Конкурчиларимиз Евросиё лигаси Миллатлар кубогини юқори нотада якунлашди
Қозоғистоннинг Олма-ота шаҳрида от спортининг конкур йўналиши бўйича 26 май куни старт олган Евросиё лигаси Миллатлар кубогининг 3-босқич баҳслари поёнига етди.
Бугун мусобақанинг энг асосий йўналишида ғолиб аниқланди. Гран-при таснифида баландлиги 150 смни ташкил этган тўсиқлардан ўтиш дастурида Умид Камилов олтин медалга сазовор бўлди. Спортчимиз “Жорди” тулпорида қирғизистонлик асосий рақобатчисини ўзининг моҳирона ҳаракатлари билан ортда қолдирди.
Шунингдек, “Жокер” дастурида яна бир иқтидорли ҳамюртимиз Хуршидбек Алимжонов “Кордон Блеу” билан 870 балл жамғариб, мусобақа ғолибига айланди. “Жокер” конкурнинг ўзига хос йўналиши бўлиб, ҳар бир тўсиқлардан ўтиш чавандозга қўшимча балл тақдим қилади. Бунда очколар миқдори ҳар тўсиқлардан сўнг ошиб боради.
Ушбу мавсумлардаги ажойиб ғалабалар чавандозларимизга қаторасига иккинчи йил Жаҳон кубогининг финал босқичларида иштирок этиш имкониятини тақдим қилмоқда. Ортда қолган 3 босқичда чавандозларимиз жамоавий дастурда қаторасига иккинчи марта Барселонада бўлиб ўтадиган конкур бўйича Миллатлар кубогининг финал босқичига йўлланмани қўлга киритган бўлсалар, терма жамоамиз етакчиси Нуржан Туякбаев келаси йил АҚШнинг Омаха шаҳри мезбонлик қилувчи Жаҳон кубогининг финали иштирокчисига айланди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси конкурчиларимизнинг Евросиё лигаси Миллатлар кубогидаги муваффақиятли иштироки билан Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, терма жамоамиз вакилларини самимий муборакбод этиб, Жаҳон кубогининг финал беллашувларида ҳам уларга улкан ғалабалар тилайди.

Отечественные всадники завершили Кубок Наций Евразийской лиги на высокой ноте
Сегодня определился победитель по самому основному направлению турнира. В классификации Гран-при в программе высотой препятствий 150 см, золотую медаль завоевал Умид Камилов. Отечественный спортсмен опередил главного конкурента из Киргизии на лошади по кличке "Джорди".
Также в программе "Djoker" ещё один талантливый узбекский атлет Хуршидбек Алимжонов на "Кордон Блеу" набрал 870 баллов и стал победителем состязаний. "Djoker" - это особый маршрут гонки, и прохождение каждого препятствия даёт атлету дополнительные очки. При этом, их количество увеличивается после каждого препятствия.
Впечатляющие победы текущего сезона дают нашим всадникам возможность второй год подряд участвовать в финальных этапах Кубка мира. На прошедших 3-х этапах наши соотечественники второй раз подряд завоевали путёвку в финал Кубка Наций в Барселоне в командной программе, а лидер сборной Узбекистана Нуржан Туякбаев стал участником финала Кубка мира, который в следующем году пройдет в Омахе.
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию коневодства и конного спорта Узбекистана с успешным участием спортсменов в Кубке наций Евразийской лиги, а также желает им больших побед в предстоящих важных стартах.