Темур Кападзе: “Бугун стадионга ташриф буюриб, бизни қўллаб турган мухлисларга раҳмат айтамиз”
23 ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги Осиё кубоги 1-тур доирасидан ўрин олган Ўзбекистон ва Туркманистон жамоалари учрашувидан сўнг матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда бўлажак Олимпиячиларимиз бош мураббийи Темур Кападзе ва Ҳожимат Эркинов иштирок этиб, ғалаба ҳақида ўз фикрлари билан ўртоқлашишди.
“Ўйин қийин бўлишини билар эдик. Биринчи учрашув доим шунақа бўлган. Энг муҳими ғалаба қозондик. Бу билан ҳаммани табриклайман. Ўйин давомида кўп имкониятлар бўлди. Кўп вазиятларда бизга гол етишмади. Туркманистон яхши ҳимоялана олди. Айниқса, уларнинг дарвозабони анча вазиятда аъло даражада ҳаракат қилди”, – дея таассуротлари билан улашди Т.Кападзе.
“Бутун халқимизни ушбу ғалаба билан табриклайман. Туркманистон кучли ҳимояланди, вазиятларимиздан фойдалана олганимизда, йирик ҳисобда ғалаба қозонган бўлар эдик”, – деди Ҳожимат Эркинов.
– Барча жамоаларда биринчи ўйинда  кучли ҳаяжон сезилади. Ўйин олдидан уни енгиш учун руҳий ҳолат бўйича кўрсатма берилганмиди?
– Бу нормал ҳолат. Айниқса, ёшларда кўп учраб туради. Бунақа савиядаги мусобақада бу табиий. Кўриб турганингиздек, мухлисларнинг ҳам кўплиги ҳаяжонни кучайтирди. Бугун стадионга ташриф буюриб, бизни қўллаб турган минглаб томошабинларга ўз миннатдорчилигимизни билдирамиз. (Т.Кападзе)
– Жалолиддов жароҳат олиб майдонни тарк этди. Аҳволи қандай?
– Бу жароҳат эмас, чарчоқ аломати деб ўйлаяпмиз. Кўп ҳаракат қилганидан унда томир тортишиш ҳолати кузатилди. Яна бугун шифокорлар билан унинг аҳволини яхшилаб кўриб чиқамиз. (Т.Кападзе)
– Бугун стандарт вазиятлардан фойдаланишда иш юришмади. Кейинги ўйинларгача бу хатолар устида ишланадими?
– Бу борада машғулотларда анча ишлаганмиз. Кўрганингиздек, рақиб жамоа ҳам кучли ҳимоя билан ҳужум ва пасларимизни бартараф этди. Кейинги ўйинларда комбинациялар самарасини беришига ишонаман. (Т.Кападзе)
– Кейинги учрашув ҳақида . . .
– Қатар ва Эроннинг ўйинларини ўрганиб чиқдик. Бу мусобақада кучсиз жамоанинг ўзи бўлмайди. Жамоага бошқа клубдан янги қўшилган йигитлар билан олдинга қўйилган вазифани уддалаймиз.

Тимур Кападзе: "Мы благодарим болельщиков, которые пришли нас поддерживать”
После встречи сборных Узбекистана и Туркменистана в рамках 1-го тура Кубка Азии среди игроков до 23 лет состоялась пресс-конференция. В нём приняли участие главный тренер наших будущих Олимпийцев Тимур Кападзе и Ходжимат Эркинов, которые поделились своими впечатлениями от игры.
"Мы знали, что игра будет сложной. Всегда так проходит первая встреча. Самое главное, что мы выиграли. Поздравляю всех с этой победой. Во время игры было много возможностей. Во многих ситуациях нам не хватало гола. Представители Туркменистана смогли хорошо проявили себя в обороне. Особенно их вратарь отлично действовал в довольно сложных ситуациях", – отметил Т.Кападзе.
"Поздравляю весь наш народ с этой победой. Туркменистан был силён в защите, и если бы смогли воспользоваться всеми нашими возможностями, мы бы выиграли с крупным счетом”, – сказал Ходжимат Эркинов.
- Во всех командах чувствуется сильное волнение в первой игре. Было ли дана психологическая установка по состоянию игроков, чтобы справиться с волнением перед игрой?
– Это нормально. Особенно это часто встречается у молодёжи. На соревнованиях такого уровня это естественно. Как видите, большое количество поклонников также вызвало некоторое волнение. Мы выражаем благодарность тысячам зрителей, которые сегодня поддерживали нас. (Т.Кападзе)
- Джалолиддинов получил травму и покинул поле. В каком он сейчас состоянии?
– Мы думаем, что это признак усталости, а не травмы. Сегодня мы обсудим его состояние с врачами. (Т.Кападзе)
Использование стандартных ситуаций не дало своих положительных результатов. Будет ли проделана работа над ошибками до следующих игр?
– Мы много работали в этом направлении на тренингах. Как вы видите, команда соперника также преодолела наши атаки и пасы с сильной защитой. Считаю, что в следующих играх комбинации будут работать. (Т.Кападзе)
– О следующей встрече . . .
– Мы изучали матчи Катара и Ирана. Слабой команды в этих соревнованиях не будет. Справимся с поставленной задачей с ребятами, которые присоединились к команде из другого клуба.