Терма жамоаларнинг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарлиги кўриб чиқилди
Айни пайтда барча терма жамоаларимиз яқинлашиб келаётган Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига катта тайёргарлик олиб бормоқда. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида мазкур ҳолат қай даража йўлга қўйилгани, шунингдек, 2023 йил тақвим режасидан ўрин олган мусобақалар ва уларнинг сметасини шакллантириш масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Тадбирни Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов олиб боришди. Унда, шунингдек, Қўмита қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Камол Сирожитдинов, федерация ва ассоциациялар масъуллари иштирок этишди.
Даставвал, Шаҳрулло Шарипович ортда қолаётган йил якунлари бўйича қисқача тўхталиб, 2022 йил ўзбек спорти учун тарихий натижаларга бой бўлгани, келаси йил бундан ҳам юқори ютуқларга эришиш учун ҳаракат қилинишини билдирди. Йиғилишда мутасадди раҳбарлар ҳар бир федерация масъуллари билан терма жамоаларнинг бугунги кундаги вазияти, Осиё ўйинларига жалб қилинаётган таркиб, уларнинг тайёргарлик режаси, спортчиларнинг ҳолати бўйича атрофлича фикр алмашишди.
Шерзод Ташматов терма жамоаларнинг янада юқори натижа кўрсатиши, атлетларнинг жисмоний ва функционал тайёргарлигини ошириш мақсадида кучли хорижлик мутахассисларни жалб қилиш бўйича ўз тавсияларини бериб ўтди. Шунингдек, суҳбат давомида оммавий спорт тарғиботини кучайтириш, спортчиларнинг саломатлигини назоратга олиш, мунтазам равишда уларни тиббий кўрикдан ўтказиб бориш бўйича қўшимча кўрсатма берди.
Йиғилиш кун тартибига мувофиқ, учрашув давомида янги йил учун тақвим режаларни ишлаб чиқиш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Бунда ҳар бир масъулдан тақвимни пухта шакллантириш, йил давомида унга ўзгартириш киритилган тақдирда вақтида огоҳлантириб бориш, спорт тадбирларини ўтказиш учун ажратиладиган маблағларни самарали йўналтириш сўралди.

24 Октября 2022 2672
В настоящее время все Национальные команды активно готовятся к предстоящим Азиатским Играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось заседание, посвящённое тому, насколько налажено положение дел, а также вопросам формирования сметы соревнований, включенных в календарный план 2023 года. Заседание провели заместитель министра Развития спорта Шахрулло Махмудов и заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов. В нём также приняли участие директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Комитете Камол Сирожитдинов, ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Сначала, Шахрулло Шарипович вкратце остановился на итогах уходящего года, отметив, что 2022 год для узбекского спорта богат историческими результатами, и что в следующем году будут предприняты усилия для достижения ещё более высоких результатов. На встрече официальные лица подробно обсудили с ответственными лицами каждой Федерации обстановку в Национальных командах на сегодняшний день, состав, привлекаемый к Азиатским играм, план их подготовки, состояние спортсменов.
А Шерзод Ташматов дал свои рекомендации по привлечению сильных иностранных специалистов для того, чтобы национальные команды показывали более высокие результаты, повышали физическую и функциональную подготовку атлетов. В ходе беседы он также дал дополнительные указания по усилению пропаганды массового спорта, контролю за здоровьем спортсменов, регулярному их медицинскому осмотру.
В соответствии с повесткой дня мероприятия был также рассмотрен вопрос разработки календарных планов на новый спортивный сезон. При этом каждого ответственного просили тщательно сформировать календарь, своевременно предупреждать в случае внесения в него изменений в течение года, эффективно направлять средства, выделяемые на проведение спортивных мероприятий.