Мариус Визер жаҳон чемпионатига олиб борилаётган тайёргарликни юқори баҳолади
Бугун Мариус Визер бошчилигидаги Халқаро дзюдо федерацияси вакиллари Спортни ривожлантириш вазирлигига ташриф буюришди. Делегацияни Вазир Адҳам Икрамов қарши олди. Шундан сўнг томонлар дўстона алоқаларнинг янги режаларига бағишланган учрашув ўтказишди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раҳбари Азизжон Камилов ҳам иштирок этишди.
Мариус Визер кириш сўзида мамлакатимиз ўз тарихида биринчи бор қабул қилаётган жаҳон чемпионатига юқори даражада тайёргарлик кўраётгани, жараён кутилганидан ҳам аъло даражада кетаётганини таъкидлади. Айниқса, спортчи ва мураббий, делегацияларнинг бошқа аъзолари, хорижий ОАВ вакиллари учун яратилган шароитлар, транспорт-логистика тизими ҳақида ижобий фикр билдирди.
Ўз навбатида, Адҳам Икрамов нуфузли мусобақага тайёргарлик Президентимиз ва ҳукуматимиз томонидан назоратга олингани, уни юқори савияда ўтказиш орқали Янги Ўзбекистоннинг имкониятини бутун дунёга кўрсатиш режалаштирилганини билдирди. Шунингдек, у дзюдо мамлакатимиз ёшларининг севимли спорт турларидан экани, бу каби йирик турнирларга мезбонлик қилиш орқали ёш авлод вакилларини спортга янада кенг жалб қилиш кўзда тутилганини таъкидлади.
Учрашув давомида Халқаро дзюдо федерацияси ва Ўзбекистон дзюдо федерацияси ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш, юртимизда йирик мусобақаларни мунтазам ташкил қилиш, ёшлар ўртасида дзюдо оммавийлигини ошириш каби истиқболли масалалар муҳокама қилинди.

Мариус Визер высоко оценил подготовку к чемпионату мира
Сегодня представители Международной федерации дзюдо во главе с Президентом Организации Мариусом Визером посетили Министерство развития спорта. Делегацию встретил министр Адхам Икрамов. Стороны провели встречу, посвящённую новым планам дружеских отношений. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, глава Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов.
Почётный зарубежный гость отметил, что Узбекистан на высоком уровне готовится к предстоящему первенству планеты, которое впервые состоится в нашей стране, и процесс идёт превосходно. В особенности, положительно отозвался об условиях, созданных для спортсменов и тренеров, а также для других членов делегаций, представителей зарубежных СМИ, транспортно-логистической системе.
В свою очередь, Адхам Икрамов отметил, что подготовка к престижному турниру находится под контролем Президента и Правительства, планируется показать всему миру потенциал Нового Узбекистана, проведя его на высоком уровне. Он также подчеркнул, что дзюдо является одним из любимых видов спорта молодёжи нашей страны, планируется более широкое вовлечение в спорт представителей подрастающего поколения посредством проведения подобных крупных стартов.
В ходе встречи были обсуждены такие перспективные вопросы, как дальнейшее укрепление сотрудничества между Международной федерацией дзюдо и Федерацией дзюдо Узбекистана, регулярная организация крупных соревнований в нашей стране, повышение популярности дзюдо среди молодёжи.