Чим устида хоккейчиларимиз иродали ғалаба билан Осиё ўйинларига йўлланма олишди
Айни кунларда Таиландда чим устида хоккей бўйича Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари учун саралаш мусобақа бўлиб ўтмоқда. Қувонарлиси, унда иштирок этаётган эркаклар терма жамоамиз илк бор Осиё ўйинларига йўлланма олди.
Ҳамюртларимиз Ўмон, Таиланд, Гонконг ва Қозоғистон вакиллари билан бир гуруҳдан жой олишди. Беллашувларда 1 ғалаба, 2 дуранг ва 1 мағлубият қайд этган жамоамиз учинчи ўрин билан Осиё ўйинларига йўлланма берувчи поғона учун курашни давом эттирди. Ушбу босқичда вакилларимизга сингапурлик хоккейчилар рақиблик қилишди. Пенальтилар сериясигача давом этган баҳсда омад ҳамюртларимиз томонда бўлди ва жамоамиз тарихий ғалабага эришди.
Ушбу муваффақият бир қатор мутахассислар эътирофига сазовор бўлди. Жумладан, Осиё хоккей федерациясининг Ижрочи директори Тайяб Икрам Ўзбекистон чим устида хоккей федерациясини қўлга киритилган ғалаба билан қутлаб, расмий табрик йўллади.
Регламентга кўра, Осиё ўйинларида қитъамизнинг энг кучли 12 жамоасигина иштирок эта олади. Аввалги мусобақада (Индонезияда) кучли бешликка кирган термалар (Ҳиндистон, Япония, Малайзия, Покистон ва Жанубий Корея) ҳамда мезбон Хитой тўғридан тўғри асосий стартга йўлланма олган бўлса, яна олти жамоа номи ушбу турнирда маълум бўлди. Келинг, шу ўринда жамоамизнинг мусобақада қайд этган натижаларига назар ташлаймиз.
Гуруҳ босқичи:
1-тур: Ўзбекистон – Гонконг 4:2
2-тур: Ўзбекистон – Таиланд 1:1
3-тур: Ўзбекистон – Қозоғистон 3:3
4-тур: Ўзбекистон – Ўмон 3:6
Осиё ўйинлари йўлланмаси учун плей-офф:
Ўзбекистон – Сингапур 2:2 (пен. бўйича 4:2)
Таиланддаги мусобақа орқали Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига йўл олган жамоалар: Бангладеш, Индонезия, Ўмон, Шри-Ланка, Таиланд ва Ўзбекистон.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон чим устида хоккей федерацияси ва жамоамизни ўз тарихида илк бор Осиё ўйинларида иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритгани билан самимий табриклаб, йигитларимизга бўлажак мусобақада омад тилаб қолади.

Отечественные хоккеисты завоевали путёвку на Азиатские игры
В эти дни в Таиланде проходят отборочные соревнования по хоккею на траве на Азиатские игры Ханчжоу-2022. Отрадно отметить, что мужская сборная Узбекистана впервые удостоилась права на участие главных континентальных стартах четырёхлетия.
Отечественная команда участвовала в подгруппе с представителями Омана, Таиланда, Гонконга и Казахстана. Одержав 1 победу, 2 ничьи и 1 поражение наши спортсмены продолжили борьбу за путёвку на Азиаду. На этом этапе соперниками дружины Узбекистана стали хоккеисты из Сингапура. В матче, в котором победителей определила серия пенальти, удача была на стороне наших соотечественников. И это был исторический результат хоккеистов Узбекистана.
Этот успех получил признание ряда экспертов. В частности, исполнительный директор Азиатской федерации хоккея на траве Икрам Тайяб поздравил Федерацию хоккея на траве Узбекистана с победой и направил официальное письмо.
Согласно регламенту, в Азиатских Играх смогут принять участие 12 сильнейших команд континента. Напомним, что прямую путёвку получили сборные, вошедшие в пятёрку сильнейших на предыдущей Азиаде (Индия, Япония, Малайзия, Пакистан и Южная Корея), а также сборная Китая. Теперь же к ним присоединились ещё шесть команд.
Результаты сборной Узбекистана:
Групповой этап:
1 тур: Узбекистан-Гонконг 4:2
2 тур: Узбекистан-Таиланд 1:1
3 тур: Узбекистан-Казахстан 3:3
4 тур: Узбекистан-Оман 3:6
Плей-офф за путёвку на Азиатские игры:
Узбекистан-Сингапур 2:2 (пен. (4:2)
Команды, которые пробились на Азиатские игры Ханчжоу-2022 через турнир в Таиланде: Бангладеш, Индонезия, Оман, Шри-Ланка, Таиланд и Узбекистан.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию хоккея на траве Узбекистана и команду с завоеванием исторической путёвки на Азиатские игры, желает нашим ребятам удачи в предстоящих соревнованиях.