Стив Жобснинг ҳаётий қадриятлари
Уланиш нуқталари ҳақидаги фикр жуда муҳим. Стив жуда мураккаб ҳаёт йўлини босиб ўтгани, асраб олиниши, таълим олиши, ривожланиши ва мартаба танлаши тарихи ҳақида гапириб берди.
Коллежда ўқиётганда, гарчи у ўзи нима учун кераклигини тушунмаган бўлса ҳам. Aммо машғулот қизиқарли бўлди ва унга ёзма матнларнинг ҳар хил турларини ўрганиш имконияти яратилди.
Шундай қилиб … 10 йилдан сўнг, у шериклари билан биргаликда биринчи Macintoshни яратганида, у кейинчалик Windowsга таржима қилинган ва кейин бошқа операцион тизимларга кўчирилган пропорционал шрифтларни яратиш учун хаттотлик билимига эгалиги муҳим рол ўйнаган.
Бизга бу ёки бошқа билимлар нима учун берилганлигини, нима учун бу ёки бошқа қадамни қўйганимизни билмаймиз, лекин улар бизни келажакка олиб боради ва бир занжирда боғлайди.
Шу сабабли, ҳар куни янги нарсаларни ўрганиш имконияти ва бу билим келажакка қадам қўйганини англаш учун ҳаётдан миннатдор бўлиш керак.
Севги ва йўқотиш ҳақида
Жобс айтган иккинчи ҳолат – ўзи асос солган компаниядан ишдан бўшатилиши. Ғарбда бу жуда кенг тарқалган. Aммо Стив ўз компаниясидан ишдан бўшатилганида, бу унинг учун катта кутилмаган воқеа бўлди.
Бизни тинчлантирадиган вазиятлар бизга янги турмуш даражасига ўтиш учун берилади.
Натижада Стив дунёдаги энг муваффақиятли анимацион студияга айланган Pixarга асос солди. У Appleга қайтиб келганида, янги компанияда ишлаб чиқилган технологиялар Appleнинг биз ҳозир билган шаклда қайта тикланишининг бошланғич нуқтаси бўлди. Кейин у Appleдан ҳайдалмаганида, буларнинг ҳеч бири содир бўлмаслигини тушунди.
Ўлим ҳақида
Стив Жобс 2011 йил 5 октябрда 8 йил давомида курашган ошқозон ости бези саратонидан вафот этди. 8 йил давомида у ўзининг қизиқарли ва ажойиб ҳаётини тушунди. Жобс шундай эслайди:
«Мен 17 ёшдалигимда, шу иқтибосни ўқиган эдим:» Aгар сиз ҳар куни у худди шу бугун охирги кундек яшасангиз, бир кун келиб сиз ҳақ бўласиз. «
Иқтибос менда кучли таассурот қолдирди ва шундан бери 33 йилдан бери ҳар куни ойнага қараб, ўзимдан сўрайман:
«Aгар бугун ҳаётимдаги охирги кун бўлганида, бугун нима қилмоқчи эканимни билишни хоҳлармидим?»
Бир неча кун кетма-кет «Йўқ» деб жавоб беришим биланоқ, бирон нарсани ўзгартириш кераклигини англадим.»
Ўлимни унутманг. Сизнинг вақтингиз чекланган, шунинг учун уни бошқа бировнинг ҳаётига сарфлашингизга арзимайди. Фақат юрагингиз айтганини қилинг.
Бошқа одамларнинг фикри сизнинг ички овозингизни бузишига йўл қўйманг. Энг муҳими, қалбингиз ва сезгингизни кузатиб бориш учун жасоратли бўлинг.
Оч ва бемулоҳаза қолинг
Нега ёшлар юқори чўққиларни излаб ҳаёт давомида шу қадар тез ва бемулоҳаза парвоз қилмоқдалар? Улар 30 ёшдан ҳеч қандай қўрқувга эга эмаслиги сабабли, 40 ёшдан бошлаб кўпчилик ўзларининг ёрдамга муҳтож эканлигига ишонадилар.
Ҳаётда сиз аслида қизиқарли нарсалар билан шуғулланишингиз керак. Бу завқ ва қувонч келтиради. Бу сизга катта мамнуният бағишлайди. Ўзингизга диққат билан қулоқ солинг. Ҳаётингизда қандай яшашни хоҳлаш ҳақида ўйланг. Ўзингизни ўзгартиришдан қўрқманг. Йўлни юраётганлар босиб ўтишади.

Жизненные ценности Стива Джобса
Стив Джобс – американский предприниматель, изобретатель и промышленный дизайнер. Один из основателей, председатель совета директоров и CEO корпорации Apple. Один из основателей и CEO киностудии Pixar.
Во время своего выступления перед выпускниками Стэнфорда, Джобс поделился своими жизненными наблюдениями.
О звеньях одной цепи
Очень важная мысль о соединении точек. Стив рассказал о том, что у него был весьма непростой жизненный путь, об истории усыновления, обучения, выбора своего развития и карьеры.
Во время учебы в колледже он заинтересовался курсом каллиграфии, хотя и сам не понимал, зачем ему это. Но обучение было интересным и предоставляло ему возможность узнать различные виды написания текстов.
И вот… через 10 лет, когда он совместно с партнерами создавал первый Macintosh, именно познания каллиграфии оказались важными для создания пропорциональных шрифтов, которые впоследствии были транслированы в системе Windows и затем скопированы в других операционных системах.
Мы не знаем, для чего нам дается то или иное знание, зачем мы делаем тот или иной шаг, но они ведут нас в будущее и являются звеньями одной цепи.
Поэтому нужно быть благодарными жизни за возможность ежедневно узнавать что-то новое и осознавать, что это знание – шаг в будущее.
О любви и потерях
Второй случай, о котором поведал Джобс, – увольнение  из компании, основанной им самим. На Западе это довольно распространено. Но когда Стива уволили из собственной компании, это стало для него большой неожиданностью.
Ситуации, которые выбивают нас из колеи, даны нам специально для перехода на новый жизненный уровень.
В результате Стив основал компанию Pixar, которая стала самой успешной анимационной студией в мире. Когда он вернулся в Apple, технологии, разработанные в новой компании, стали начальной точкой возрождения Apple в том виде, в котором мы знаем его сейчас. Потом уже он осознал, что ничего из этого не случилось бы, если бы его не уволили из Apple.
О смерти
Стив Джобс умер 5 октября 2011 года от рака поджелудочной железы, с которым он боролся на протяжении 8 лет. 8 лет он осмысливал свою интересную и большую жизнь. Джобс вспоминал:
«Когда мне было 17, я прочитал цитату: «Если вы живёте каждый день так, как будто он последний, когда-нибудь вы окажетесь правы».
Цитата произвела на меня сильнейшее впечатление, и с тех пор, уже 33 года я смотрю в зеркало каждый день и спрашиваю себя:
«Если бы сегодняшний день был последним в моей жизни, захотел бы я делать то, что собираюсь сделать сегодня?».
И как только ответом было «Нет» на протяжении нескольких дней подряд, я понимал, что надо что-то менять».
Не забывайте о смерти. Ваше время ограничено, поэтому не стоит растрачивать его на проживание чьей-то чужой жизнью. Делайте только то, что подсказывает вам ваше сердце.
Не позволяйте чужим мнениям перебить ваш внутренний голос. И самое важное, имейте смелость следовать своему сердцу и интуиции.
Оставайтесь голодными и безрассудными
Почему молодые люди столь стремительно и безрассудно летят по жизни в поисках более высоких вершин? Потому, что у них отсутствует страх, начинающий одолевать в 30 лет и к 40 для многих становящийся уверенностью в собственной беспомощности.
В жизни нужно заниматься только тем, что на самом деле интересно. Тем, что приносит наслаждение и радость. Тем, от чего получаешь огромное удовлетворение. Внимательно прислушивайтесь к себе. Думайте, как бы вам хотелось прожить свою жизнь. Не бойтесь себя изменить. Дорогу осилит идущий.