Бу ном немисча «Mensur fechten»  – чекланган жойда қиличбозлик иборасидан келиб чиққан. Бу нима ва у қаерга олиб боради? Бироз олдинга ўтиб, таъкидлаймиз – бу Германия университетлари талабалари ўртасидаги тортишувларни ҳал қилиш учун дастлаб ишлатилган дуэл турларидан бири. XIV асрда Германиядаги университет талабаларига пичоқ кўтаришга рухсат берилди. Бу нафақат пичоқ ва ханжарларга, балки сабляли қиличларга ҳам тегишли. Ушбу рухсатнома мавжуд бўлган талабалар яширин ва ёпиқ клублари билан портловчи аралашма улар орасида суд жараёнларининг тез-тез содир бўлишига олиб келди. Клубнинг барча аъзолари муҳокама маросимига ташриф буюришди ва ўз жамоаларининг энг муҳтарам ва обрўли аъзолари ўртасидаги баҳсни кўришди.
Вақт ўтиши билан дуэл қоидалари ўзгарди. Дуэлчилар ҳимояси мутлақо йўқлиги ва тортишадиганлар орасидаги бир-биридан узоқ масофа, тананинг жароҳатланмайдиган қисмларини жиддий ҳимоя қилиш ва икки рақиб орасидаги масофани қисқартириш билан якунланган. Шундай қилиб, кейинги версияни тасвирлаб берамиз, бунда иккала рақиб ҳам ҳаракат қилмоқчи эмас ва олдида ўжарлик билан турган ранжитган кишини урмоқчи эмас.
Дуэлчилар елкалари, кўкраги ва бўйни учун махсус ҳимоя воситасини кийиб олишди. Кўзлари устига тўрли кўзойнак тақди, шунингдек, бурнини махсус ҳимоялади. Икки рақиб бир-бирининг олдида «шлегер» деб номланган махсус сабля мосламаси билан туришарди. Бу шлегер ўткир сабля эди, унинг ёрдамида қўлни кесиб, рақиб юзига чуқур жароҳатлар етказиш мумкин эди. Бўлди шу. Фақат юзига. Мағлубиятнинг асосий майдони юз ва бошқа ҳеч қаер эмас.
Жанг бир неча раунддан иборат бўлиб, уларнинг ҳар бирида рақиблар келишилган зарбаларни бажаришлари керак эди. Бу қисқа танаффус, яраларни даволаш ва «статик» жангни давом эттириш билан якунланди. У жангни давом эттиришга қодир бўлмаган ёки яраси жиддий одам мағлуб ҳисобланади. Жанг тугагач, шу заҳоти шифокорлар кураш қатнашчилари юзларидаги яраларни тикишга шошилишади.
Спорт
Икки киши учрашувидаги ажралмас натижа – рақиблардан бирининг ўлими ёки жиддий жароҳати билан якунланган дуэли бошқа мамлакатларда қабул қилинмади. Қиличбозлик қилганда, ҳалокатли натижа деярли истисно қилинади. Кўпинча у спортга тенглаштирилади. Шу сабабли, вақт ўтиши билан, мензур энди бошқа турдаги дуэл деб ҳисобланмади ва халқ ўйин-кулгига ўхшаш нарса воситага айланди.
Оғриқ олдидан қўрқув, хавф ва эҳтимолий жиддий жароҳатлар дарҳол йўқ қилинди. Кўпгина немис йигитлари учун қиличбозлик уларнинг йигитликка қадар бўлган сўнгги босқич эди. Улар ушбу синовдан ўтиб, ўзларида пайдо бўлган жисмоний оғриқ қўрқувини енгиб ўтишлари лозим эди.

Мензурное фехтование
Название происходит от немецкого словосочетания «Mensur fechten» — фехтование в ограниченном пространстве. Что это и с чем его едят? Забегая вперед, сразу обозначим — это один из видов дуэли, который изначально использовался для разрешения спорных ситуаций у студентов немецких университетов. В XIV веке студентам университетов в Германии было разрешено ношение холодного оружия. Причем это касалось не только ножей и кинжалов, но и сабель с мечами. Гремучая смесь этого разрешения с существовавшими студенческими тайными и закрытыми клубами привела к участившимся случаям разбирательств между ними. На разбирательства приходили все члены клуба и лицезрели поединок самых уважаемых и авторитетных членов своих сообществ.
Правила поединка менялись с течением времени. Начиная с варианта с абсолютным отсутствием защиты дуэлянта и дальним расстоянием друг от друга между спорящими и заканчивая более поздними вариантами с серьезной защитой непоражающихся частей тела и уменьшением дистанции между двумя оппонентами. Итак, опишем более поздний вариант, когда оба соперника не могли сдвинуться с места и старались поразить своего обидчика, стоящего перед ним в упор.
Каждый из дуэлянтов облачался в специальное кожаное защитное приспособление  для плеч, груди и шеи. Надевал на глаза очки с сеткой, а также специальную защиту для носа. Два оппонента вставали друг перед другом на расстоянии удара специальной сабли, называемой шлегером. Этот шлегер представлял собой острую саблю, при помощи которой рубящим движением руки можно было наносить глубокие раны на лице соперника. Вот именно. Только на лице. Основная зона поражения это лицо и ничто другое.
Бой состоял из нескольких раундов, в каждом из которых соперники должны были нанести обговоренное количество ударов. Далее следовал короткий перерыв, обработка ран и продолжение «статической» схватки. Проигрывал тот, у кого не оставалось сил для продолжения схватки, либо тот, чьи раны оказывались наиболее серьезными. После окончания поединка прямо на месте медики спешили зашить рваные раны на лицах участников поединка.
Спортивное состязание
Такой вид дуэли не принимался в остальных странах, где непременным итогом встречи двух оскорбленных является смерть или серьезное ранение одного из соперников. В мензурном фехтовании летальный исход практически исключен. Его часто приравнивают к спортивному состязанию. Именно поэтому со временем мензур перестал считаться видом дуэли и перерос во что-то похожее на народную забаву.
Страх перед болью, опасностью и возможными серьезными ранениями искоренялся моментально. Для многих немецких ребят мензурное фехтование становилось последней стадией перед окончательным формированием их мужского начала. Они должны были пройти это испытание и побороть в себе низменные страхи перед физической болью.