Олимпия куни Янги Ўзбекистон ёшларини “Янги нафас” билан бирлаштирди
Бугун Ёшлар ва Халқаро Олимпия кунига бағишлаб ташкил этилган “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси Республикамизнинг минглаб ёшларини бир мақсад остида бирлаштирди. Соғлом турмуш тарзи тарғиботи йўлида ўтган спорт байрами иштирокчилар қалбида муҳрланиб қолди.
“Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси бугунги тадбирнинг бош дастури бўлди. Унда нафақат соғлом атлетлар, балки имконияти чекланган ҳамюртларимиз ҳам 3 км масофага кечган дўстона пойгада ўз омадини синаб кўришди.
Тадбирда Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икромов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, Ёшлар ишлари агентилиги, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раҳбарияти, минглаб спортсевар ҳамшаҳарларимиз, ўзбек спортининг таниқли юлдузлари ва пойтахтимиз меҳмонлари иштирок этишди.
Очилиш маросимида сўз олган расмийлар Президентимиз ташаббуси билан нишонланаётган ва ҳозирда миллий байрамларимиз орасида муносиб ўрнини топган Ёшлар кунининг мана шундай спорт байрами билан ташкил этилиши мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи тарғиботини янада кучайтириш, ёшларимизни спортга кенг жалб қилишда муҳим аҳамият касб этишига урғу беришди. Шунингдек, Халқаро Олимпия қўмитаси президенти Томас Бахнинг Олимпия оиласига йўллаган мурожаати тадбирнинг эътиборли қисмларидан бўлди.
Шундан сўнг пойгага расман старт берилди. Қайд этиш жоиз, бу тадбир нафақат пойтахтимиз, балки Республикамиз бўйлаб Чирчиқ, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд, Шаҳрисабз, Наманган, Фарғона шаҳарларида ҳам бир вақтда ўтказилди. Ҳар бир шаҳарда 2 мингдан зиёд ўғил-қизлар соғлом турмуш тарзи тарғиботига ўз ҳиссаларини қўшишди.
Муросасиз пойга якунида совриндорлар қуйидагича кўриниш олди:
1. Шаҳрам Абдураҳмонов (ЎзДЖТСУ)
2. Жавоҳир Холиқбердиев (Қуролли кучлар академияси)
3. Маъруф Ҳамроқулов (ЎзДЖТСУ)
1. Ангелина Насибуллина (Чилонзор туман БЎСМ)
2. Озода Ёндошева (ЎзМУ)
3. Зиёдабону Мадлатипова (Тошкент стоматология институти)
Шунингдек, пойганинг энг ёш ва энг кекса иштирокчилари ҳам алоҳида тақдирланишди. Шундан сўнг эстрадамизнинг ёрқин вакиллари ижросидаги куй-қўшиқлар тадбирга мантиқий якун ясаб берди.

Массовый забег "Янги нафас", проведённый в честь Олимпийского дня и Дня молодёжи собрал сторонников здорового образа жизни
Массовый забег “Янги нафас”, организованный сегодня в честь Международного Олимпийского дня и Дня молодёжи объединил тысячи молодых людей страны. Прошедший спортивный праздник, направленный на пропаганду здорового образа жизни, подарил массу незабываемых и положительных эмоций всем участникам и гостям мероприятия.
Основной программой сегодняшнего мероприятия стал массовый забег "Янги нафас". В нём испытать свои возможности смогли все любители и сторонники физической культуры и спорта. Дистанция, которую должен был преодолеть каждый участник составил 3 км.
В мероприятии приняли участие вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, руководство Агентства по делам молодёжи, Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, тысячи юношей и девушек, известные звёзды узбекского спорта и гости столицы.
Выступившие на церемонии открытия официальные лица подчеркнули, что организация отмечаемого по инициативе Президента Дня молодёжи, который в настоящее время занимает достойное место среди Национальных праздников, имеет важное значение для дальнейшего усиления пропаганды здорового образа жизни среди населения, широкого привлечения молодёжи к спорту. Важной частью мероприятия стало обращение Президента Международного Олимпийского комитета Томаса Баха к Олимпийской семье.
После этого забег стартовал официально. Следует отметить, что данное мероприятие проводилось одновременно не только в столице, но и по всей республике: в Чирчике, Сырдарье, Джизаке, Самарканде, Шахрисабзе, Намангане, Фергане. В каждом городе более 2 тысяч юношей и девушек внесли свой вклад в пропаганду здорового образа жизни.
1. Шахрам Абдурахмонов (УзГУФКС)
2. Джавохир Холикбердиев (Академия Вооруженных сил)
3. Маруф Хамрокулов (УзГУФКС)
1. Ангелина Насибуллина (ДЮСШ Чиланзарского района)
2. Озода Ёндошева (НУУз)
3. Зиёдабону Мадлатипова (Ташкентский стоматологический институт)
Также наградили самых юных и старших участников забега. Заключительной нотой праздника спорта было выступление ярких звёзд узбекской эстрады.