Қуръа қўрқувми? Таниқли спортчи ва мураббийларимизнинг унга бўлган реакцияларини ўрганамиз
Қуръа спортнинг ажралмас қисми. У орқали кўплаб масалаларга, чемпионлик йўлига ойдинлик киритилади. Қуръа спорт тилида айтганда кимларнидир “ўлим гуруҳи”га ташласа, яна кимларгадир енгиллик яратиб беради. Нима бўлганда ҳам, атлетлар бунга рози бўлганча ўз мақсадлари сари майдонга чиқишади.
Спортчиларда ҳам психология ҳар хил. Қайсидир атлетлар мусобақадан аввал қуръа чиқишини кутиб ўтирса, кимлардир ҳаяжон сабаб беллашувлар бошланишидан аввал унга назар ташлайди. Шу ўринда, бугунги ўрганишимиз яккакураш спорт турлари бўйича эканини таъкидлаб ўтмоқчимиз. Зеро, жамоавий турларда иштирокчилар дастлаб гуруҳларга бўлинган ҳолда иштирок этишади. Унда рақиблар турнирдан анча аввал аниқ бўлиб, жамоалар шунга қараб мусобақага тайёргарлик кўрадилар. Бироқ бугун биз дзюдо, бокс, спорт курашлари, таэквондо, қиличбозлик каби яккакураш спорт турларида атлетларимизнинг қуръага бўлган реакцияларини ўрганамиз.
Хўш, улар орасида кимлар мусобақадан бир кун аввал ташланадиган қуръага қарашади? Ва аксинча, кимларда ҳаяжон кучли? Бу борадаги жавоблар сизни бефарқ қолдирмайди, деган умиддамиз. Ушбу мақолада спортчиларнигина эмас, баъзи мураббийларнинг ҳам бу борадаги фикрларини ўргандик. Демак бошлаймиз, спортчиларимизга берилган савол ва уларнинг жавоби қуйидагича:
– Мусобақалардан бир кун аввал қуръа натижасига қарайсизми? Жавобингизни изоҳлаб беринг.
Арам Варданян, юнон-рум кураши бўйича ЖЧ совриндори: “Бир кун олдин қуръага қарамайман. Чунки рақибимни билсам, миямга кераксиз нарсалар ўрнашиб қолади. Кейин рақибга қарши ҳар хил усул ва тактикалар ҳақида кечаси билан ўйлаб чиқаман. Бу нарса ухлатмайди ва эртаси кун бўладиган мусобақага тўлиқ тайёр бўлишимга катта салбий таъсир қилади”.
Бекзод Абдураҳмонов, эркин кураш бўйича Токио-2020 совриндори: “Мен учун рақибимни ким эканини билиб олганим яхши. Чунки буни билгач, кўнглим хотиржам бўлади. Шу билан бемалол ухлайман. Тўғри, баъзилар рақиблари ҳақида билиб қолса, беллашув ҳақида ўйлаб ҳаяжонланишади. Менда унақа ҳис йўқ. Аксинча, рақибимни билолмасам, ҳаяжон босади. Рақиб аниқ бўлгач, унга қараб ҳар томонлама тайёргарлик кўраман”.
Гулноза Матниязова, дзюдо бўйича Осиё чемпиони: “Биринчи ва иккинчи босқичларда ким билан чиқишимга ҳеч қачон қарамаганман ва бундан кейин қарамайман ҳам. Рақибим кимлигини татамига чиқаётган пайтим биламан. Бу табиатимни яқинларим ва устозларим билишади. Шу боис қуръа натижаси ҳақида ҳеч ким менга индамайди. Боиси, бир кун қуръани кўриб қолсам, кечаси билан рақибим билан хаёлда курашиб чиқаман”.
Диёра Келдиёрова, дзюдо бўйича ҳарбийлар ўртасида жаҳон чемпиони: “Кўплаб енгил вазн вакиллари қатори мен ҳам бир кун аввал қуръага қарамайман. Беллашув бўладиган куни эрталаб, чигалёзди машғулотлар вақтида рақибларим билан танишиб чиқаман. Кечқурун тинч ва хотиржам ухлашим учун қуръани ўйламаслигим керак”.
Ришод Собиров, дзюдо бўйича 3 карра Олимпиада совриндори: “Мен қуръага қарар эдим. Рақибимни билиб олиб, унга қарши ўзимни тайёрлайман. Қуръага қарасам ҳам, қарамасам ҳам, ўша мусобақага келган спортчилар билан тушаманку”.
Баҳодир Жалолов, бокс бўйча Токио-2020 Олимпиадаси чемпиони: “Боксда ҳамма қарайди. Дзюдо, кураш ёки бошқа спорт турларида беллашувлар 1 кунда ўтиб кетгани учун кўпчилик қуръага қарамайди. Бизда 10 кунгача ҳам давом этадиган мусобақалар бор. Шу боис рақибимизнинг кимлигини билиб олишимиз биз учун фойда. Буни боксчиларимиз номидан жавоб сифатида қабул қилишингиз мумкин. Бизда ҳамма қуръа билан ишлайди”.
Улуғбек Рашитов, таэквондо бўйича Токио-2020 Олимпиадаси чемпиони:
“Мен, албатта назар соламан. Қуръа натижаси расман эълон қилингач мураббийим билан қайси рақибга қандай тактика қўйиш керак, унинг нозик ва кучли томонлари ҳақида муҳокама қиламиз. Шунингдек, кейинги босқичларда тўқнаш келадиган эҳтимолий рақибларни ҳам ўрганамиз”.
Зайнаб Дайибекова, қиличбозлик бўйича ЖЧ совриндори: “Жаҳон чемпионатлари ва Олимпиадада қатнашганимда қуръага қарамаганман. У пайт ҳозир ким билан тушаман, кейин ким рақиб бўлади каби саволларга аҳамият бермайман. Бор эътиборим мени майдонда кутиб турган рақибимга қаратилади. Ундан кейин ким билан тўқнаш келишимни кўриб, ўша рақибга ўзимни тайёрлайман. Жаҳон кубоги, Осиё чемпионатларида ҳаяжон нисбатан пастроқ. Шу боис уларда қуръани ўрганиб чиқаман”.
Хўш, мураббийлар бу борада қандай фикрда?
Жасур Бойқўзиев, таэквондо: “Спортчилик фаолиятимда ҳам, мураббийликда ҳам рақибнинг ким эканини олдиндан билиш керак, деган фикр тарафдориман. Бизнинг спортда ҳам беллашувлар бир кунда ўтишига қарамай, рақибларнинг ким бўлишини билиш, уларга қарши ҳар томонлама тайёргарлик кўриш лозим. Биласизми, бизнинг спортда мусобақадан аввал 70-80 фоиз аниқликда рақиблар бир-бирларини билиб бўлади. Айтайлик, бир турнирга 32 нафар спортчи келган бўлса, қоидага кўра, биринчи сараланган таэквондочи ўттиз иккинчи билан, иккинчи рақам эса ўттиз биринчи тартибдаги спортчи билан тўқнаш келади. Рўйхатга олиш якунлангач, шу тариқа рақибларни тахмин қилиш мумкин. Кейин шунга қараб шогирдларимизни тайёрлаймиз”.
Бекзод Тўрабоев, дзюдо: “Баъзи шогирдларим мусобақадан аввал қуръага қарайди, баъзилари йўқ. Қуръа натижаси билан қизиқадиганларнинг кўпчилиги оғир вазнлилар бўлади. Боиси енгил вазндаги полвонлар қуръанинг эртасига курашишади. Улар беллашувларга тўлиқ тайёр бўлишлари учун хотиржам ухлашлари лозим. Аксинча, енгил вазнда қуръага қарайдиган шогирдларим ҳам бор. Мен бундай ҳолатда уларнинг ўзларига қўйиб бераман. Қуръага қарайсан ёки қарамайсан деб уларни мажбурламайман”.
Владимир Назлимов, қиличбозлик: “Рақибларга назар ташлаш керак. Ҳар бир мамлакатнинг ўзига яраша кучли томонлари бўлади. Масалан, кореялик қиличбозлар жангда жуда агрессив ҳаракат қилишади. Ҳозир уларнинг орасига қитъамизда Эрон ҳам қўшилди. Рақибларга қараб шогирдларимизни жангга тайёрлаймиз. Жамоамиз негизини ёшлар ташкил этишади. Шу боис асосий эътиборни жисмоний тайёргарликка кўпроқ қаратмоқдамиз. Кейинчалик қуръа билан боғлиқ руҳий жиҳат устида ҳам ишлаймиз”.
Кўриб турганингиздек, бу борадаги қарашлар, фикрлашлар ўзгача. Шубҳасиз, булар ҳар бир спорт туридаги қоидалар, регламент ва албатта, спортчининг психологиясидан келиб чиққан ҳолда шаклланган. Қуръа кимни “тақдим қилиши”дан қатъий назар атлет ўзини мусобақага тўла тайёрлай олиши энг муҳимидир.

Как влияют результаты жеребьёвки на спортсменов и тренеров? Реакция отечественных атлетов и специалистов
Жеребьёвка-неотъемлемая часть спорта. Через него проясняются многие вопросы, путь к чемпионству. Жребий во многом определяет судьбу того или иного спортсмена, кто-то, говоря спортивным языком, попадает в “группу смерти”, а для кого-то создает облегчение на пути к триумфу.
Спортивная психология бывает разная. Кто-то из спортсменов с нетерпением ждёт жеребьёвки, а кто-то с волнением смотрит на неё перед началом соревнований. И сегодняшний наш материал посвящён единоборцам. Мы решили изучить реакцию отечественных атлетов на жеребьёвку перед крупными состязаниями в дзюдо, боксе, спортивной борьбе, таэквондо, фехтовании.
– Вы ознакамливаетесь с результатами жеребьёвки за день до соревнований?
Арам Варданян, призёр чемпионата мира по греко-римской борьбе: “Я не смотрю на жеребьёвку. Потому что, когда я знаю своего противника, ненужные вещи застревают в моей голове и начинаю думать всю ночь о различных методах и тактике против оппонента. Это не даёт мне спать и оказывает огромное негативное влияние на мою полную готовность к турниру”.
Бекзод Абдурахманов, призёр Токио-2020 по вольной борьбе: “Для меня хорошо, когда знаю, кто мой соперник. Потому что, когда я это узнаю, чувствую себя более комфортно и сплю со спокойной душой. Правда, некоторых охватывает волнение, думая о сопернике, когда узнают кто противостоит ему завтра. У меня нет такого чувства. Напротив, волнение охватывает, когда не могу узнать своего противника. Как только оппонент становится ясным, я буду готовиться к нему всеми возможными способами”.
Гульноза Матниязова, чемпионка Азии по дзюдо: “Никогда не смотрела и не буду смотреть дальше, против кого выступлю на первом и втором этапах турнира. Я узнаю, кто моя соперница, когда выхожу на татами. Мой данный принцип знают мои близкие и наставники. Поэтому о результате жеребьевки мне никто не говорит. Если я узнаю об этом, то я буду мысленно сражаться с оппонентом всю ночь”.
Диёра Келдиёрова, чемпионка мира по дзюдо среди военнослужащих: “Как и многие представительницы лёгкой весовой категории, я не смотрю на результаты жеребьёвки. Утром в день соревнований, во время тренировок начинаю наблюдать за соперницами и знакомиться с ними. Я не должна думать о жеребьёвке, чтобы ночью спокойно спать".
Ришод Собиров, 3-кратный призёр Олимпиады по дзюдо: “Я смотрел жеребьёвку. Узнав своего противника, настраивался против него. Посмотрел ли на результаты жеребьёвки, не посмотрел ли, всё равно соревнуюсь со спортсменами, которые пришли на турнир”.
Баходир Жалолов, Олимпийский чемпион Токио-2020 по боксу: “В боксе все смотрят. Так как соревнования по дзюдо, борьбе или другим видам спорта проходят за 1 день, многие не смотрят на жеребьёвку. В нашей дисциплине имеются турниры, которые могут длиться до 10 дней. Поэтому нам полезно узнать, кто наш оппонент. Вы можете принять это как ответ от имени всех боксёров".
Улугбек Рашитов, Олимпийский чемпион Токио-2020 по таэквондо: “Я обязательно знакомлюсь. Когда результат жеребьевки объявляется официально, мы обсуждаем его с моим тренером, какую тактику нужно применить против оппонента, изучаем его тонкости в ведении поединка и его сильные стороны. Мы также изучаем других спортсменов, с которыми есть вероятность встречи на следующих этапах”.
Зайнаб Дайибекова, призёр чемпионата мира по фехтованию: “Когда я участвовала в чемпионатах мира и Олимпийских играх, я не смотрела на жеребьёвку. В тот момент мне было всё равно кто будет соперницей на различных этапах турниров. Всё моё внимание было сосредоточено на оппоненте, который ждёт меня на фехтовальной дорожке. Я готовлю себя к сопернице, видя, с кем мне придётся столкнуться после неё. Волнение относительно ниже на чемпионатах мира и Азии. Поэтому изучаю в них результаты жеребьёвки”.
А что же думают по этому поводу тренеры?
Джасур Бойкузиев, таэквондо: “И в спортивной, и в тренерской деятельности я за то, чтобы заранее знать, кто твой соперник. Несмотря на то, что в нашем виде спорта соревнования проходят в один день, необходимо знать, кто соперник, и всесторонне готовиться против них. Известно, что в нашем спорте в 70-80 процентах случаев соперники узнают друг о друге перед соревнованиями. Предположим, что на соревнования приехали 32 спортсмена, как правило, сеяный под первым номером таэквондист встречается с 32, а второй номер встречается с 31. Как только завершается регистрация можно предположительно узнать кто из соперников попадётся тебе в первом этапе. Затем мы подготавливаем учеников соответственно".
Бекзод Турабоев, дзюдо: "Некоторые мои подопечные смотрят на жеребьёвку перед соревнованиями, некоторых не волнует её результат. Большинство из тех, кто интересуется результатом жеребьевки это тяжеловесы. Что касается единоборцев в полулёгком весе, то так как они соревнуются сразу же на следующий день после объявления результата жеребьёвки, им необходим полноценный отдых, они должны спать спокойно, чтобы быть полностью готовыми к состязаниям. Но имеются и спортсмены в лёгком весе, которые смотрят на жеребьёвку. В таком случае, я оставляю выбор за ними. Никогда не заставляю их знакомиться с результатами жеребьёвки. Это их желание”.
Владимир Назлымов, фехтование: "Считаю, что надо знать своих соперников. У каждой страны свои сильные стороны. Например, корейские фехтовальщики ведут себя в противостояниях очень агрессивно. Теперь с нашего континента к ним присоединился и Иран. Так как основная часть сборной Узбекистана составляет молодёжь, уделяем больше внимания физической подготовке.
Как видите, взгляды и мнения на этот счёт разные. Очевидно, что это зависит от правил и регламента в каждом виде спорта и, конечно же, психологии спортсмена. Самое главное, чтобы атлет смог полноценно подготовиться к соревнованиям, независимо от того, кто ему противостоит по результатам жеребьевки.