ташкент-2025 пройдут на достойном уровне. В настоящее время в качестве вице-президента ОСА Отабек Умаров активно участвует в демонстрации потенциала Нового Узбекистана всему миру, а также в усилении пропаганды Олимпийского движения в нашей стране и Центральной Азии. Стоит отметить, что в проведении очередного заседания Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии впервые в нашей столице в 2022 году, велика заслуга Отабека Умарова.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Отабека Умарова с Днём рождения, желает ему семейного благополучия, успехов и удачи во всём, крепкого здоровья и долгих лет жизни.