Оғир атлетикачиларимиз халқаро мусобақада муносиб иштирок этишмоқда
Оғир атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси келаси ой Колумбияда бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатига тайёргарликни Туркиянинг Анталья шаҳрида давом эттираётгани ҳақида маълум қилган эдик. Спортчиларимиз йиғин доирасида 3 карра Олимпиада чемпиони Наим Сулаймонўғлу хотирасига бағишланган халқаро мусобақада иштирок этишмоқда. Қайд этиш жоиз, мусобақа мураббийлар штаби учун муҳим назорат турнири вазифасини бажариб бермоқда.
• Натижаларга тўхталадиган бўлсак, -55 кг вазн тоифасида қатнашган Нигора Абдуллаева даст кўтаришда 85 кг, силтаб кўтариш йўналишида 107 ва икки кураш бўйича 192 кг билан мутлақ чемпионликни қўлга киритди.
• Шунингдек, -81 кг вазнда порлаётган Муҳаммадқодир Тоштемиров ҳам 337 (153+184) кг билан 3 та олтин медалга сазовор бўлди.
• -73 кг вазнда қатнашган Адҳамжон Эргашев даст кўтаришдаги 131 кг билан бронза, силтаб кўтариш дастурида 184 кг ва икки курашдаги 337 кг билан 2 та кумуш медални қўлга киритди.

Тяжелоатлеты Узбекистана достойно выступают на международном турнире
Ранее мы сообщали, что сборная Узбекистана по тяжёлой атлетике готовится в турецкой Анталии к чемпионату мира, который пройдёт в Колумбии в следующем месяце. В рамках сборов отечественные атлеты принимают участие в международном турнире, посвящённом памяти 3-кратного Олимпийского чемпиона Наима Сулайманоглу. Стоит отметить, что данный турнир является важными контрольными состязаниями для тренерского штаба.
- Что касается результатов, то Нигора Абдуллаева, выступавшая в весовой категории до 55 кг, стала абсолютной чемпионкой. В рывке, показав результат 85 кг, в толчке - 107 кг и по сумме двух упражнений - 192 кг, узбекская спортсменка удостоилась 3 золотых медалей.
- Также Мухаммадкодир Тоштемиров (-81 кг) завоевал 3 золотые награды с результатом 337 кг (153 + 184) кг.
- Адхамжон Эргашев, выступавший в весовой категории до 73 кг, в рывке завоевал бронзовую медаль (131 кг), 2 серебряные медали (в толчке - 184 кг, по сумме двух упражнений - 337 кг).