Туркия 2036 йилги Олимпия ўйинлари мезбонлиги учун жиддий киришди
Туркиянинг Истанбул шаҳри 2036 йил бўлиб ўтадиган ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларини қабул қилиш учун курашга қўшилди. Бу ҳақида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған Халқаро Олимпия қўмитаси президенти Томас Бах билан учрашувда маълум қилди.
2036 йилги Олимпиада мезбонлигига 10 мамлакат даъвогарлик қилмоқда. Улар орасида Жанубий Корея, Қатар, Германия, Мексика, Венгрия, Миср, Ҳиндистон ва Индонезия каби давлатларни ҳам учратиш мумкин. Истанбул 2020 йилги Олимпия ўйинларини қабул қилиш учун Токио билан жиддий курашган. Рақобат сўнгида эса кунчиқар юрт пойтахти мезбонликни қўлга киритган эди.
Эслатиб ўтамиз, ёзги Олимпия ўйинлари 2024 йил Париж (Франция), 2028 йил Лос-Анжелес (АҚШ), 2032 йил эса Брисбен (Австралия) шаҳарларида бўлиб ўтади.

Турция второй раз серьёзно взялась за организацию летних ОИ!
Турецкий город Стамбул претендует на проведение летних Олимпийских и Паралимпийских игр 2036 года. Об этом сообщил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во встрече с главой Международного Олимпийского комитета Томаса Баха.
Стоить отметить, что на проведение Олимпийских игр 2036 года претендуют 10 стран. Среди них Южная Корея, Катар, Германия, Мексика, Венгрия, Египет, Индия и Индонезия. Стамбул вёл серьёзную конкуренцию с Токио, чтобы принять ОИ 2020 года. Но в данном споре, как известно, победу одержала столица Восходящего солнца.
Напомним, что Олимпийские игры 2024 года пройдут в Париже (Франция), 2028 года - в Лос-Анжелесе (США), 2032 года - в Брисбене (Австралия).