Жаҳон чемпионатидан қайтган оғир атлетикачиларимиз тантанали кутиб олинди
5-16 декабрь кунлари Колумбиянинг Богота шаҳри оғир атлетика бўйича жаҳон чемпионатига мезбонлик қилди. Унда юртимиз шарафини ҳимоя қилган оғир атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси ватанимизга қайтиб келди. Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари, мамлакат оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов бошчилигидаги делегацияни вазир Адҳам Икрамов ҳамда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва катта спорт жамоатчилиги кутиб олди.
Мутасаддилар атлетларимизни қўлга киритган ютуқлари билан қутлашар экан, келгусида улардан янада улкан натижаларни кутиб қолишларини айтишди. Хусусан, -109 кг вазн тоифасида жаҳон “тахт”тига қайтган Руслан Нурудиновнинг ғалабаси яна бир карра мадҳ этилди. Унинг бу натижаси ўзбек оғир атлетикасида янги саҳифа очгани алоҳида тилга олинди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон терма жамоаси жаҳон чемпионатида 3 та олтин, 1 та кумуш ва 1 та бронза медалини қўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида мусобақани олтинчи поғонада якунлади.

19 Декабря 2022 2513
С 5 по 16 декабря в Боготе проходил чемпионат мира по тяжёлой атлетике. На Родину вернулась сборная Узбекистана, которая защищала честь страны на данном первенстве планеты. Делегацию во главе с заместителем министра Развития спорта, первым заместителем председателя Федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудовым встретили министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и большая спортивная общественность.
Поздравляя узбекских спортсменов с их достижениями, официальные лица отметили, что ожидают от них ещё больших результатов в будущем. В частности, ещё раз была отмечена победа Руслана Нурудинова, ставшего двукратным чемпионом мира в весовой категории до 109 кг. Его результат открыл новую страницу в узбекской тяжёлой атлетике.
Напомним, что сборная Узбекистана завершила соревнования на шестом месте в общекомандном зачёте, завоевав 3 золотые, по 1 серебряной и бронзовой медали.