Танзила Нарбаева велоспортни янада ривожлантириш бўйича муҳим йўналишларни белгилаб берди
Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси раиси Танзила Нарбаева бошчилигида велоспортни ривожлантириш бўйича Республика кенгашининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтди. Видеоконференцалоқа тарзида ўтган мазкур йиғилишда велоспортни ривожлантириш бўйича Республика кенгаши аъзолари, вазирлик ва идоралар, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари вакиллари, шунингдек, Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов ҳамда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов иштирок этишди.
Унда мамлакатимиз Президентининг 2021 йил 24 сентябрдаги «Велоспортни ривожлантиришга доир комплекс чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори ижроси, хусусан, велоспорт турларини аҳоли ўртасида оммавийлигини ошириш, Миллий терма жамоа аъзоларини Осиё ва Параосиё ўйинларида, Осиё ва жаҳон чемпионатлари ҳамда бошқа йирик мусобақаларда муносиб иштирок этиши, юқори натижаларга эришишини таъминлаш каби бир қатор муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси раиси Т.Нарбаева жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган ёшлар ўртасида паравелоспорт турларини оммавийлигини ошириш ҳамда иқтидорли ёшларни аниқлаш ҳамда саралаш бўйича федерация ва Миллий паралимпия қўмитаси билан ҳамкорликда тизимли ишлар йўлга қўйилганини таъкидлаб, яратиб берилган шароитлардан унумли фойдаланган ёшларимиз халқаро мусобақаларда ўз иқтидорларини кўрсатиб, 2022 йили Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган Параосиё чемпионатида умумжамоа ҳисобида 1-ўринни эгаллаганини алоҳида қайд этиб ўтди.
Умуман, 2022 йилда терма жамоа аъзолари нуфузли халқаро мусобақаларда 50 та медални қўлга киритди. Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида эса медаллар сони бўйича умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллади. Шунингдек, Халқаро велосипедчилар иттифоқи (UCI) нинг Осиё қитъаси рейтингида “Tashkent City Women Professional Cycling Team” жамоаси 1-ўринни (дунё рейтингида 20-ўрин), “Tashkent City Professional Cycling Team” жамоаси эса қитъада 3-ўринни (дунё рейтингида 40-ўрин) эгаллади.
Президентимизнинг 30 август куни Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз бир йиллиги муносабати билан фан, таълим, соғлиқни сақлаш, спорт, адабиёт, маданият соҳалари ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисидаги фармонига мувофиқ, велоспорт бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Олга Забелинская «Ўзбекистонда хизмат кўрсатган спортчи» фахрий унвони билан тақдирланди.
Велоспорт ривожи учун ҳудудларда тегишли инфратузилмани ривожлантириш ишлари ҳам олиб борилмоқда. Жумладан, Жиззах шаҳридаги Сангзор кўли ҳудудида дунё андозаларига жавоб берадиган BMX спорт мажмуаси барпо этилди ва унга UCI томонидан сертификат топширилди.
2022 йилда Тошкент вилояти Бўстонлиқ тумани тоғ ҳудудида халқаро мутахассисларни жалб қилган ҳолда велоспортнинг экстремал тури бўйича UCI талабларига жавоб берадиган 5.5 км масофадаги биринчи трасса барпо этилди.
Бухоро, Қарши, Навоий ва Термиз Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида велоспорт турлари бўйича бўлимлар ташкил этилди.
Шу билан бирга, йиғилишда мамлакат федерациясининг вилоят бўлинмалари фаолияти, уларнинг моддий-техник базасини янада кучайтириш мавзусига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Хусусан, ҳудудий бўлинмалар учун ҳар йили 40 донадан велосипед ажратиш, шунингдек, спортчиларнинг машғулотдаги ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш мақсадида 2 тадан «Дамас» русумли автотранспорт ажратиш ишлари Андижон ва Бухоро вилоятларида эътибордан четда қолиб кетган.
Йиғилишда спорт таълими муассасаларини велоспорт турлари бўйича давлат ва халқаро стандартларга тўлиқ жавоб берадиган экипировкалар билан таъминлаш масаласи, Ўзбекистон велоспорт федерацияси ҳузуридаги Ўзбекистон профессионал велосипедчилар спорт клуби фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган ишлар таҳлил қилинди.
Ўз навбатида, велоспорт турларини ҳудудларда ривожлантириш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар, истиқболдаги режалар, шу жумладан, ушбу спорт турларига ёшларни кенг жалб қилиш, уларни саралаб олиш (селекция) профессионал спортчилар сифатида тайёрлаш вазифалари белгилаб олинди.

Танзила Нарбаева обозначила важные направления дальнейшего развития велоспорта
Сегодня состоялось второе заседание Республиканского совета по развитию велосипедного спорта под председательством руководителя Федерации велосипедного спорта Узбекистана Танзилы Нарбаевой. В заседании, прошедшем в режиме видеоконференцсвязи, приняли участие члены Республиканского совета, представители министерств и ведомств, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, также министр Развития спорта Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
В повестке дня обсуждалась реализация постановления Президента «О комплексных мерах по развитию велоспорта» от 24 сентября 2021 года, в частности, ряд важных вопросов, таких как повышение популярности велоспорта среди населения, обеспечение достойного участия членов Национальной сборной в Азиатских и Параазиатских играх, континентальных и мировых первенствах, Кубках мира и других крупных соревнованиях.
Председатель Федерации велосипедного спорта Узбекистана Т.Нарбаева отметила, что Национальным Паралимпийским комитетом совместно с Федерацией велосипедного спорта налажена системная работа по повышению массовости пара-велоспорта среди представителей подрастающего поколения с ограниченными физическими возможностями, выявлению и отбору среди них талантливой молодёжи. Плодотворно используя созданные условия, демонстрируя свой талант на международных соревнованиях, отечественная сборная заняла 1-е место в общекомандном зачёте на Параазиатском чемпионате в Душанбе в 2022 году.
Всего в 2022 году члены сборной пополнили копилку делегации Узбекистана 50 медалями престижных международных соревнованиях. В частности, на Играх Исламской солидарности Конья-2021 наши соотечественники заняли первое место в общекомандном зачёте по количеству медалей. Также команда “Tashkent City Women Professional Cycling Team” также заняла 1 место (20 место в мировом рейтинге), а команда “Tashkent City Professional Cycling Team” заняла 3 место (40 место в мировом рейтинге) в рейтинге UCI азиатского континента.
В соответствии с Указом Президента о награждении группы работников науки, образования, здравоохранения, спорта, литературы, культуры в связи с 30-годовщиной независимости Республики Узбекистан от 30 августа член сборной команды Узбекистана по велоспорту Ольга Забелинская награждена почетным званием «Заслуженный спортсмен Узбекистана».
Также ведется работа по развитию соответствующей инфраструктуры в регионах для развития велоспорта. В частности, в районе озера Сангзор в Джизаке построен спортивный комплекс BMX, отвечающий мировым стандартам и получивший сертификат Международного союза велосипедистов.
В 2022 году в горной местности Бостанлыкского района Ташкентской области построена первая велосипедная дорожка (трасса) протяженностью 5,5 км, предназначенная для проведения международных соревнований по велоспорту с привлечением международных специалистов, соответствующая требованиям Международной Ассоциации велосипедистов (UCI) по экстремальному виду велоспорта «МТВ».
В Бухарском, Каршинском, Навоийском и Термезском колледжах Олимпийского и Паралимпийского резерва созданы секции по велоспорту.
Вместе с тем говорилось о том, что в регионах имеются недостатки в создании материально-технической базы для деятельности областных отделений Федерации велосипедного спорта. В частности, в Андижанской и Бухарской областях без внимания осталась работа по ежегодному выделению 40 велосипедов за счет сверхвыполненной части местного бюджета для областных отделений, а также по выделению 2 автомашин «Дамас» в целях обеспечения безопасности движения велосипедистов.
На заседании проанализирован вопрос обеспечения спортивно-образовательных учреждений спортивным инвентарем, снаряжением, одеждой и экипировкой, полностью соответствующими государственным и международным стандартам по видам спорта, а также работа по поддержке деятельности узбекского профессионального спортивного клуба велосипедистов при федерации велоспорта Узбекистана.
Также подчеркивалась необходимость создания инфраструктуры для развития велоспорта, создания условий, в которых особое внимание будет уделено регионам, ускорения работы, направленной на укрепление финансовой и материально-технической базы подразделений Федерации и спортивных объектов. Рассмотрена также работа по выполнению планов по строительству в регионах различных спортивных комплексов, специализирующихся на велосипедных видах спорта.
В свою очередь, в ходе заседания определены меры по развитию велосипедных видов спорта в регионах, планы на будущее, в том числе задачи широкого привлечения молодежи к этим видам спорта, их выявления, отбора селекции в качестве профессиональных спортсменов.