ШҲТга аъзо давлатлар минтақадаги жисмоний тарбия ва спорт истиқболларини Тошкентда муҳокама қилишади
Жорий йил 19-21 май кунлари Тошкент шаҳри Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига аъзо давлатларнинг жисмоний тарбия ва спорт бўйича вазирлик ҳамда идоралари раҳбарларининг навбатдаги йиғилишига мезбонлик қилади.
Унда Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири А.Икрамов, Россия Федерацияси Спорт вазири О.Матицин, Ҳиндистоннинг Ёшлар ва спорт масалалари бўйича фахрий вазири А.Сингх, Қозоғистон Республикаси Маданият ва спорт вазири Д.Абаев, Қирғизистон Республикаси Маданият, ахборот, спорт ва ёшлар сиёсати вазири А.Жуманкулов, Тожикистон Республикаси Ҳукумат қошидаги Ёшлар ва спорт қўмитаси раиси ўринбосари П.Собирзода, Покистон Ислом Республикаси Спорт кенгаши президенти Эҳсан ур-Раҳман қатнашади. Шунингдек, йиғилишда Хитой Халқ Республикаси делегацияси онлайн тарзда иштирок этиши режалаштирилган.
ШҲТга аъзо давлатларнинг жисмоний тарбия ва спорт соҳасига масъул раҳбарлари ўртасидаги тадбирлар 4 кун давомида ўтказилиши режалаштирилган бўлиб, дастур доирасида асосий йиғилиш 20 май куни ташкил этилади. Шу билан бирга Тошкентга келган делегация вакилларининг Миллий Олимпия қўмитасига ташрифи ҳамда Тошкент вилоятига сафари ҳам режалаштирилган.
Йиғилиш кун тартибидан келгусида режалаштирилган юқори даражадаги спорт мусобақаларини ташкил этишда ҳамкорликни ривожлантириш, ШҲТ давлатлари ўртасида спорт соҳасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, давлатлар ва ҳудудлараро алоқаларни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинади. Шу билан бирга аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишда ўзаро тажриба алмашиш, ёшларни спортга жалб қилишда кенг миқёсли лойиҳаларни амалга ошириш борасида муҳокамалар ўтказилади.
Таъкидлаш лозимки, йиғилиш доирасида ШҲТга аъзо давлатларнинг ваколатли органлари ўртасида 2022-2024 йилларга мўлжалланган жисмоний тарбия ва спорт соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги “Йўл харитаси”ни амалга ошириш режаси ҳам тасдиқланади.
Бундан ташқари, ШҲТнинг спорт сектори раҳбарлари жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш учун қулай шароитлар яратишга кўмаклашиш, спорт орқали дўстона алоқаларни мустаҳкамлаш, атлетларни рағбатлантириш, Олимпия ҳаракатини ривожлантиришда ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасида ҳам ўз фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашадилар.

Ташкент станет местом исторической встречи министров спорта стран-участниц ШОС
С 19 по 21 мая в Ташкенте состоится очередное заседание руководителей министерств и ведомств по физической культуре и спорту стран-участниц Шанхайской организации сотрудничества.
В совещании запланировано участие министра Развития спорта Республики Узбекистан А.Икрамова, министра Спорта Российской Федерации О.Матыцина, почётного министра Индии По делам молодёжи и спорта А.Сингха, министра Культуры и спорта Казахстана Д.Абаева, министра Культуры, информации, спорта и молодёжной политики Кыргызстана А.Жаманкулова, заместителя председателя Комитета по делам молодёжи и спорта при Правительстве Республики Таджикистан П.Собирзода, президента Спортивного совета Исламской Республики Пакистан Эхсан ур-Рахмана. Также в режиме онлайн в заседании примет участие делегация Китайской Народной Республики.
Мероприятия между руководителями государств-членов ШОС, ответственными за сферу физической культуры и спорта, планируется провести в течение 4 дней, основное заседание в рамках программы состоится 20 мая. Также запланирован визит в Национальный Олимпийский комитет представителей делегации, прибывшей в Ташкент, а также поездка в Ташкентскую область.
В повестке дня встречи будут обсуждены вопросы развития сотрудничества в организации запланированных в будущем спортивных соревнований высокого уровня, реализации перспективных проектов в спортивной сфере между странами-участницами ШОС, развития межгосударственных и межрегиональных связей. Наряду с этим будут проведены обсуждения по обмену опытом в пропаганде здорового образа жизни среди населения, реализации масштабных проектов по привлечению представителей подрастающего поколения к спорту.
Следует отметить, что в рамках заседания будет утверждён план по реализации “Дорожной карты” сотрудничества профильных министерств и ведомств, отвечающих за развитие физической культуры и спорта государств — членов ШОС на 2022-2024 годы.
Кроме того, руководители спортивного сектора ШОС также поделятся мнениями по содействию создания благоприятных условий для развития здорового образа жизни среди населения, укреплению дружеских связей через спорт, стимулированию атлетов, укреплению сотрудничества в развитии Олимпийского движения.