Стив Жобснинг ҳаётий қадриятлари
Уланиш нуқталари ҳақидаги фикр жуда муҳим. Стив жуда мураккаб ҳаёт йўлини босиб ўтгани, асраб олиниши, таълим олиши, ривожланиши ва мартаба танлаши тарихи ҳақида гапириб берди.
Коллежда ўқиётганда, гарчи у ўзи нима учун кераклигини тушунмаган бўлса ҳам. Aммо машғулот қизиқарли бўлди ва унга ёзма матнларнинг ҳар хил турларини ўрганиш имконияти яратилди.
Шундай қилиб … 10 йилдан сўнг, у шериклари билан биргаликда биринчи Macintoshни яратганида, у кейинчалик Windowsга таржима қилинган ва кейин бошқа операцион тизимларга кўчирилган пропорционал шрифтларни яратиш учун хаттотлик билимига эгалиги муҳим рол ўйнаган.
Бизга бу ёки бошқа билимлар нима учун берилганлигини, нима учун бу ёки бошқа қадамни қўйганимизни билмаймиз, лекин улар бизни келажакка олиб боради ва бир занжирда боғлайди.
Шу сабабли, ҳар куни янги нарсаларни ўрганиш имконияти ва бу билим келажакка қадам қўйганини англаш учун ҳаётдан миннатдор бўлиш керак.
Севги ва йўқотиш ҳақида
Жобс айтган иккинчи ҳолат – ўзи асос солган компаниядан ишдан бўшатилиши. Ғарбда бу жуда кенг тарқалган. Aммо Стив ўз компаниясидан ишдан бўшатилганида, бу унинг учун катта кутилмаган воқеа бўлди.
Бизни тинчлантирадиган вазиятлар бизга янги турмуш даражасига ўтиш учун берилади.
Натижада Стив дунёдаги энг муваффақиятли анимацион студияга айланган Pixarга асос солди. У Appleга қайтиб келганида, янги компанияда ишлаб чиқилган технологиялар Appleнинг биз ҳозир билган шаклда қайта тикланишининг бошланғич нуқтаси бўлди. Кейин у Appleдан ҳайдалмаганида, буларнинг ҳеч бири содир бўлмаслигини тушунди.
Ўлим ҳақида
Стив Жобс 2011 йил 5 октябрда 8 йил давомида курашган ошқозон ости бези саратонидан вафот этди. 8 йил давомида у ўзининг қизиқарли ва ажойиб ҳаётини тушунди. Жобс шундай эслайди:
«Мен 17 ёшдалигимда, шу иқтибосни ўқиган эдим:» Aгар сиз ҳар куни у худди шу бугун охирги кундек яшасангиз, бир кун келиб сиз ҳақ бўласиз. «
Иқтибос менда кучли таассурот қолдирди ва шундан бери 33 йилдан бери ҳар куни ойнага қараб, ўзимдан сўрайман:
«Aгар бугун ҳаётимдаги охирги кун бўлганида, бугун нима қилмоқчи эканимни билишни хоҳлармидим?»
Бир неча кун кетма-кет «Йўқ» деб жавоб беришим биланоқ, бирон нарсани ўзгартириш кераклигини англадим.»
Ўлимни унутманг. Сизнинг вақтингиз чекланган, шунинг учун уни бошқа бировнинг ҳаётига сарфлашингизга арзимайди. Фақат юрагингиз айтганини қилинг.
Бошқа одамларнинг фикри сизнинг ички овозингизни бузишига йўл қўйманг. Энг муҳими, қалбингиз ва сезгингизни кузатиб бориш учун жасоратли бўлинг.
Оч ва бемулоҳаза қолинг
Нега ёшлар юқори чўққиларни излаб ҳаёт давомида шу қадар тез ва бемулоҳаза парвоз қилмоқдалар? Улар 30 ёшдан ҳеч қандай қўрқувга эга эмаслиги сабабли, 40 ёшдан бошлаб кўпчилик ўзларининг ёрдамга муҳтож эканлигига ишонадилар.
Ҳаётда сиз аслида қизиқарли нарсалар билан шуғулланишингиз керак. Бу завқ ва қувонч келтиради. Бу сизга катта мамнуният бағишлайди. Ўзингизга диққат билан қулоқ солинг. Ҳаётингизда қандай яшашни хоҳлаш ҳақида ўйланг. Ўзингизни ўзгартиришдан қўрқманг. Йўлни юраётганлар босиб ўтишади.

The Life Values of Steve Jobs
Steve Jobs is an American entrepreneur, inventor, and industrial designer. One of the founders, Chairman of the Board of Directors and CEO of Apple Corporation. One of the founders and CEO of the Pixar film studio.
During his speech to the Stanford alumni, Jobs shared his life observations.
About the links of the same chain
A very important thought about connecting the dots. Steve spoke about his difficult life path, about the history of adoption, education, and the choice of his development and career.
While studying in college, he became interested in a calligraphy course, although he did not understand why he did it. But the training was interesting and gave him the opportunity to learn different types of writing.
And so ... 10 years later, when he and his partners created the first Macintosh, it was the knowledge of calligraphy that was important for creating proportional fonts, which were later translated into the Windows system and then copied to other operating systems.
We do not know why we are given this or that knowledge, why we take this or that step, but they lead us into the future and are links in the same chain.
Therefore, you need to be grateful to life for the opportunity to learn something new every day and realize that this knowledge is a step into the future.
About love and loss
The second case, which Jobs told about, was the dismissal from the company founded by himself. In the West, this is quite common. But when Steve was fired from his own company, it was a big surprise for him.
Situations that unsettle us are given to us specifically for the transition to a new level of life.
As a result, Steve founded Pixar, which became the most successful animation studio in the world. When he returned to Apple, the technologies developed at the new company were the starting point of Apple's rebirth as we know it now. Then he realized that none of this would have happened if he hadn't been fired from Apple.
About death
Steve Jobs died on October 5, 2011 from pancreatic cancer, which he had been battling for 8 years. For 8 years, he comprehended his interesting and great life. Jobs recalled:
"When I was 17, I read a quote:" If you live every day as if it's your last, someday you'll be right."
The quote made a strong impression on me, and since then, for 33 years, I look in the mirror every day and ask myself:
"If today was the last day of my life, would I want to do what I'm going to do today?"
And as soon as the answer was "No" for several days in a row, I knew that something had to change."
Don't forget about death. Your time is limited, so do not waste it on living someone else's life. Do only what your heart tells you to do.
Don't let other people's opinions interrupt your inner voice. And most importantly, have the courage to follow your heart and intuition.
Stay hungry and reckless
Why do young people so quickly and recklessly fly through life in search of higher peaks? Because they do not have the fear that begins to overcome in 30 years and by 40 for many becomes confidence in their own helplessness.
In life, you need to do only what is really interesting. Something that brings pleasure and joy. Something that gives you great satisfaction. Listen carefully to yourself. Think about how you would like to live your life. Don't be afraid to change yourself. The road will be mastered by the walking person.