22 Сентябр 2022 2539
Очиқ ҳавзада сузиш бўйича Осиё чемпионати доирасида Самарқандда бўлиб турган Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов сафар давомида вилоятдаги бир қатор спорт объектларининг ҳолати, хусусан, 24-25 сентябрь кунлари ушбу шаҳарда ўтадиган енгил атлетика бўйича Марказий Осиё очиқ чемпионатига кўрилаётган тайёргарликни кўздан кечирди. Ушбу мусобақада ҳамюртларимиздан ташқари Қирғизистон, Қозоғистон, Туркманистон, Тожикистон, шунингдек, таклиф бўйича Таиланд ва Малайзия каби давлатлардан 200 нафарга яқин спортчи қатнашади.
“Афросиёб” стадионида айни пайтда сўнгги тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда. Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раисининг ўринбосари Андрей Абдувалиев аренага ташриф буюрган Шаҳрулло Шариповичга мусобақага кўрилаётган тайёргарлик, меҳмонлар учун яратилган шароитлар ҳақида маълумот берди.
8-9 октябрь кунлари кўҳна Самарқанд триатлон бўйича ёш тоифалари бўйича Осиё кубогига мезбонлик қилади. Вазир ўринбосари сафар давомида Ўзбекистон триатлон федерацияси мутасаддилари билан мазкур мусобақага олиб борилаётган тайёргарлик жараёни билан ҳам танишди.

22 Сентября 2022 2649
Шахрулло Махмудов ознакомился с подготовительным процессом спортивных объектов Самарканда перед престижными стартами
В ходе поездки в Самарканд, которая организована в рамках ЧА по плаванию на открытой воде, заместитель министра Развития спорта Шахрулло Махмудов осмотрел состояние ряда спортивных объектов области, в частности, ознакомился с ходом подготовки к Открытому чемпионату Центральной Азии по лёгкой атлетике, который пройдёт в этом городе 24-25 сентября. Помимо наших соотечественников, в этих соревнованиях примут участие около 200 спортсменов из Кыргызстана, Казахстана, Туркменистана, Таджикистана, а также, по приглашению, представители Таиланда и Малайзии.
На стадионе "Афросиёб" в настоящее время ведутся последние подготовительные работы. Заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев проинформировал посетившего арену Шахрулло Шариповича о проходящей подготовке к престижным стартам, об условиях, созданных для гостей.
С 8 по 9 октября в Самарканде состоится Кубок Азии по триатлону среди атлетов различных возрастных групп. В ходе поездки заместитель министра Развития также с официальными лицами Федерации триатлона Узбекистана обсудили работу по подготовке к предстоящему турниру.