Ўзбекистон делегацияси Бирмингем-2022 Бутунжаҳон ўйинларини иккита медаль билан якунлади
АҚШнинг Бирмингем шаҳрида XI Бутунжаҳон ўйинлари ўз поёнига етиб бормоқда. Айни пайтга келиб, унда қатнашган делегациямиз вакиллари ўз иштирокларини тугатиб бўлишди. Мусобақада 110 мамлакатдан ташриф буюрган 3600 нафардан ортиқ атлет иштирок этди.
Ўзбекистон жамоаси ушбу мусобақага 5 нафар спортчи билан ташриф буюрди. Ҳамюртларимиз орасида дастлаб каратэчимиз Достон Отаболаев майдонга чиқди. -75 кг вазн тоифасида жанг олиб борган 2021 йилги жаҳон чемпиони якунда бронза медали билан тақдирланди.
Шунингдек, Индонезияда ўтган 2018 йилги Осиё ўйинларида кумуш медалга сазовор бўлган ушу устаси Дарья Латишева бу гал ҳам шоҳсупанинг иккинчи поғонасига кўтарилди.
Афсуски, мусобақада баҳс олиб борган бадиий гимнастикачимиз Екатерина Фетисова, жиу-житсучимиз Баҳром Машрапов ҳамда муай-тай устаси Фанат Қаҳрамонга бироз омад етишмади. Шу тариқа, делегациямиз Бирмингемда 1 та кумуш ва 1 та бронза медалларини қўлга киритди. Келгуси Бутунжаҳон ўйинлари 2025 йили Хитойнинг Ченгду шаҳрида ўтказилади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси асосан ноолимпия спорт турларини қамраб олган ушбу мусобақада ҳамюртларимизнинг қўлга киритган муваффақиятлари билан делегациямиз ва спортчиларимизни, мураббийлар штабини табриклаб қолади.

Бирменгем-2022: 2 медали на Всемирных играх! Таков итог выступления делегации Узбекистана
С 7 по 17 июля В Бирмингеме (штат Алабама, США) состоялись XI Всемирные игры. На соревнованиях, в которых принимали участие около 3600 атлетов из 110 стран мира выступили и наши соотечественники. Напомним, что на данных соревнованиях честь Узбекистана защищали 5 спортсменов в различных дисциплинах.
Отрадно отметить, что на американской арене делегация нашей страны удостоилась 2-х наград различного достоинства.
Первым выступил представитель каратэ в весовой категории до 75 кг Достонбек Отаболаев, который поднялся на третью ступень пьедестал почёта, одолев опытных и сильных оппонентов. Отметим, что Достонбек является первым каратистом Узбекистана, завоевавший медаль столь престижных стартов по данному виду спорта.
Затем член сборной Узбекистана по ушу опытная спортсменка Дарья Латышева своим великолепным выступлением смогла удостоится высоких балов и принести очередную награду в копилку нашей делегации. Порадовала Дарья поклонников узбекского спорта серебряной медалью.
Также на Бирмингем-2022 честь нашей страны защищали: гимнастка Екатерина Фетисова, в соревнованиях по джиу-джитсу Бахромжон Машрапов и в муай-тай - Фанат Кахрамонов. К сожалению, они не смогли пройти в решающую часть состязаний.
Таким образом, количество медалей на счету Узбекистана на Всемирных играх 1 серебряная (ушу) и 1 бронзовая (каратэ). Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет отечественных атлетов и всех тех, кто болел и поддерживал спортсменов, с этим результатом.