Хорижлик эксперт иштирокида “Сузиш ҳамма учун” семинари бошланди
Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти 2022 йил Венгрияда ўтган сув спорти турлари бўйича жаҳон чемпионати доирасида Бутунжаҳон сузиш федерацияси билан кенг кўламли ҳамкорлик бўйича келишувга эришган эди. Унда халқаро федерация мамлакатимизда сув спорти турларини янада ривожлантириш, маҳаллий ҳакам ва мураббийлар учун хорижлик мутахассислар иштирокида семинарлар ўтказиши белгиланган эди. Бугун пойтахтимиздаги Республика Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида ана шундай курслардан бири бошланди.
“Сузиш ҳамма учун” номи остида ташкил этилган ушбу семинар хорижлик эксперт Алексей Акатьев иштирокида олиб борилмоқда. Қайд этиш жоиз, ушбу мутахассис ўтган йилнинг декабрь ойида мамлакатимизга ташрифи чоғида Тошкент, Самарқанд, Қарши шаҳарларидаги сузиш ҳавзаларини кўздан кечириш баробарида Республикамиздаги инфратузилмани ўрганган эди.
Жорий семинар 2 қисмдан иборат бўлиб, дастлабкиси 27 февраль – 5 март кунлари фаолиятини яқинда бошлаган мураббийлар учун ташкил этилади. Шундан сўнг 6-12 март кунлари ўрта даражадаги тренерларнинг педагогик маҳорати оширилади. Режага мувофиқ, дастлаб тингловчиларга назарий таълим берилади. Шундан сўнг маърузалар асосида амалий машғулотлар ўтказилади.

27 Февраля 2023 2270
В 2022 году со стороны руководства Министерства молодёжной политики и спорта, а также Национального Олимпийского комитета Узбекистана в рамках чемпионата мира по водным видам спорта в Венгрии было достигнуто соглашение о широкомасштабном сотрудничестве со Всемирной федерацией плавания. В соглашении предусматривается, что Международная федерация будет развивать водные виды спорта в нашей стране, проводить семинары с участием иностранных специалистов для местных судей и тренеров. Один из таких учебных курсов стартовал сегодня в Республиканском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта в столице.
Этот семинар, организованный под названием «Плавание для всех», проводится при участии зарубежного эксперта Алексея Акатьева. Стоит отметить, что во время визита в нашу страну в декабре месяце прошлого года зарубежный эксперт осмотрел бассейны в Ташкенте, Самарканде, Карши и изучил инфраструктуру в нашей Республике.
Текущие занятия состоят из 2 частей, первая (с 27 февраля по 5 марта) из которых проводится для тренеров, которые недавно начали свою карьеру. После этого семинар (с 6 по 12 марта) будет посвящён повышению педагогического мастерства тренеров среднего уровня. Согласно плану, сначала слушатели примут участие в теоретических занятиях. После этого на основе лекций пройдёт практика.