ZOOM платформаси орқали ўтган йиғилишда терма жамоаларимизнинг тайёргарлиги муҳокама қилинди
Спортни ривожлантириш вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ва унинг қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИАМ), спорт федерация ва ассоциациялари мутасаддилари иштирокида онлайн йиғилиш бўлиб ўтди. ZOOM платформасида ўтган тадбирда терма жамоаларимизнинг ҳозирги ҳолати, олдинда турган комплекс мусобақаларга тайёргарлик жараёни муҳокама қилинди.
Унда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Вазир маслаҳатчиси Аваз Каримов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, РСТИАМ директори Камол Сирожитдинов, федерацияларнинг масъуллари иштирок этишди.
Кун тартибига мувофиқ, дастлаб спортчиларимизни COVID-19 инфекциясига қарши эмлашнинг янги босқичларини ўтказиш масаласи кўриб чиқилди. Бу борада Камол Сирожитдинов ҳозирги кунда авж олаётган коронавирус инфекцияси ҳақида қисқача маълумот бериб ўтди. Шундан сўнг Марказ шифокори Суннатилла Юлчиев терма жамоаларимиз базаларидаги эпидемиологик вазият, ўтган даврда атлетларимизнинг қанчаси коронавирус инфекциясига қарши эмлангани, вируснинг бугунги тарқалиш ҳолати бўйича ҳисобот берди.
Шундан сўнг МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов бир йилга кечиктирилган Конья-2021 V Ислом бирдамлиги ўйинларига тайёргарлик жараёни бўйича гапирди. Шерзод Рихсибаевич ўз нутқида ҳукуматимиз ва халқимиз бўлажак мусобақада спортчиларимиздан улкан натижа кутаётганини инобатга олиб, унга жиддий тайёргарлик олиб бориш лозимлигини алоҳида таъкидлади. Шунингдек, у масъулларга ҳар бир жамоанинг мусобақагача бўлган ўқув-машғулот йиғинларининг режасини яна бир карра кўриб чиқиш, уни такомиллаштириш бўйича ўз тавсияларини берди.
Спортчиларимизни олдинда Россия Федерациясининг Владивосток шаҳрида ўтадиган “Осиё болалари” мусобақаси ҳам кутиб турибди. Бу борада Шаҳрулло Шарипович керакли йўналишлар бўйича маълумот берди. Вазир ўринбосари асосий терма жамоаларимиз учун етишиб чиқаётган ёш атлетларга ҳам катта аҳамият қаратиш зарурлиги, келгусида айнан улар спорт майдонида Янги Ўзбекистоннинг “қалқони” бўлишини урғулади. Қолаверса, у баъзи терма жамоалар олиб бораётган ўқув-машғулот йиғинларининг боришидан кўнгли тўлмаётгани, ошхоналардаги таомлар рационининг атлетлар учун мос келмаётгани, айрим базаларда гигиеник ҳолатнинг талаб даражасида эмаслиги бўйича танқидий фикр билдирди.
Аваз Каримов кун тартибидан ўрин олган сўнгги масала “Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказларида қабул жараёнига тайёргарлик” мавзусида ҳисобот берди. Вазир маслаҳатчиси унда давлатимиз раҳбарининг жорий йил 23 май куни ушбу мавзу юзасидан ўтказган видеоселектор йиғилишида берган топшириқлари, юклатилган вазифалар ижросини таъминлаш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида маълум қилди.
Йиғилиш якунида ҳар бир масъуллардан ўз вазифаларига янада жиддий эътибор қаратишлари, ечимини кутаётган масалаларни ҳал қилиш борасида кўрсатма ва топшириқлар берилди.

На онлайн-встрече были обсуждены важные вопросы подготовки Национальных сборных к предстоящим комплексным соревнованиям
Состоялось онлайн-совещание с участием представителей Министерства Развития спорта, Национального Олимпийского комитета и Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РНПЦСМ), спортивных Федераций и Ассоциаций. На мероприятии, прошедшем на платформе ZOOM, обсуждалось текущее состояние Национальных команд, процесс подготовки к предстоящим комплексным соревнованиям.
В нём приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, советник министра Аваз Каримов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, директор РНПЦСМ Камол Силожитдинов, ответственные лица Федераций.
В соответствии с повесткой дня первоначально рассматривался вопрос о проведении новых этапов вакцинации атлетов от COVID-19. Директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов дал краткую информацию о новой вспышке коронавирусной инфекции. После этого врач Центра Суннатилла Юлчиев дал отчёт об эпидемиологической ситуации на базах сборных команд, о том, сколько спортсменов было вакцинировано против коронавирусной инфекции за прошедший период, о сегодняшнем состоянии распространения вируса.
После этого заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов рассказал о процессе подготовки к V Играм Исламской солидарности Конья-2021, которые были отложены на год. В своём выступлении Шерзод Рихсибаевич особо отметил, что, учитывая ожидания Правительства и народа от спортсменов весомых результатов на предстоящих соревнованиях, необходимо серьёзно подготовиться к ним. Он также дал ответственным лицам свои рекомендации по пересмотру плана предсоревновательных сборов каждой команды, его совершенствованию.
Впереди атлетов ожидает участие также в соревнованиях “Дети Азии”, которые пройдут во Владивостоке (Российская Федерация). В этой связи Шахрилло Шарипович дал информацию по необходимым направлениям. Заместитель министра подчеркнул, что необходимо уделять большое внимание молодым спортсменам, которые являются резервом основных Национальных сборных. Кроме того, он выразил критическое мнение о том, что недоволен проводимыми УТС в некоторых сборных, что рацион питания в столовых не подходит для спортсменов, что гигиеническая обстановка на некоторых базах не соответствует требованиям.
Аваз Каримов выступил с докладом на тему “Подготовка к процессу приёма в центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта”. Советник министра проинформировал о поручениях Главы государства, данных на видеоселекторном совещании по этой теме 23 мая текущего года, о проводимой работе по обеспечению исполнения возложенных задач.
По итогам совещания каждому из ответственных лиц было дано поручение уделять более серьёзное внимание своим обязанностям.