Темур Кападзе: “11 киши бўлганимизда, бу ўйинда осонроқ ғалаба қозонган бўлар эдик”
Осиё кубоги чорак финал доирасидан ўрин олган драматик баҳсдан сўнг жамоамиз мураббийи Темур Кападзе ва Жасур Жалолиддинов ўз фикрлари билан ўртоқлашишди.
– Қизил карточка ўйинга қандай даражада таъсир қилди? (савол ҳам мураббий, ҳам футболчига)
– Авваламбор, халқимизни ғалаба билан тақдирлайман. Улар бизни охиригача қўллашди. Қизил карточка кутилмаган ҳолат бўлди. Эрта 10 киши бўлиб қолганимиз катта қийинчилик туғдирди. Шундай бўлса ҳам йигитлар руҳан синиб қолишмади, бунинг учун уларга раҳмат. Асосийси, ғалаба қозондик. (Т.Кападзе)
– Мураббийимнинг гапларига қўшилган ҳолда шуни айтаманки, бугун стадионда тил билан таърифлашга ожиз атмосферани кўрдик. Худди Европа Чемпионлар лигасига ўйнагандек бўлдик. Қизил карточка катта таъсир ўтказди. Бу бизни қандай кучли эканимизни кўрсатишга сабаб бўлди. Шундай ўйинлар орқали биз катта тажриба оламиз. Яна бир бор бизни ажойиб қўллаб-қувватлаб турган томошабинларга ташаккур айтамиз. (Ж.Жалолиддинов)
– Ярим финалда қайси жамоа тушишини хоҳлайсиз?
– Япония ҳам, Корея ҳам кучли. Лекин бу тақдирга боғлиқ. Ким кучли бўлса, ўша билан тўқнаш келамиз. Иккала жамоага ҳам омад тилаб қоламан. (Т.Кападзе)
– Араб ўйинини олдиндан биламиз. Йигитлар билан аввалроқ бунга тайёргарлик кўрилмаганмиди?
– Бу борада футболчиларга тушунтириш ишлари олиб борилади. Лекин ҳаммада ҳар хил руҳият, психология бор. Улар майдонга жанговор руҳда тушишади. Ўша вазиятда дарвозабонимизнинг ўзи бизнинг фойдамизга қўполлик ишлаб олиши мумкин эди. Бу биз учун катта сабоқ бўлди. (Т.Кападзе)
– Неъматовнинг қизил карточка олгани кейинги ўйинда биз учун қанчалик катта йўқотиш?
– У жамоамиздаги етакчилардан бири. Унинг тажрибаси катталигини инобатга олсак, бу биз учун катта йўқотиш бўлади. Футболда жамоада 23 ўйинчи бўлади. Кейинги учрашувда захира дарвозабонимиз билан керакли натижага эришишга ҳаракат қиламиз. (Т.Кападзе)
– Биринчи голдан кейин ва ҳисоб тенглаштирилган вақт орасидаги реакциянгизни тасвирлаб берсангиз ...
– Қизил карточка сабаб 1 киши кам бўлиб, қийин вазиятга тушиб қолдик. Йигитларга ишонар эдим. 11 киши бўлганимизда, бу ўйинда осонроқ ғалаба қозонган бўлар эдик. Охиригача ўз олдимизга қўйган мақсад сари ҳаракат қилдик ва ҳақли ғалабага эришдик деб ўйлайман. (Т.Кападзе)
– Ўйингача бўлган машғулот жараёнида экстра тайм ва пенальтилар сериясига тайёргарлик кўрилганмиди?
– Албатта, кеча машғулот давомида пенальтилар сериясини машқ қилган эдик. Бунгача шогирдларимга ҳар қандай вазиятга тушиб қолишимиз мумкинлиги, барчасига тайёр бўлишимиз кераклиги ҳақида айтиб ўтганман. Тўғри, эрта қизил карточка олганимиз озроқ ҳаяжонга солган бўлса ҳам, бундай вазиятларга тайёрланган эдик. (Т.Кападзе)

Тимур Кападзе: "Если бы нас было 11 человек, нам было бы легче выиграть эту игру”
После драматичной борьбы за место в четвертьфинале Кубка Азии тренер отечественной команды Тимур Кападзе и капитан команды Джасур Джалолиддинов поделились своими впечатлениями от игры.
– На сколько повлияла красная карточка на игру? (вопрос и тренеру, и игроку)
– Прежде всего, поздравляю наш народ с победой. Они поддерживали нас до конца. Красная карточка стала неожиданностью. То, что мы рано начали выступать с 10 игроками, стало большой проблемой для нас. Всё-таки ребята не сломались духом, спасибо им за это. Главное, чтобы мы победили. (Т.Кападзе)
- В дополнение к тому, что сказал мой тренер, отмечу, что сегодня на стадионе мы увидели атмосферу, которую невозможно описать словами. Было такое ощущение, как будто мы играли в Лиге чемпионов Европы. Красная карточка оказала большое влияние. Это заставило нас показать, насколько мы сильны. Благодаря таким играм мы получаем большой опыт. Ещё раз спасибо зрителям, которые оказали нам невероятную поддержку. (Дж.Джалолиддинов)
Какую команду хотели бы видеть в соперниках в полуфинале?
- И Япония, и Корея сильны. Но это зависит от судьбы. Мы сталкиваемся с тем, кто сильнее. Желаю удачи обеим командам. (Т.Кападзе)
Мы уже знаем арабскую игру. С ребятами раньше не готовились к этому?
– В связи с этим с игроками проводится разъяснительная работа. Но у всех разная психика и психология восприятия. Они выходят на поле в боевом духе. В этой ситуации наш вратарь сам мог создать неприятную ситуацию для соперников. Это был большой урок для нас. (Т.Кападзе)
Насколько велика потеря для нас в следующей игре при получении Нематовым красной карточки?
– Он один из лидеров нашей команды. Учитывая его опыт, это большая потеря для нас. В футболе в команде 23 игрока. В следующей встрече мы постараемся добиться желаемого результата с нашим запасным вратарём. (Т.Кападзе)
Как Вы опишите свою реакцию в промежутке времени после первого гола и до того, когда счёт сравнялся...
– Из-за красной карточки мы играли в меньшинстве, оказались в сложной ситуации. Я верил в ребят. Если бы нас было 11 человек, нам было бы легче выиграть эту игру. Думаю, что мы до конца шли к поставленной цели и одержали заслуженную победу. (Т.Кападзе)
– В процессе предматчевой подготовки готовились к экстра тайму и серии пенальти?
– Конечно, во время вчерашней тренировки мы готовились к серии пенальти. До этого я говорил своим подопечным, что можем оказаться в любой ситуации, что мы должны быть готовы ко всему. Конечно, были готовы к таким ситуациям, хотя получение ранней красной карточки заставило немного поволноваться. (Т.Кападзе)