Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлиги раҳбари таништирилди
Спортни ривожлантириш вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлигига янги бош директор тайинланиши муносабати билан йиғилиш ўтказилди.
Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори билан Абдушукур Садиков Миллий антидопинг агентлигининг бош директори этиб тайинланди. Шу муносабат билан Нодиржон Турсунов ушбу лавозимдан озод қилинди.
Йиғилишни Спортни ривожлантириш вазири Адхам Икрамов олиб борди. Унда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосарлари Шаҳрулло Маҳмудов, Абдулло Аслонов ва Мурод Исмоилов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Вазирлар Маҳкамасининг масъул ходимлари, Вазирлик мутасаддилари, Миллий антидопинг агентлиги ҳамда спорт федерация ва ассоциацияларининг масъуллари иштирок этишди.
Тадбир иштирокчиларига Миллий антидопинг агентлиги янги бош директори Абдушукур Садиков таништирилди.
Спортни ривожлантириш вазири А.Икрамов ушбу агентлик мустақил фаолият олиб бориши, шу билан бирга агентлик спорт федерация ва ассоциациялари билан ҳамкорликни янада кучайтириши кераклигини алоҳида таъкидлади.
Йиғилишда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳам ўз фикрларини билдириб, нуфузли мусобақалар олдидан спортчиларда допинг бўйича муаммолар бўлмаслиги лозимлигини айтиб ўтди.
Ўз навбатида, агентликнинг янги раҳбари Абдушукур Садиков билдирилган юксак ишончни оқлаш учун астойдил ҳаракат қилишга ва иш фаолиятини самарали ташкил этишга ваъда берди.
Маълумот учун, Абдушукур Садиков бунгача 2018-2022 йиллар давомида МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори сифатида ишлаган.

Официально представлен глава Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров
В Министерстве развития спорта состоялось совещание в связи с назначением нового Генерального директора Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Соответствующим постановлением Кабинета Министров Генеральным директором Национального антидопингового агентства назначен Абдушукур Садыков. В связи с этим Нодиржон Турсунов был освобождён от занимаемой им должности.
Совещание провёл министр Развития спорта Адхам Икрамов. В нём приняли участие заместители министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, Абдулло Асланов и Мурод Исмоилов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, ответственные работники Кабинета Министров, Национального антидопингового агентства, спортивных Федераций и Ассоциаций.
Участникам мероприятия был представлен новый Генеральный директор Национального антидопингового агентства Абдушукур Садиков.
Министр Развития спорта А.Икрамов особо отметил, что данное Агентство должно действовать самостоятельно, а также укреплять сотрудничество со спортивными Федерациями и Ассоциациями.
На заседании Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов также высказал своё мнение, отметив, что перед престижными соревнованиями у спортсменов не должно быть проблем с допингом.
В свою очередь, новый руководитель агентства Абдушукур Садыков пообещал приложить максимум усилий и эффективно организовать свою работу, чтобы оправдать оказанное ему высокое доверие.
Для справки, Абдушукур Садыков ранее в 2018-2022 годах работал директором Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК.