Осиё оғир атлетика федерациясининг Конгрессида муҳим масалалар ўртага ташланмоқда
Бугун Тошкентда Осиё оғир атлетика федерациясининг навбатдаги Конгресси бошланди. Анжуман Спортни ривожлантириш вазирлигида ташкил этилмоқда.
Унда Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, Халқаро оғир атлетика федерацияси президенти Муҳаммад Жалуд, Осиё оғир атлетика федерацияси (ООАФ) президенти Муҳаммад Ал Мана, Спортни ривожлантириш вазири ўринбосари, ООАФ вице-президенти, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шахрулло Маҳмудов, шунингдек ООАФнинг Ижроия қўмитаси аъзолари иштирок этишди.
Конгрессда сўзга чиққан А.Икрамов мамлакатимизда спорт соҳасини ривожлантиришга қаратилаётган эътибор ва спортчиларга яратиб берилаётган имкониятлар ҳақида тўхталиб ўтди. Шу билан бирга ўзаро ҳамкорлик учун Халқаро ва Осиё оғир атлетика федерацияси мутасаддиларига миннатдорлик билдирди.
Баҳрайн пойтахти Манама шаҳри жорий йил катталар ўртасидаги Осиё чемпионатига мезбонлик қилади. Конгрессда Баҳрайн оғир атлетика федерацияси вакили бўлажак мусобақага тайёргарлик жараёни бўйича ҳисобот берди.
Қолаверса, анжуманда Париж-2024 Олимпия ўйинлари йўлида лицензион характерга эга 2023 йилги қитъа биринчилигига тайёргарлик юзасидан Жанубий Кореянинг Чинджу шаҳри мерияси ва Корея Республикаси оғир атлетика федерацияси вакиллари чиқиш қилишди.
Кун тартибидаги энг муҳим масалалардан бири 2024 йилги Осиё чемпионати мезбонини аниқлаш бўлиб, айни пайтда ушбу мусобақани қабул қилиш учун учта давлат даъвогарлик қилмоқда. Булар – Ҳиндистон, Туркманистон ва Ўзбекистон.
«Бу каби нуфузли мусобақаларнинг юртимизда ўтказилиши халқаро майдонда Ватанимизнинг обрўсини оширишга, давлат имижини мустаҳкамлашга хизмат қилади, деб ўйлайман» – деди анжуманда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов.
Бугун куннинг иккинчи ярмида Конгресс ўз ишини давом эттирмоқда. Унда юқорида кўриб чиқилган масалалар бўйича якуний қарорлар қабул қилинади.

В Ташкенте проходит очередной Конгресс Азиатской федерации тяжёлой атлетики
В Ташкенте стартует чемпионат Азии по тяжёлой атлетике среди юниоров и молодежи. Сегодня в рамках соревнований начал свою работу очередной конгресс Азиатской федерации тяжёлой атлетики. Конференция была организована в Министерстве развития спорта.
В ней приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов, президент Международной федерации тяжёлой атлетики Мохаммед Джалуд, президент Азиатской федерации тяжёлой атлетики (AWF) Мохаммад аль Мана, заместитель министра Развития спорта, вице-президент АWF, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Шахрилло Махмудов, а также члены Исполнительного комитета АWF.
Выступая на Конгрессе, Адхам Икрамов подчеркнул внимание, уделяемое развитию спорта в стране, и возможности, создаваемые для атлетов, отметил, что чемпионат Азии среди юниоров и молодёжи по тяжёлой атлетике является результатом проводимых в Узбекистане реформ. В то же время он поблагодарил официальных лиц Международной и Азиатской федераций тяжёлой атлетики за их сотрудничество.
В этом году в городе Манама пройдёт чемпионат Азии среди взрослых. На Конгрессе представитель Федерации тяжёлой атлетики Бахрейна выступил с докладом о процессе подготовки к предстоящим соревнованиям.
Кроме того, в конференции приняли участие представители мэрии города Чинджу Южной Кореи и Федерации тяжёлой атлетики Республики Корея, которые сообщили о ходе подготовки к лицензионному чемпионату Азии 2023 года к Париж-2024.
Одним из важнейших вопросов повестки дня является определение хозяина континентального первенства 2024 года. Претендентами на принятие ЧА-2024 являются: Индия, Туркменистан и Узбекистан.
"Я думаю, что проведение таких престижных соревнований в нашей стране послужит повышению престижа Родины на международной арене, укреплению имиджа государства", - сказал заместитель председателя Развития спорта Узбекистана Шахрилло Махмудов.
Сегодня, во второй половине дня, Конгресс продолжает свою работу, в которой принимаются окончательные решения по рассмотренным выше вопросам.