“Олимпия бирдамлиги” лойиҳасининг яна бир дастури мамлакатимизда ўз “мева”сини берди
Чим устида хоккей бўйича Ўзбекистон эркаклар терма жамоаси 5-15 май кунлари Таиланднинг Бангкок шаҳрида ўтган Ханчжоу-2022 саралаш турниридаги ажойиб иштироки билан кўплаб мутасаддиларнинг эътирофига сазовор бўлди. Жамоамиз беллашувлар давомида метин иродасини намойиш этиб, номдор рақибларини ортда қолдирди. Ушбу ғалаба терма жамоамиз учун Париж-2024 Олимпиадаси йўлида квалификация вазифасини ўтаб берувчи Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари эшигини очди.
Ўзбекистон чим устида хоккей федерацияси жамоамизни ушбу саралаш турнирига тайёрлашда катта саъй-ҳаракатларни амалга оширди. Бу йўлда юқори савиядаги рақиблар билан тажриба алмашиш имконини яратди. Жамоани шакллантириш ва уни тайёрлаш катта заҳмат талаб қилди. Бу борада мамлакатимизда янги майдонлар қуриш, шунингдек, Ўзбекистонда чим устида хоккей спортини ривожлантириш каби ишлар ХОҚнинг “Олимпия бирдамлиги” ва AHF (Осиё чим устида хоккей федерацияси) кўмагида DNSS (Миллий спорт тизимини ривожлантириш) лойиҳалари орқали йўлга қўйилди.
Ушбу амалий ютуқларни Осиё чим устида хоккей федерацияси ҳам алоҳида эътироф этди. Жумладан, федерация расмий сайтида чоп этилган бу ҳақидаги мақолада шундай дейилади:
“Ўзбекистонда чим устида хоккей спорт турининг бундай юқори суратларда ривожланишида шубҳасиз Ўзбекистон МОҚ муҳим роль ўйнади. Қўмита кўмагисиз Ўзбекистон миллий терма жамоаси ҳозирги даражага эриша олмас эди. Халқаро хоккей федерацияси, Осиё хоккей федерацияси ва ташкилот ижрочи директори Дато Тайяб Икрам Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасига мамлакатда хоккейни ривожлантириш йўлида кўрсатаётган хизматлари учун миннатдорлик изҳор этади”.

AHF особо отметила роль Национального Олимпийского комитета Узбекистана в развитии хоккея на траве
Мужская сборная Узбекистана по хоккею на траве продемонстрировала высокий уровень мастерства в отборочных матчах Азиатских игр среди мужчин. Турнир состоялся с 5 по 15 мая в Бангкоке и собрал сильнейшие дружины из различных стран. Благодаря упорству и силу воли, отечественная команда удостоилась права участия в Азиатских играх Ханчжоу-2022. Стоит отметить, что на состязаниях был довольно высокий уровень конкуренции. Несмотря на это помимо путёвки для выступления на Азиаде, хоккеисты Узбекистана завоевали хороший шанс, чтобы попасть на Олимпийские игры в 2024 году. Ведь именно на главных континентальных стартах четырёхлетия будут разыграны лицензии Париж-2024.
Подготовка отечественной команды хоккея на траве прошла на должном уровне. Это было заметно в ходе каждого, проведённого матча в рамках отборочного международного турнира в Таиланде. На формирование команды и её подготовки ушло немало труда, как отечественных, так и зарубежных специалистов. Формирование сборной достигнуто благодаря реализации проекта DNSS (Development of National Sports System) при поддержке Олимпийской солидарности МОК, и AHF (Азиатская федерация хоккея на траве).
Азиатская федерация хоккея на траве опубликовала на своём официальном сайте статью, в которой говорится:
«Национальный комитет Узбекистана сыграл огромную роль в прогрессе данной Олимпийской дисциплины среди населения. Без поддержки НОК Узбекистана было бы невозможно достичь нынешнего уровня Национальной сборной Узбекистана и узбекского хоккея. Международная Федерация хоккея, Азиатская Федерация хоккея и исключительно Исполнительный директор Азиатской Федерации хоккея Дато Тайяб Икрам выражают искреннюю благодарность Национальному Олимпийскому комитету Узбекистана за вклад в развитие и популяризации хоккея на траве в Узбекистане и их всестороннюю поддержку».