Спортимиз фидойиларига I даражали “Меҳнат фахрийси” кўкрак нишонлари топширилди
Ҳар йили “Нуроний” жамғармаси томонидан узоқ йиллар мамлакатимизнинг бир қатор соҳаларида самарали фаолият олиб борган юртдошларимизга турли даражадаги “Меҳнат фахрийси” кўкрак нишонлари топшириб келинади. Ташкилот Васийлик кенгаши бу йил ҳам бир гуруҳ ватандошларимизни мазкур кўкрак нишони билан мукофотлаш тўғрисидаги қарорини эълон қилгани ҳақида хабар берган эдик. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида мукофотга лойиқ кўрилган спорт соҳаси вакилларини тақдирлаш тадбири бўлиб ўтди.
Унда Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазири ўринбосари, “Нуроний” жамғармаси Бошқарув раиси, Ўзбекистон Қаҳрамони, Сенатор Содиқжон Турдиев, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, “Нуроний” жамғармаси раисининг ўринбосари Шароф Убайдуллаев, Спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов ва бир гуруҳ фахрийларимиз иштирок этишди.
Тадбирни Адҳам Икрамов очиб берди ва мамлакатимизда кексаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг турмуш даражаси ва ижтимоий фаолликларини янада оширишга давлат даражасида эътибор қаратиб келинаётгани ҳақида гапирди. Шунингдек, Адҳам Илҳамович ҳукуматимизнинг ушбу ташаббусини давом эттирган ҳолда Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳам ҳамиша фахрийларимизга ёрдам кўрсатишга тайёр эканини билдирди.
Ўз навбатида, Содиқжон Турдиев ҳам сўз олиб, ўзбек спортининг ҳозирги ютуқларида фахрийларимизнинг ҳиссаси, уларнинг спортимизга мустаҳкам тамал тоши қўйиб бергани ҳақида алоҳида тўхталди. Шунингдек, у спорт фахрийлари келгусида ҳам “Нуроний” жамғармасининг эътиборида бўлиши, ташкилот томонидан уларнинг саломатлигини тиклаш учун керакли шароит яратилишини таъкидлади.
Шундан сўнг узоқ йиллар ўзбек спорти ривожига умрининг катта қисмини бахшида этган Баҳодир Назиров, Раҳмонберди Аҳмедов, Арслон Илов, Лариса Павлова, Светлана Бабанина каби 13 нафар спортимиз фидойиларига I даражали “Меҳнат фахрийси” кўкрак нишони ва пул маблағлари топширилди.
Тадбир якунида Баҳодир Махситов спорт фахрийлари номидан кўрсатилаётган эътибор ва ғамхўрлик учун миннатдорчилик билдириб, уларнинг юртимиз спорти ривожи учун ҳамиша ёрдам кўрсатишга тайёр эканликларини билдирди.

Достойные личности удостоились нагрудных знаков "Мехнат фахрийси" I степени
Ежегодно Фонд "Нуроний" вручает нагрудные знаки "Мехнат фахрийси" различных степеней нашим соотечественникам, долгие годы плодотворно работавшим в различных сферах деятельности. Мы сообщали о том, что Попечительский совет Организации в этом году также объявил о решении наградить группу отечественных ветеранов данным нагрудным знаком. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана отметили почётным знаком представителей спортивной сферы, включённых в список достойных кандидатов.
В мероприятии приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов, заместитель министра По поддержке махалли и семьи, председатель правления фонда “Нуроний”, Герой Узбекистана, Сенатор Содикжон Турдиев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя фонда “Нуроний” Шароф Убайдуллаев, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов и группа ветеранов.
Праздничную встречу открыл Адхам Ильхамович и рассказал о том, что в стране на государственном уровне уделяется внимание всесторонней поддержке пожилых людей, дальнейшему повышению их уровня жизни и социальной активности.
В свою очередь, Содикжон Турдиев также остановился на вкладе ветеранов в сегодняшние достижения и развитие узбекского спорта. Он также отметил, что ветераны спорта и впредь будут находиться под пристальным вниманием Фонда “Нуроний”, со стороны Организации будет оказана необходимая всесторонняя помощь.
После этого 13 ветеранам, внёсшие большой вклад в развитие узбекского спорта, таким как Баходир Назиров, Рахмонберди Ахмедов, Арслан Илов, Лариса Павлова, Светлана Бабанина, были вручены нагрудные знаки “Мехнат фахрийси” I степени и денежные вознаграждения.
В завершение мероприятия Баходир Махситов от имени ветеранов спорта поблагодарил за оказываемое внимание и заботу со стороны государства, и выразил готовность всегда вкладывать свою лепту в развитие узбекского спорта.