МОҚ раҳбарияти Қаршидаги янги дзюдо залининг очилишида қатнашиб, вилоятдаги спорт таълим муассасаларининг фаолиятини ўрганди
Айни пайтда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти Қашқадарё вилоятида бўлиб турибди. Бугун ишчи гуруҳ ёш дзюдочилар учун барпо этилган янги залнинг тантанали очилиш маросимида иштирок этиб, мутахассислар билан вилоят спорти ривожининг янгича истиқболли режаларини муҳокама қилишди.
Даставвал МОҚ раҳбарияти Қарши шаҳридаги 11-сонли мактаб ҳудудида барпо этилган енгил конструкцияли дзюдо залининг очилиш маросимида бўлишди. Унда Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Сакен Полатов, МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Спортни ривожлантириш вазирининг маслаҳатчиси Аваз Каримов, Халқ таълими вазирлиги, вилоят спортни ривожлантириш бошқармаси мутасаддилари иштирок этишди.
Қашқадарё дзюдоси терма жамоамиз учун Шерали Жўраев, Сойиб Қурбонов, Камолиддин Расулов каби номдор спортчиларни тарбиялаб берган. Тадбирда сўз олганлар ушбу залдан келажакда юртимиз шарафини жаҳон ареналарида муносиб ҳимоя қиладиган иқтидорли спортчилар етишиб чиқишини, бунинг учун ҳукуматимиз томонидан барча шароитлар яратиб берилишини алоҳида таъкидлашди.
Шундан сўнг вилоят спортини ривожлантиришнинг истиқболли режаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Қашқадарёдаги асосий БЎСМ, ИБЎСМ, вилоят ОЗК, ҳудудий федерациялар вакиллари иштирок этишди. Соҳадаги камчиликлар ва ечимини кутаётган масалаларни ўрганиш бўйича ўтган очиқ мулоқотда 23 май куни Президентимиз раислигида ўтган видеоселектор йиғилишида кўтарилган мавзулар, унда белгиланган вазифалар ижросини амалга ошириш тизими муҳокама қилинди. Шунингдек, унда давлатимиз раҳбарининг жорий йил 22 апрель куни ушбу вилоятга ташрифи доирасида соҳа мутасаддиларига берган топшириқларининг бугунги кундаги ҳолати ҳам ўрганилди.
Мутасаддилар Президентимиз томонидан спорт таълимини яхшилаш, иқтидорли спортчиларни саралаш ва уларнинг захирасини яратиш ҳамда мураббийларни тайёрлаш йўналишига катта аҳамият қаратаётганини алоҳида таъкидлашди. Бу борада юртбошимиз томонидан кеча имзоланган “Олий спорт маҳорати институти фаолиятини ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ва “Давлат спорт-таълим муассасалари фаолиятини мутлақо янги тизим асосида ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарорлар орқали соҳанинг қанчалик долзарб экани тушунтирилди.
Йиғилиш давомида Президент топшириғи асосида дзюдо ва таэквондо спорт турларида ёш иқтидорли спортчиларни ҳудудларда селекция қилиш бўйича ишланган янгича тизим тақдимоти ўтказилиб, уни амалга татбиқ қилиш бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди. Тадбирдан сўнг мутасаддилар вилоятдаги таълим муассасаларнинг фаолияти билан яқиндан танишишди.

Руководство НОК приняло участие в открытии нового зала дзюдо в Карши и обсудило важнейшие вопросы развития спорта в регионе
В настоящее время руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана находится в Кашкадарьинской области. Сегодня представители Комитета приняли участие в торжественном открытии нового зала для юных дзюдоистов региона и обсудили со специалистами новые перспективные планы развития спорта в области.
Первоначально руководство НОК присутствовало на церемонии открытия зала дзюдо лёгкой конструкции, который был построен на территории общеобразовательной школы № 11 в городе Карши. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Сакен Полатов, заместитель председателя НОК, председатель Федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов, советник министра Развитию спорта Аваз Каримов, представители Министерства народного образования, областного Управления развития спорта.
Кашкадарьинская область воспитала для Национальной сборной таких известных единоборцев, как Шерали Джураев, Сойиб Курбонов, Камолиддин Расулов. Выступившие на церемонии особо отметили, что в будущем из этого зала вырастут талантливые спортсмены, которые достойно будут защищать честь страны на мировой арене, для этого Правительством будут созданы все необходимые условия.
После этого состоялось совещание, посвящённое перспективным планам развития спорта региона. В нём приняли участие представители основных ДЮСШ, СДЮСШ, областных КОР, территориальных Федераций области. На состоявшемся 23 мая видеоселекторном совещании под председательством Президента были обсуждены темы изучения недостатков в спортивной сфере и ожидающих решения вопросов, а также система реализации поставленных на нём задач. Также было изучено текущее состояние поручений Главы государства, данных должностным лицам сферы в рамках визита в эту область 22 апреля текущего года.
Ответственные лица особо отметили, что Президент придаёт большое значение улучшению спортивного образования, формированию резерва и квалификации талантливых спортсменов, а также подготовке тренеров. В этой связи, по подписанным накануне главой государства постановлениям “О мерах по организации деятельности института высшего спортивного мастерства” и “О мерах по организации деятельности государственных спортивно-образовательных учреждений на основе совершенно новой системы”, была разъяснена актуальность сферы.
В ходе совещания была проведена презентация новой системы, разработанной на основе поручения Президента по селекции в регионах молодых талантливых спортсменов по видам спорта дзюдо и таэквондо, и высказаны замечания по её реализации. После мероприятия ответственные лица ознакомились с деятельностью образовательных учреждений области.