Республикамиз бўйлаб ўтказилаётган “Спортни сев, спорт билан яша!” оммавий мусобақасида навбатдаги ой баҳслари старт олди. Тақвим режага кўра, Сирдарё вилоятида стол тенниси беллашувлари якунланиб, бадминтон баҳслари ўтказилмоқда.
Апрель ойи ушбу вилоятда иштирокчилар сони бўйича катта ўсишга эришилди. Ҳисоб-китобларга кўра, сўнгги ой ичида вилоятнинг 226 маҳалласидан 13 мингга яқин иштирокчилар стол теннисида ўз омадини синаб кўришди. Гулистон шаҳрида ўтган финал босқичида вилоятнинг сара стол тенниси усталари куч синашди.

"Love sports, live with sports!": badminton competitions are held in the Syr Darya
Within the framework of the Republican Sports festival "Love sports, live with sports!", the competitions for the month of April have come to an end. According to the calendar plan, table tennis performances were held in the Syr Darya in April, and badminton competitions began within the framework of the month of May.
In the month of April, there was a noticeable increase in the number of participants in this region. In particular, over the past month, about 13 thousand athletes from 226 mahallas took part in table tennis competitions. The best ping-pong masters competed in the final stage, which was held in Gulistan.
1. H. Yusupov (Mirzaobod)
2. Sh.Bozorov (Akaltyn)
3. O. Boymurodov (Gulistan)
1. M. Imomalieva (Akaltyn),
2. Z.Shomurodova ( Syrdarya)
3. N. Tagaeva (Mirzaobod)
As part of the competition for the month of May, the qualifying stage for badminton in Boyovut, Gulistan and Syr Darya began.