Мақсад – делегациямиз учун барча қулай шароитларни яратиш
Жорий йил Туркиянинг Конья шаҳрида бўлиб ўтадиган V Ислом бирдамлиги ўйинлари ўзбек спорти эътиборида турган энг катта старт бўлиб турибди. Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёрланаётган атлетларимизнинг ҳозирлигини кўриб олиш учун айни қулай фурсат, дея эътироф этилаётган мусобақага ҳар томонлама жиддий ҳозирлик кўрилмоқда.
Шу кунларда Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳамда Миллий Олимпия қўмитаси мутасаддилари Конья шаҳрида хизмат сафарида бўлиб туришибди. Ундан кўзланган мақсад мезбон шаҳар инфратузилмаси, транспорт-логистика тизими, спортчилар учун яратиладиган шароитлар, объектлар орасидаги масофа, Олимпия шаҳарчаси билан яқиндан танишишдир.
Вазирлик ва Қўмита раҳбарияти ишлаб чиққан режага кўра, 9-18 август кунлари ўтадиган V Ислом бирдамлиги ўйинларида делегациямиз дастурга киритилган 27 спорт туридан 23 тасида 270 нафарга яқин спортчи билан иштирок этиши мўлжалланган. Умумий ҳисобда эса бўлажак турнирга дунёнинг 54 мамлакатидан 3500 нафар атрофида спортчи ташриф буюриши кутилмоқда. Шу боис юқорида қайд этилган йўналишлар бўйича керакли маълумотларни тўплаш мусобақа давомида делегациямизга максимал қулайликлар яратиш учун жуда муҳимдир.
Ҳозирда барча терма жамоаларимиз ушбу комплекс мусобақага қизғин тайёргарлик олиб бормоқда. Мураббийлар штаби билан тузилган янги режага мувофиқ, ҳар бир федерация мусобақа ўтадиган август ойига ўз атлетларининг спорт формасини максимал даражада юқори поғонага олиб чиқади.
7500 йиллик тарихга эга Конья шаҳрида айни пайтда 2 миллиондан ортиқ инсон истиқомат қилади. Шаҳар денгиз сатҳидан 1000 метрдан зиёдроқ баландликда жойлашган, иқлими континентал. Маълум қилинишича, август ойида шаҳарда ўртача 22-25 даража иссиқ бўлади. Шубҳасиз, бу ҳар қандай спорт турида беллашувлар ўтказиш учун жуда қулай шароит, дейиш мумкин.
Ишчи гуруҳ ташриф давомида Ўйинларнинг очилиш ва ёпилиш маросими бўлиб ўтадиган бош стадион, стенддан отиш, енгил атлетика, сузиш, баскетбол, велодром каби объектларда бўлиб, у ердаги шароитлар билан яқиндан танишди.

Визит рабочей группы Узбекистана в Конью помог изучить условия подготовки к Играм Исламской солидарности изнутри
Соревнования V Игр Исламской солидарности, которые пройдут в этом году в турецком городе Конья, являются самым крупным стартом в текущем году. Это благоприятная возможность увидеть отечественных атлетов, готовящихся с большой ответственностью к Олимпийским играм Париж-2024.
В эти дни представители Министерства развития спорта и Национального Олимпийского комитета с рабочим визитом находятся в Конье. Одной из основных целей поездки является ознакомление с городской инфраструктурой, в которой будут проходить предстоящие важные соревнования, условиями, которые создаются для спортсменов, расстоянием между объектами, Олимпийской деревней.
Согласно плану, разработанному руководством Министерства и Комитета, на V Играх Исламской солидарности, которые пройдут с 9 по 18 августа, делегация Узбекистана будет представлена около 270 спортсменами в 23 из 27 видов спорта, включённых в программу престижных стартов. В общей сложности на предстоящем турнире ожидается участие около 3500 спортсменов из 54 стран мира. Поэтому сбор необходимой информации по вышеуказанным направлениям очень важен для создания максимальных удобств отечественной делегации в ходе соревнований.
В настоящее время все сборные страны интенсивно готовятся к данным комплексным состязаниям. В соответствии с новым планом, разработанным с тренерским штабом каждой Федерации, на основании поручений, данных ответственными лицами, к августу месяцу к самим соревнованиям спортивная форма атлетов будет доведена до максимально возможного уровня.
В городе Конья, которому 7500 лет, в настоящее время проживает более 2 миллионов человек. Город расположен на высоте более 1000 метров над уровнем моря, климат континентальный. Сообщается, что в августе в городе будет в среднем 22-25 градусов тепла. Несомненно, можно сказать, что это очень благоприятные условия для проведения соревнований в любом виде спорта.
В ходе визита рабочая группа побывала на таких объектах, как главный стадион, где пройдут церемонии открытия и закрытия Игр, стендовая стрельба, лёгкая атлетика, плавание, баскетбол, велодром, где ознакомилась с условиями.