Олимпиада мавсумининг сўнгги “Катта дубулға” турнирида қатнашувчи таркибимиз маълум
5-7 май кунлари Россиянинг Қозон шаҳрида дзюдо бўйича Олимпиада мавсумининг сўнгги “Катта дубулға” турнири бўлиб ўтади. Унда терма жамоамиз вакиллари ҳам муҳрим рейтинг очколари учун кураш олиб боришади.
Ўзбекистон дзюдо федерациясининг маълум қилишича, мусобақада жамоамиз 15 нафар спортчи билан иштирок этади. Таркибга назар ташлайдиган бўлсак, унда бир қатор ёш вакилларимизнинг номини учратиш мумкин. Мураббийлар штаби Олимпиада рейтингида мустаҳкам ўринда турган етакчиларни ушбу рўйхатга киритмади. Мусобақада иштирок этадиган дзюдочиларимиз рўйхати эса қуйидагича:
-60 кг: Шарофиддин Лутфуллаев ва Дилшод Баратов
-66 кг: Дилшод Йўлдошев ва Артём Штурбабин
-73 кг: Жалолиддин Бойназаров
-81 кг: Суҳроб Турсунов ва Ғиёсжон Бобоев
-90 кг: Достон Мейлиев ва Шермуҳаммад Жандреев
-100 кг: Муҳаммадкарим Хуррамов
+100 кг: Алишер Юсупов
-52 кг: Сита Кадамбаева
-70 кг: Гулноза Матниязова
-78 кг: Ирисхон Қурбонбоева
+78 кг: Рината Илматова
Эслатиб ўтамиз, мазкур мусобақадан сўнг Токио Олимпиадаси циклида фақатгина июнь ойида бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионати қолади холос. “Катта дубулға” турнири ғолиблари эса ўз ҳисобларига жаҳон ва Олимпиада рейтинги учун 1000 очкони ёзиб қўйишади.

Известны имена узбекских дзюдоистов, которые примут участие в последнем «Большом Шлеме» Олимпийского цикла
5-7 мая в городе Казань (Российская Федерация) пройдёт последний турнир «Большого Шлема» Олимпийского цикла. В этом соревновании примут участие и узбекские дзюдоисты, которые будут бороться за ценные рейтинговые очки Токио-2020.
Как сообщает федерация дзюдо Узбекистана, в «Большом Шлеме» примут участие 15 наших спортсменов. Следует отметить, что в списке участников, мы можем увидеть и некоторых молодых спортсменов. По решению тренерского штаба, лидеры нашей сборной, которые занимают передовые позиции в Олимпийском рейтинге, не будут участвовать в «Большом Шлеме». Список сборной Узбекистана, которая примет участие в Казанском «Большом Шлеме»:
-60 кг: Шарофиддин Лутфуллаев и Дилшод Баратов
-66 кг: Дилшод Йулдашев и Артём Штурбабин
-73 кг: Жалолиддин Бойназаров
-81 кг: Сухроб Турсунов и Гиёсжон Бобоев
-90 кг: Достон Мейлиев и Шермухаммад Жандреев
-100 кг: Мухаммадкарим Хуррамов
Напоминаем, что после этого турнира, до начала Токийской Олимпиады есть только одно соревнование — чемпионат мира, который пройдёт в июне. Победители «Большого Шлема» имеют шанс записать на свой счёт 1000 очков для Олимпийского и мирового рейтинга.