Тошкентда қуриладиган Олимпия шаҳарчасининг лойиҳаси ООК раҳбарияти билан муҳокама қилинди
Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Бош директори, Халқаро сузиш федерацияси президенти Ҳусайн Ал Мусаллам, Халқаро кураш ассоциацияси президенти, Осиё Олимпия кенгашининг Осиё ўйинлари департаменти Бош директори Ҳайдар Фармон бугун пойтахтимизга ташриф буюришди. Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида улар билан “Тошкент-2025” IV ёшлар Осиё ўйинлари учун барпо этиладиган спорт объектлари лойиҳаси кўриб чиқилди.
Йиғилишда вазир Адҳам Икрамов ва унинг биринчи ўринбосари Алишер Садуллаев, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов, Қурилиш вазирининг ўринбосари Шукруллобек Жаҳонгиров, Хитойнинг “Camce” компанияси муҳандислари иштирок этишди.
Даставвал, хитойлик муҳандислар лойиҳа ҳақида батафсил маълумот беришди. Олимпия шаҳарчасида барпо этиладиган ҳар бир объект, унинг параметрлари, қандай хом-ашёлардан қурилиши ҳақида тўхталиб ўтишди. Шундан сўнг Адҳам Икрамов лойиҳа ҳақида қўшимча маълумот берди.
Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Президентимиз мазкур шаҳарчадаги биноларнинг кўп функцияли бўлиши зарурлиги ҳақида топшириқ бергани, лойиҳада мазкур жиҳатга катта аҳамият қаратилгани хусусида тўхталди. Шунингдек, Ойбек Касимов ҳар бир объект қурилишида халқаро тажрибадан фойдаланилаётганини қўшимча қилди.
Учрашувда ООК мутасаддилари ҳам ўз хулосаларини билдиришди. Хусусан, объектлар лойиҳасини яна бир бор халқаро федерацияларнинг экспертлари билан муҳокама қилиш, уларнинг талабларини ёддан кўтармаслик зарурлигини таъкидлашди. Шунингдек, ареналардаги акустика тизимидан тортиб, трансляция масалалари, томошабинлар ва фахрий меҳмонлар учун ажратиладиган секторларни шакллантириш бўйича ҳам фикр алмашилди.
Якунда қурилиш жараёни бошлангач ҳар 3 ой давомида халқаро экспертлар пойтахтимизга ташриф буюриб, жараёнга баҳо бериб боришлари, қурилиш якунланганидан сўнг 2025 йилнинг март ойларида янги ареналарда синов мусобақаларини ўтказиш каби ғоялар илгари сурилди.

С руководством Олимпийского совета Азии обсуждён проект строительства Олимпийского городка в Ташкенте
Сегодня Генеральный директор Олимпийского совета Азии (ОСА), президент Международной федерации плавания Хусейн Аль Мусаллам, президент Международной ассоциации кураша, Генеральный директор департамента Азиатских Игр Олимпийского совета Азии Хайдар Фарман посетили нашу столицу. В Министерстве молодёжной политики и спорта обсудили с ними проект спортивных объектов, которые будут построены к IV Юношеских Азиатским играм «Ташкент-2025».
В заседании приняли участие министр Адхам Икрамов и его первый заместитель Алишер Садуллаев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя комитета Азизжон Камилов, заместитель министра строительства Шукруллобек Джахонгиров, представители Китайской компании CAMCE.
Сначала зарубежные инженеры подробно рассказали о проекте. Остановились на каждом объекте, который будет построен для Олимпийского городка, его параметрах, какое сырьё будет использовано для строительства. После этого Адхам Икрамов дал дополнительную информацию о проекте.
Министр Молодёжной политики и спорта отметил, что Президент дал поручение сделать здания в этом городке максимально универсальными. Кроме того, чтобы здесь можно было проводить соревнования по различным видам спорта, в проекте большое внимание уделяется и этому аспекту. Также Ойбек Касимов добавил, что при строительстве каждого объекта используется международный опыт.
На встрече свои выводы озвучили и представители ОСА. В частности, они подчеркнули необходимость ещё раз обсудить проект объектов с экспертами Международных федераций, не забывая при этом об их требованиях. Также был проведён обмен мнениями по всем вопросам, от акустической системы на аренах до вопросов вещания и формирования секторов, предназначенных для зрителей и почётных гостей.
В итоге были выдвинуты такие идеи, как посещение Ташкента международными экспертами каждые 3 месяца после начала строительства, оценка процесса, проведение тестовых соревнований на новых аренах в марте 2025 года после завершения строительства.