28 Сентябр 2022 2286
Мамлакатимизда ўтадиган дзюдо бўйича тарихий жаҳон чемпионати стартига атиги 8 кун қолди. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида 6-13 октябрь кунлари ташкил этиладиган ушбу йирик мусобақага тайёргарликнинг ҳолати бўйича йиғилиш бўлиб ўтди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Халқаро дзюдо федерацияси менежери Лиза Аллан, шунингдек, ташкилий жараёнга масъул бўлган вакиллар иштирок этишди.
Тадбирни Азизжон Камилов олиб борди. Йиғилиш давомида ҳар бир йўналиш бўйича масъуллар бўлажак мусобақага оид сўнгги маълумотлар билан таништиришди. Унга кўра, 87 давлатдан 582 спортчи жаҳон чемпионатида иштирок этиш учун юртимизга ташриф буюради. Азизжон Якубжанович масъулиятли мусобақани юқори савияда ўтказиш учун барча ходимлардан бор кучларини сафарбар қилишларини сўраб қолди.
Мутасаддиларнинг маълум қилишича, 30 сентябрдан илк иштирокчи давлатлар Тошкентга етиб кела бошлайди. Шунингдек, мусобақа доирасида Бутунжаҳон таэквондо федерацияси президенти Чунгвон Чои, Халқаро сузиш федерацияси раҳбари Ҳусайн ал Мусаллам, Бирлашган кураш дунёси президенти Ненад Лалович каби бир қатор халқаро федерациялар раҳбарлари пойтахтимизга ташриф буюриши кутилмоқда. Йиғилишда мутасаддилар меҳмонлар фойдаланадиган транспорт-логистика тизимининг бенуқсон йўлга қўйилишини назоратга олиш, “Ҳумо арена” муз саройини халқаро федерация талабига мос равишда тайёрлаш масалаларига ҳам тўхталиб ўтишди.
Қайд этиш жоиз, айни пайтгача бўлган тайёргарлик ишларини кўздан кечираётган Лиза Аллан жараёнга юқори баҳо берди. Якунда масъулларга қисқа фурсат ичида мавжуд камчиликларни бартараф этиш, меҳмонлар учун барча қулайликларни яратиш бўйича керакли топшириқлар берилди.

28 Сентября 2022 2203
Остаются считанные дни до начала исторического первенства планеты по дзюдо в нашей столице. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось заседание по состоянию подготовки к этому крупному спортивному событию, которое пройдёт с 6 по 13 октября. В нём приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Шерзод Ташматов, менеджер Международной федерации дзюдо Лиза Аллан, а также ответственные лица за организационные вопросы.
Мероприятие провёл Азизжон Камилов, ознакомился с общей информацией, которой поделились ответственные лица, и дал рекомендации по проходящей подготовке к предстоящим крупным стартам года. Нашу страну для участия в ЧМ посетят 582 спортсмена из 87 стран мира. Азизжон Якубжанович попросил всех сотрудников мобилизовать все силы для проведения ответственного и важного турнира на высоком уровне.
Официальные лица сообщили, что представители стран-участниц начнут прибывать в Ташкент с 30 сентября. Также в рамках соревнований планируется, что Узбекистан посетят такие лидеры Международных организаций, как президент Всемирной федерации таэквондо Чунгвон Чои, глава Международной федерации плавания Хусейн Аль Мусаллам, президент Объединённого мира борьбы Ненад Лалович и руководители ряда других Международных федераций. Кроме того, на встрече должностные лица затронули вопросы контроля за лучшим функционированием транспортно-логистической системы, используемой гостями, подготовки ледового дворца “Хумо арена” в соответствии с требованиями Международной федерации.
Стоит отметить, что Лиза Аллан, которая до этого времени непосредственно следила за подготовкой к предстоящим стартам, высоко оценила процесс. В заключение ответственные лица получили необходимые поручения по устранению имеющихся недостатков и созданию всех удобств для гостей и участников первенства планеты в кратчайшие сроки.