Ўзбек ва жаҳон спорти афсонаси Оксана Чусовитина 47 ёшда!
Оксана Александровна Чусовитина 1975 йил 19 июнь куни Бухоро шаҳрида туғилган. Жаҳонда спорт гимнастикаси тарихида 8 та Олимпия ўйинларида иштирок этган ягона спортчи (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020). 1992 йил Барселонада ўтган Олимпия ўйинлари олтин медали соҳиби, Пекин-2008 Олимпиадасининг кумуш медаль совриндори. 3 карра жаҳон чемпиони.
Таяниб сакраш, эркин машқ ва параллель тўсинларда бир неча мураккаб элементлар муаллифи. Осиё ўйинлари ва Осиё чемпионати ғолиби, фаолиятини якунламасдан туриб, гимнастиканинг ривожига қўшган хиссаси учун Халқаро гимнастика шон-шараф залидан ўрин олган ягона спортчи. Шунингдек, у спорт гимнастикасида 8 та Олимпия ўйинларида иштирок этган аёл спортчи сифатида “Гиннеснинг рекордлари” китобига ўз номини ёздириб қўйган.
Оксана Александровна давлатимиз томонидан “Ўзбекистон ифтихори”, “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи”, “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози” фахрий унвонлари, “Дўстлик”, “Меҳнат шуҳрати”, “Эл-юрт ҳурмати” орденлари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Oлимпия қўмитаси, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши Оксана Чусовитинани бугунги таваллуд айёми билан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан ғалабалар тилаб қолади.

Легенде узбекского и мирового спорта Оксане Чусовитине исполнилось 47 лет!
Сегодня легендарная спортсменка узбекского и мирового спорта Оксана Чусовитина празднует свой День рождения.
Чусовитина Оксана Александровна родилась 19 июня 1975 года в Бухаре. Единственная женщина в истории спортивной гимнастики, принимавшая участие в 8 летних Олимпиадах (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016,2020). Чемпионка Олимпийских игр 1992 года (Барселона), серебряный призёр Олимпиады 2008 года (Пекин), трёхкратная чемпионка мира.
Автор нескольких сложных элементов спортивной гимнастики по опорному прыжку, вольным упражнениям и в параллельных брусьях. Призёр Азиатских игр и континентального первенства. Занесена в Книгу рекордов Гиннеса, как единственная женщина в истории гимнастики, которой удалось принять участие в восьми летних Олимпийских играх и первая в истории действующая спортсменка, имя которой введён в международный «Зал Славы» спортивной гимнастики.
Заслуженная спортсменка и Заслуженный тренер Республики Узбекистан, обладательница почётного звания "Узбекистон ифтихори", награждена орденами "Дустлик", "Мехнат шухрати", "Эл-юрт хурмати".
Национальный Олимпийский комитет и Совет ветеранов спорта Узбекистана искренне поздравляет Оксану Чусовитину с Днём рождения, желает ей крепкого здоровья, долгих лет жизни, успехов и благополучия во всём.