15-24 июль кунлари АҚШнинг Орегон штати, Южин шаҳрида енгил атлетика бўйича жаҳон чемпионати бўлиб ўтади. “Спорт қироличаси” номини олган ушбу йўналишдаги дунё биринчилигида Сафида Садуллаева юртимиз шарафини ҳимоя қилади.
Баландликка сакраш дастурида жаҳонда ўз ўрнини мустаҳкамлаб бораётган вакиламизнинг Токио-2020 Олимпия ўйинларида қайд этган 1.96 метр натижаси унга жаҳон чемпионати йўлланмасини тақдим қилган эди. Ушбу мақоламизда бўлажак дунё биринчилиги ва Садуллаеванинг рақиблари ҳақида сўз боради.
Мусобақада 192 мамлакатдан 1972 нафар спортчи иштирок этиши кутилмоқда. Аввало, унинг аслида ўтган йили ўтиши лозимлиги, бироқ Токио-2020 Олимпия ўйинлари билан параллель бўлиб қолгани боис 2022 йилга қолдирилганини эслатиб ўтиш лозим. Шунингдек, ушбу жаҳон чемпионати тартиб бўйича 18-бор ўтказилаётган бўлса, илк бор АҚШ ҳудудида ташкил этилаётгани билан аҳамиятли.
Баҳсларда 49+1 кўринишидаги медаллар жамланмаси ўйналади. Яъни, 49 йўналишда беллашувлар ўтказилса, уларда давлатлар тўплаган баллар бўйича умумжамоа ҳисобида ҳам совриндор мамлакатлар алоҳида тақдирланади. Йўналишлар аввалги ЖЧ билан солиштирганда ўзгармаган бўлса ҳам, эркаклар ўртасидаги спортчи юриш дастури 50 кмдан 35 кмга қисқартирилган.
Умумий ҳисобда, сўнгги 2019 йилги жаҳон чемпионати ғолибларининг 43 нафари, шунингдек, Токио-2020 Олимпия ўйинларида ғалаба қозонган 42 атлет қатнашчилар рўйхатига киритилган. Улар орасида дунё биринчиликларида энг кўп шоҳсупага кўтарилган спортчи 36 ёшли америкалик югурувчи Эллисон Феликс бўлиб, унинг ҳисобида ЖЧларининг 13 та олтин, 3 та кумуш ва 2 та бронза медаллари бор.
Энг кўп иштирокчи, шубҳасиз мезбонларда. Америка жамоаси ўз уйида ўтадиган мусобақада 177 атлет билан иштирок этади. Кейинги поғоналарда Германия (88), Япония (68), Ямайка (65), Испания (61), Италия (60) каби жамоаларни учратиш мумкин.
Ана энди, Садуллаева билан баландликка сакраш секторида рақобат олиб борадиган атлетлар ҳақида. Ушбу дастурда 19 мамлакатдан 31 спортчи жаҳон чемпионатига йўлланма олган. Улар орасида мавсумнинг амалдаги етакчиси украиналик Ярослава Магичух (2.03 м), 1.98 метрни забт эта олган бошқа бир украин атлети Ирина Герашенко ҳамда италиялик Елена Валлотигара, улардан 1 см паст кўрсаткичга эга ямайкалик Ламара Дистин, шунингдек, 1.96 метрга сакрай олган Вашти Куннингем (АҚШ), Кристина Овчинникова (Қозоғистон), Ангелина Топич (Сербия), Никола Олислагерс ҳамда Элеанор Петтерсон (иккиси ҳам Австралия) каби спортчиларни алоҳида кўрсатиш мумкин.
Мутахассислар финалда медаллар учун кураш юқоридаги номлар орасида кечишини тахмин қилишмоқда. Бироқ улар Токио-2020 арафасида ҳам шунга ўхшаш фикр билдиришганида Садуллаева финал йўлланмасини қўлга киритиш баробарида олтинчи поғонани эгаллагани кўплаб халқаро экспертлар учун кутилмаган натижа сифатида қаралган эди. Умид қиламизки, бу гал ҳам Сафина ажойиб иштироки билан яна бир бор мухлислар олқишига сазовор бўла олади.
Ушбу йўналишда саралаш баҳслари 16 июль, финал дастури эса 19 июль санасига белгиланган. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси бўлажак мусобақада Сафина Садуллаевага омад ва зафарлар тилаб қолади.

Ждём великолепного выступления на ЧМ от Сафины Садуллаевадой
С 15 по 24 июля в американском городе Юджин, штат Орегон, пройдёт чемпионат мира по лёгкой атлетике. Почти 2000 лучших атлетов мира разыграют медали в 49 дисциплинах. Узбекистан на данных важных стартах года представит Сафина Садуллаева.
Наша соотечественница на Олимпийских играх Токио-2020 в прыжках в высоту показала результат 1.96 м, тем самым завоевала путёвку на предстоящее первенство планеты.
Чемпионат мира в Орегоне – 18-й в истории, причём первый на территории США. Соревнования с ЧМ-1991 в Токио регулярно проводились каждые два года. Но из-за пандемии коронавируса и, как следствие, переноса Олимпийских игр в Токио на 2021 год, также был перенесён и чемпионат мира в «королеве спорта», первоначально запланированный на август 2021-го.
По сравнению с предыдущим чемпионатом мира количество дисциплин осталось тем же, но изменилась одна из двух дистанций в спортивной ходьбе – вместо 50 км в Орегоне мужчин и женщин ждут заходы на 35 км.
В общей сложности в предварительной заявке на чемпионат мира (окончательные будут уже по ходу соревнований) 43 чемпиона мира 2019 года в индивидуальных дисциплинах и 42 Олимпийских чемпиона-2020 в индивидуальных дисциплинах. Самая успешная с точки зрения медалей на ЧМ участница – знаменитая американская бегунья Эллисон Феликс, в коллекции которой 13 золотых, три серебряных и две бронзовых медали.
Наибольшее количество участников, конечно, у хозяев. Американская команда выступит на соревнованиях у себя дома с 177 атлетами. Далее следуют сборные Германии (88), Японии (68), Ямайки (65), Испании (61), Италии (60).
А теперь о соперницах Садуллаевой, которые будут бороться за награды ЧМ в секторе прыжков в высоту. В этой программе 31 спортсменка из 19 стран получили путёвки на чемпионат мира. Среди них действующий лидер сезона украинка Ярослава Магичух (2.03 м), ещё одна украинская легкоатлетка Ирина Геращенко (1.98 м) и итальянка Елена Валлортигара (1 см ниже), Ламара Дистин из Ямайки (1 см ниже), а также Вашти Куннингем (США), Кристина Овчинникова (Казахстан), Ангелина Топич (Сербия), Никола Олислагерс и Элеонора Петтерсон (обе из Австралии).
Эксперты прогнозируют, что борьба за медали в финале будет идти именно между вышеперечисленными атлетами. Однако, когда специалисты говорили аналогичное мнение перед Токио-2020, то для многих международных экспертов неожиданностью стало то, что Садуллаева заняла шестое место, при этом завоевав путёвку в финал. Надеемся, что и в этом году Сафина сможет ещё раз порадовать поклонников узбекского спорта своим великолепным выступлением.
Отборочные соревнования в этом направлении намечены на 16 июля, а финальная программа-на 19 июля. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает нашей соотечественнице успехов в предстоящих состязаниях.