Президент Шавкат Мирзиёев Ханчжоу-2022 Осиё ва Параосиё ўйинларига тайёргарлик тўғрисидаги Қарорни имзолади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йил Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида бўлиб ўтадиган XIX Осиё ва IV Параосиё ўйинларига ўзбекистонлик спортчиларни комплекс тайёрлаш бўйича Қарорни имзолади.
Жорий йилда Ханчжоу шаҳрида (Хитой) бўлиб ўтадиган ёзги Осиё ва Параосиё ўйинларида Ўзбекистон спортчиларининг ҳар томонлама тайёрлиги ва муваффақиятли иштирокини таъминлаш, уларда олтин, кумуш ва бронза медалларини қўлга киритган спортчиларни моддий қўллаб-қувватлаш, шунингдек, мамлакатимизда Олимпия ва Паралимпия ҳаракатини янада ривожлантириш мақсадида:
1. Осиё ўйинлари ташкилий қўмитасининг таклифига кўра Ханчжоу шаҳрида (Хитой) 2022 йил 10-25 сентябрь кунлари XIX ёзги Осиё ўйинлари ҳамда шу йилнинг 9-15 октябрь кунлари IV ёзги Параосиё ўйинларида (кейинги ўринларда – Осиё ва Параосиё ўйинлари) Ўзбекистон спорт делегациясининг иштирок этиши режалаштирилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Қуйидагилар Осиё ва Параосиё ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини тайёрлашнинг устувор вазифалари этиб белгилансин:
Ўзбекистон спорт делегациясининг аввалги Осиё ўйинларига нисбатан спорт турлари бўйича 30 тадан 35 тагача ҳамда Параосиё ўйинларига нисбатан параспорт турлари бўйича 8 тадан 13 тагача, умумий профессионал спортчилар сонини 50 фоиздан ошириш;
анъанавий яккакураш спорт турлари билан бир қаторда ўқ отиш, енгил атлетика, эшкак эшиш, велоспорт, гандбол, регби, баскетбол 3х3, сув спорти, шунингдек, паравелоспорт ва парашахмат спорт турлари бўйича натижадорликни ошириш;
спортчиларнинг генетик ва фенокопик имкониятларини ўрганиб, уларга рационал овқатланиш ҳамда машғулот юкламаларини тўғри тақсимлаш бўйича тавсиялар бериш ва уларни миллий терма жамоаларга жалб қилиш, шунингдек, ҳар бир спортчининг психологик портретини шакллантириш орқали психологик тайёрлаб бориш;
спорт турлари бўйича тайёргарлик жараёнига хорижий тренерлар ва мутахассисларни, шу жумладан, спорт фармакологлари, диетологлари, психологларини жалб қилиш;
спортчилар учун узлуксиз ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш ҳамда якуний тайёргарлик босқичини самарали ва сифатли ташкил этиш.
3. Ўзбекистон спорт делегациясининг 2022 йилда Ханчжоу шаҳрида (Хитой) бўлиб ўтадиган XIX ёзги Осиё ва IV Параосиё ўйинларига тайёргарлик кўриши ва муваффақиятли иштирок этиши бўйича “йўл харитаси” иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Белгилаб қўйилсинки:
а) Осиё ва Параосиё ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган Ўзбекистон спортчилари:
олтин медаль учун – 5 000 АҚШ доллари;
кумуш медаль учун – 3 000 АҚШ доллари;
бронза медаль учун – 2 000 АҚШ доллари;
б) Осиё ва Параосиё ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган Ўзбекистон спортчиларини тайёрлаган тренерлар:
олтин медаль учун – 2 500 АҚШ доллари;
кумуш медаль учун – 1 500 АҚШ доллари;
бронза медаль учун – 1 000 АҚШ доллари;
в) Осиё ва Параосиё ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган Ўзбекистон спортчиларини тайёрлаган бошқа мутахассислар (шифокор, диетолог, массажист ва бошқалар):
олтин медаль учун – 2 000 АҚШ доллари;
кумуш медаль учун – 1 000 АҚШ доллари;
бронза медаль учун – 500 АҚШ доллари миқдорида ҳар бир медаль учун бир марталик пул мукофотлари билан рағбатлантирилади;
г) мазкур бандда назарда тутилган харажатлар Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади.
5. Белгилансинки, Осиё ва Параосиё ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган Ўзбекистон спортчилари ва уларни тайёрлаган тренерлар қўшимча равишда маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан қуйидаги миқдорда бир марталик пул мукофотлари билан рағбатлантирилади:
олтин медаль учун – базавий ҳисоблаш миқдорининг 300 баравари миқдорида;
кумуш медаль учун – базавий ҳисоблаш миқдорининг 200 баравари миқдорида;
бронза медаль учун – базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 баравари миқдорида рағбатлантирилади;
олтин медаль учун базавий ҳисоблаш миқдорининг – 200 баравари миқдорида;
кумуш медаль учун базавий ҳисоблаш миқдорининг – 100 баравари миқдорида;
бронза медаль учун базавий ҳисоблаш миқдорининг – 50 баравари миқдорида;
в) мазкур бандда назарда тутилган харажатлар маҳаллий бюджетнинг қолдиқ маблағлари ва даромадлар режасининг ошириб бажарилган қисмидан қопланади.
6. Қуйидагилар Осиё ва Параосиё ўйинларига тайёргарлик кўришнинг молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитасига ажратилган Давлат бюджети маблағлари;
жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари;
қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар.
7. 2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини тайёрлаш бўйича Республика комиссиясига (А.Н. Арипов):
икки ҳафта муддатда Осиё ва Параосиё ўйинларида иштирок этадиган Ўзбекистон спорт делегациясининг контингентини, шунингдек, ушбу ўйинларга босқичма-босқич тайёргарлик олиб бориш схемасини тасдиқлаш;
Осиё ва Параосиё ўйинларига тайёргарлик кўриш ва муваффақиятли иштирок этиш бўйича мазкур қарор билан тасдиқланган “Йўл харитаси”да масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар зиммасига юклатилган вазифа ва топшириқларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини назоратга олиш;
спорт соҳасидаги малакали мутахассислар ва масъул спорт ташкилотлари вакилларидан иборат Осиё ва Параосиё ўйинлари тезкор штаблари фаолиятини ташкил этиш;
Осиё ўйинлари дастурига киритилган ноолимпия спорт турларига спорт базаларини бириктириш, спорт инвентарлари билан таъминлаш, 110 кунлик узлуксиз маҳаллий ва халқаро ўқув-машғулот йиғинлари ҳамда халқаро спорт мусобақаларида терма жамоа аъзолари иштирокини таъминлаш;
Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси ҳузурида спортчиларнинг допинг назоратини олиб бориш учун мўлжалланган Допингга қарши маъмурият ва бошқарув тизими (ADAMS) дастури бўйича махсус ишчи гуруҳларини ташкил этиш;
натижадорлиги паст бўлган спорт федерация (ассоциация)ларида замонавий спорт менежментини йўлга қўйиш.
8. Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Икрамов), Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси (Ш.Ташматов), Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси (М.Ташходжаев)га:
спортчиларнинг халқаро спорт мусобақаларига тайёргарлиги давомида жисмоний ва руҳий ҳолатини яхшилаш, жумладан, тренерлар, спорт шифокорлари, ҳакамлар иштирокида маҳаллий ва халқаро семинар-тренинглар, мастер-класс тадбирларини ўтказиб бориш чораларини кўриш;
Осиё ва Параосиё ўйинларида Ўзбекистон спорт делегацияси аъзоларининг қатнашиши учун уларни спорт анжомлари, расмий либос
ва спорт экипировкаси билан таъминлаш;
Маданият вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан биргаликда Осиё ва Параосиё ўйинларида Ўзбекистон спорт делегацияси аъзоларини тантанали кузатиш ва кутиб олиш тадбирларини юқори савияда ташкиллаштириш вазифаси юклатилсин.
9. Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси (Ш.Ташматов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) миллий терма жамоа аъзоларига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш, уларнинг жисмоний ҳолатини яхшилаш мақсадида:
Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси ҳузуридаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (кейинги ўринларда – Марказ) фаолиятини янада такомиллаштириш;
спортчиларнинг ўқув-йиғин машғулотлари ва мусобақалар даврида жисмоний ҳолатини тиббий кўрикдан ўтказишга мўлжалланган мобиль лабораториялар фаолиятини ташкиллаштириш ва уларни зарур жиҳозлар билан таъминлаш;
спорт турлари бўйича терма жамоаларга тиббиёт ходимларини Марказ орқали бириктириш ва жалб этиш тизимини йўлга қўйиш;
Марказ иш фаолияти унумдорлигини ошириш мақсадида маҳаллий ва хорижий мутахассислар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш чораларини кўрсин.
10. Белгилансинки:
Марказ фаолиятини яхшилаш мақсадида NexION 1 000 (мастер-спектро-метр Perkin Elmer) ва мобиль криокамера тиббий асбоб-ускуналарни харид қилиш учун 2022 йилда фаолияти тугатилган “Соғлом турмуш тарзи” платформасига ажратилган маблағлар доирасида 5 миллиард сўм йўналтирилади ва 2023 йилда кўчма лаборатор таҳлилларни ўтказиш мақсадида 1 дона автобус харид қилиш учун Давлат бюджети параметрларида зарур маблағлар кўзда тутилади;
Марказ учун талаб этиладиган бошқа тиббиёт жиҳозлари ва асбоб-ускуналарни харид қилиш Марказнинг ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
11. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошқулов), Халқ таълими вазирлиги (Б.Саидов), Мудофаа вазирлиги (Б.Қурбонов), Миллий гвардия (Р.Джураев) Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Хусанов) билан биргаликда Осиё ва Параосиё ўйинларига тайёргарлик кўраётган спортчилар, тренерлар ва бошқа мутахассисларнинг ташкил этиладиган спорт мусобақалари, ўқув-машғулот йиғинлари даврида таълим муассасаси ўқув дарсларидан, иш фаолиятидан белгиланган тартибда озод қилинишини ва спорт тадбирларида ўз вақтида иштирок этишини таъминласин.
12. Миллий антидопинг агентлиги (Н.Турсунов):
спортчилар томонидан антидопинг қоидаларига қатъий риоя қилиниши устидан самарали назоратни амалга оширсин;
спорт федерация (ассоциация)лари билан биргаликда режа-график асосида семинар-тренинглар ташкил қилиб борсин;
Ўзбекистон спорт делегацияси аъзоларини антидопинг мавзуларига оид тегишли ўқув-ахборот материаллари ва турли кўргазмали маълумотлар билан таъминласин.
13. Ташқи ишлар вазирлиги (В.Норов):
Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси буюртманомасига мувофиқ Осиё ва Параосиё ўйинларига тайёргарлик даври мобайнида терма жамоа аъзолари учун хорижга чиқиш ҳужжатларининг тезкорлик билан расмийлаштирилишини таъминласин;
Ўзбекистон спорт делегациясининг Пекиндаги “Бейжинг” ҳамда Ханчжоудаги “Сяошань” (Хитой) халқаро аэропортларида иммиграция назоратидан ўтишига кўмаклашсин.
14. Ички ишлар вазирлиги (П.Бобожонов):
Ўзбекистон спорт делегацияси аъзоларининг Осиё ва Параосиё ўйинларида қатнашиши учун уларнинг хорижга чиқиш биометрик паспортлари тезкорлик билан расмийлаштирилишини таъминласин;
кузатиш ва кутиб олиш тадбирларида хавфсизликни таъминлаш ва жамоат тартибини сақлаш, шунингдек, Ўзбекистон спорт делегацияси транспорт воситалари кузатувини ташкил этиш бўйича зарур ташкилий чораларни кўрсин.
15. Транспорт вазирлиги (И.Махкамов):
Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси ҳамда Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси талабномаларига асосан жорий йилнинг сентябрь-октябрь ойларида Ханчжоу шаҳрига (Хитой) рейслар ташкил этилиши, шунингдек, Ўзбекистон спорт делегацияси учун авиачипталар бронь қилинишини;
“Тошкент – Ханчжоу – Тошкент” йўналиши бўйича қўшимча чартер рейслари ташкил этилиши ва амалга оширилишини;
Ўзбекистон спорт делегацияси аъзоларига тегишли бўлган спорт анжомлари ва жиҳозларининг Ислом Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропорти орқали бепул ўтказилишини;
Ислом Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропортининг умумий залида “яшил йўлак” ташкил қилиш ва мазкур йўлак орқали Ўзбекистон спорт делегацияси аъзоларини кузатишни ва кутиб олишни таъминласин.
16. Давлат божхона қўмитаси (А.Мавлонов) Ўзбекистон спорт делегацияси аъзолари ва уларнинг қўл юкларини (спорт овқатлари ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари, спорт анжомлари, жиҳозлар, тиббий асбоб-ускуналар ва препаратлар ҳамда бошқалар) божхона назоратидан ўтказиш ва расмийлаштириш ишлари тезкорлик билан амалга оширилишини таъминласин.
17. Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси (Ш.Ташматов) ҳамда Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси (М.Ташходжаев) Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) билан биргаликда Ўзбекистон спорт делегациясини зарур бўлган тиббий жиҳозлар, асбоб-ускуналар ва препаратлар билан таъминласин.
18. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Хаджаев), Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (А.Кўчимов) спортчиларнинг тайёргарлик жараёнлари, ўқув-машғулот йиғинлари ҳамда Осиё ва Параосиё ўйинларида бевосита иштироки тўғрисида қисқа метражли видеороликлар ҳамда махсус кўрсатувлар тайёрланишини ва оммавий ахборот воситаларида доимий равишда кенг ёритилишини таъминласин.
19. Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Икрамов), Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси (Ш.Ташматов), Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси (М.Ташходжаев), спорт федерация (ассоциация)лари ҳамда спорт турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаблари томонидан Осиё ва Параосиё ўйинларига тайёргарлик кўриш учун спорт анжомлари, жиҳозлар, ускуналар, делегация расмий либослари, спорт экипировкаси, спорт тиббиёти жиҳозлари, тиббий-биологик препаратларни харид қилиш, шунингдек, ўқув-машғулот йиғинлари бўлиб ўтадиган спорт базаларини таъмирлаш ва реконструкция қилиш, ётоқхона, спорт заллари ва спорт жиҳозлари ижараси ҳамда овқатланишни ташкил қилиш билан боғлиқ тартиб-таомиллар қонунчиликда белгиланган тартибда давлат харидларининг асосий принципларига риоя қилинган ҳолда амалга оширилсин.
20. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари:
жойларда олимпия ва паралимпия спорт турларини ривожлантириш
ва мувофиқлаштириш, услубий қўллаб-қувватлаш ва мониторинг қилиш мақсадида спорт федерация (ассоциация)лари ҳудудий бўлинмаларининг молиявий ва моддий-техник базасини мустаҳкамласин;
туман (шаҳар)ларда тегишли спорт турларини ривожлантириш ва оммалаштириш ҳамда зарур шарт-шароитлар яратиш чораларини кўрсин;
Осиё ва Параосиё ўйинларига тайёргарлик кўраётган миллий терма жамоа спортчилари, тренерлари ва бошқа мутахассисларини моддий ва ижтимоий қўллаб-қувватласин, уларнинг маиший шароитларини яхшилаш бўйича масъулларни бириктирсин;
ҳудудий терма жамоа спортчилари, тренерлари ва бошқа спорт мутахассисларининг республика ва халқаро спорт тадбирлари ҳамда ўқув-машғулот йиғинларида узлуксиз иштирокини таъминлаш чораларини кўрсин.
21. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул
ва шахсий жавобгар этиб спортни ривожлантириш вазири А.И.Икрамов, спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Ш.Ш.Махмудов, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раисининг ўринбосари Ш.Р.Ташматов ва Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси раиси М.М.Ташходжаев белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

Президент Шавкат Мирзиёев подписал Постановление о подготовке к Азиатским и Параазиатским играм 2022 года в Ханчжоу
В целях обеспечения всесторонней подготовки и успешного участия спортсменов Узбекистана в летних Азиатских и Паразиатских играх, проводимых в городе Ханчжоу (Китай) в текущем году, материальной поддержки спортсменов, завоевавших золотые, серебряные и бронзовые медали, а также дальнейшего развития Олимпийского и Паралимпийского движения в стране:
1. Принять к сведению, что по предложению организационного комитета Азиатских игр 10–25 сентября 2022 года запланировано участие спортивной делегации Узбекистана в XIX летних Азиатских играх9–15 октября текущего года – в IV летних Паразиатских играх (далее – Азиатские и Паразиатские игры).
2. Определить приоритетными задачами подготовки спортсменов Узбекистана к Азиатским и Паразиатским играм:
увеличение по сравнению с предыдущими Азиатскими играми участия спортивной делегации Узбекистана с 30 видов спорта до 35 видов, с 8 видов параспорта до 13 видов, общей доли профессиональных спортсменов до более 50 процентов;
повышение наряду с традиционными спортивными единоборствами результативности спортсменов в таких видах спорта, как стрельба, легкая атлетика, гребля, велоспорт, гандбол, регби, баскетбол 3х3, водный спорт, а также паравелоспорт и парашахматы;
изучение генетических и фенокопических возможностей спортсменов, предоставление им рекомендаций о рациональном питании и правильном распределении тренировочной нагрузки, привлечение их в национальные сборные команды, а также психологическую подготовку каждого спортсмена путем формирования психологического портрета;
привлечение зарубежных тренеров и специалистов к процессу спортивной подготовки, включая спортивных фармакологов, диетологов и психологов;
проведение непрерывных учебно-тренировочных сборов, а также эффективную и качественную организацию заключительного этапа подготовки спортсменов.
3. Утвердить «Дорожную карту» по подготовке и успешному участию спортивной делегации Узбекистана в XIX летних Азиатских и IV Паразиатских играх, проводимых в городе Ханчжоу (Китай) в 2022 году, согласно приложению.
4. Установить, что единовременным денежным вознаграждением за каждую медаль поощряются:
а) спортсмены Узбекистана, ставшие победителями и призерами Азиатских и Паразиатских игр:
за золотую медаль – 5 000 долларов США;
за серебряную медаль – 3 000 долларов США;
за бронзовую медаль – 2 000 долларов США;
б) тренеры, подготовившие спортсменов Узбекистана, ставших победителями и призерами Азиатских и Паразиатских игр:
за золотую медаль – 2 500 долларов США;
за серебряную медаль – 1 500 долларов США;
за бронзовую медаль – 1 000 долларов США;
в) другие специалисты (врачи, диетологи, массажисты и иные), подготовившие спортсменов Узбекистана, ставших победителями и призерами Азиатских и Паразиатских игр:
за золотую медаль – 2 000 долларов США;
за серебряную медаль – 1 000 долларов США;
за бронзовую медаль – 500 долларов США;
г) расходы, предусмотренные настоящим пунктом, покрываются за счет средств Государственного бюджета.
5. Определить, что спортсмены Узбекистана, ставшие победителями и призерами Азиатских и Паразиатских игр, а также подготовившие их тренеры дополнительно поощряются единовременным денежным вознаграждением за счет средств местных бюджетов в следующих размерах:
а) спортсмены Узбекистана, ставшие победителями и призерами Азиатских и Паразиатских игр:
за золотую медаль – в 300-кратном размере базовой расчетной величины;
за серебряную медаль – в 200-кратном размере базовой расчетной величины;
за бронзовую медаль – в 100-кратном размере базовой расчетной величины;
за золотую медаль – в 200-кратном размере базовой расчетной величины;
за серебряную медаль – в 100-кратном размере базовой расчетной величины;
за бронзовую медаль – в 50-кратном размере базовой расчетной величины;
в) расходы, предусмотренные настоящим пунктом, покрываются за счет свободного остатка средств и перевыполненной части плана доходов местных бюджетов.
6. Определить источниками финансирования подготовки к Азиатским и Паразиатским играм:
средства Государственного бюджета, выделенные Министерству развития спорта, Национальному олимпийскому комитету Узбекистана и Национальному паралимпийскому комитету Узбекистана;
7. Республиканской комиссии по подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году, (Арипов А.Н.) обеспечить:
в двухнедельный срок утверждение контингента спортивной делегации Узбекистана, принимающего участие в Азиатских и Паразиатских играх, а также схемы поэтапной подготовки к данным играм;
установление контроля за своевременным и качественным исполнением задач и поручений, возложенных на ответственные министерства, ведомства и организации «Дорожной картой» по подготовке и успешному участию в Азиатских и Паразиатских играх, утвержденной настоящим постановлением;
организацию деятельности оперативных штабов по Азиатским и Паразиатским играм, состоящих из квалифицированных специалистов в сфере спорта и представителей ответственных спортивных организаций;
прикрепление спортивных баз к неолимпийским видам спорта, включенным в программу Азиатских игр, обеспечение их спортивным инвентарем, участие членов сборных команд в 110-дневных непрерывных отечественных и международных учебно-тренировочных сборах и международных спортивных соревнованиях;
создание специальных рабочих групп по программе Системы антидопингового администрирования и управления (ADAMS) при Национальном олимпийском комитете Узбекистана и Национальном паралимпийском комитете Узбекистана в целях проведения допинг-контроля спортсменов;
внедрение современного спортивного менеджмента в спортивных федерациях (ассоциациях) с низкой результативностью.
8. Возложить на Министерство развития спорта (Икрамов А.), Национальный олимпийский комитет Узбекистана (Ташматов Ш.) и Национальный паралимпийский комитет Узбекистана (Ташходжаев М.) задачи по:
принятию мер для улучшения физического и психологического состояния спортсменов в процессе подготовки к международным спортивным соревнованиям, включая проведение отечественных и международных семинаров-тренингов и мастер-классов с участием тренеров, спортивных врачей и судей;
обеспечению членов спортивной делегации Узбекистана спортивным снаряжением, официальной формой и спортивной экипировкой для участия в Азиатских и Паразиатских играх;
совместно с Министерством культуры, Министерством иностранных дел и хокимиятом города Ташкента – организации на высоком уровне торжественных проводов для участия в Азиатских и Паразиатских играх и встречи членов спортивной делегации Узбекистана.
9. Национальному олимпийскому комитету Узбекистана (Ташматов Ш.), Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) в целях оказания качественной медицинской помощи и улучшения физического состояния членов национальных сборных команд принять меры по:
дальнейшему совершенствованию деятельности Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Национальном олимпийском комитете Узбекистана (далее – Центр);
организации деятельности мобильных лабораторий и оснащению их необходимым оборудованием для проведения медицинского осмотра физического состояния спортсменов в период учебно-тренировочных сборов и соревнований;
внедрению системы привлечения и прикрепления Центром медицинских работников к сборным командам по видам спорта;
установлению сотрудничества с отечественными и зарубежными специалистами в целях повышения эффективности деятельности Центра.
10. Установить, что:
в целях улучшения деятельности Центра и приобретения медицинского оборудования NexION 1 000 (мастер-спектрометр Perkin Elmer) и мобильных криокамер в 2022 году в рамках средств, выделенных на прекратившую функционирование платформу «Здоровый образ жизни», направляется 5 миллиардов сумов, в 2023 году в параметрах Государственного бюджета предусматриваются необходимые средства на покупку одного автобуса для проведения мобильных лабораторных анализов;
приобретение для Центра иного медицинского оборудования и инвентаря осуществляется за счет собственных средств Центра.
11. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.), Министерству народного образования (Саидов Б.), Министерству обороны (Курбанов Б.) и Национальной гвардии (Джураев Р.) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) в установленном порядке обеспечить освобождение от учебных занятий в образовательных учреждениях и осуществления трудовой деятельности, а также своевременное участие в спортивных мероприятиях спортсменов, тренеров и иных специалистов, осуществляющих подготовку к Азиатским и Паразиатским играм, в период проведения спортивных соревнований и учебно-тренировочных сборов.
12. Национальному антидопинговому агентству (Турсунов Н.):
осуществлять эффективный контроль за строгим соблюдением спортсменами антидопинговых правил;
совместно со спортивными федерациями (ассоциациями) регулярно организовывать семинары-тренинги на основе планов-графиков;
обеспечить членов спортивной делегации Узбекистана соответствующими учебно-информационными материалами и различной наглядной информацией на антидопинговую тематику.
13. Министерству иностранных дел (Норов В.):
по заявкам Министерства развития спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Национального паралимпийского комитета Узбекистана обеспечить оперативное оформление документов для выезда за рубеж членам национальных сборных команд в период подготовки к Азиатским и Паразиатским играм;
оказать содействие в прохождении спортивной делегацией Узбекистана иммиграционного контроля в международных аэропортах «Бэйжинг» в Пекине и «Сяошань» в Ханчжоу (Китай).
14. Министерству внутренних дел (Бобожонов П.):
обеспечить оперативное оформление биометрического паспорта гражданина Республики Узбекистан для выезда за границу для участия членов спортивной делегации Узбекистана в Азиатских и Паразиатских играх;
принять необходимые организационные меры по обеспечению безопасности и охране общественного порядка на мероприятиях по проводам и встрече, а также организации сопровождения транспортных средств спортивной делегации Узбекистана.
15. Министерству транспорта (Махкамов И.) обеспечить:
по заявкам Министерства развития спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Национального паралимпийского комитета Узбекистана организацию рейсов в город Ханчжоу (Китай)  в сентябре –октябре текущего года, а также бронирование авиабилетов для спортивной делегации Узбекистана;
организацию и выполнение дополнительных чартерных рейсов по маршруту «Ташкент-Ханчжоу-Ташкент»;
безвозмездный трансфер спортивного оборудования и снаряжения, принадлежащих членам спортивной делегации Узбекистана, через Международный аэропорт «Ташкент» имени Ислама Каримова;
организацию «зеленого коридора» в общем зале Международного аэропорта «Ташкент» имени Ислама Каримова, а также проводы и встречу членов спортивной делегации Узбекистана посредством данного коридора.
16. Государственному таможенному комитету (Мавлонов А.) обеспечить оперативное проведение таможенного контроля и оформления членов спортивной делегации Узбекистана и их ручной клади (спортивного питания, другой продовольственной продукции, спортивного оборудования, инвентаря, медицинского оборудования и препаратов и других).
17. Национальному олимпийскому комитету Узбекистана (Ташматов Ш.) и Национальному паралимпийскому комитету Узбекистана (Ташходжаев М.) совместно с Министерством здравоохранения (Мусаев Б.) обеспечить спортивную делегацию Узбекистана необходимым медицинским оборудованием, инвентарем и препаратами.
18. Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.) и Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.) обеспечить подготовку и широкое освещение на постоянной основе в средствах массовой информации короткометражных видеороликов и специальных передач о процессах подготовки, учебно-тренировочных сборах и непосредственном участии спортсменов Узбекистана в Азиатских и Паразиатских играх.
19. Министерству развития спорта (Икрамов А.), Национальному олимпийскому комитету Узбекистана (Ташматов Ш.), Национальному паралимпийскому комитету Узбекистана (Ташходжаев М.), спортивным федерациям (ассоциациям) и республиканским школам высшего спортивного мастерства по видам спорта, осуществляющим подготовку к Азиатским и Паразиатским играм, процедуры, связанные с приобретением спортивного оборудования, снаряжения, инвентаря, официальной формы делегации, спортивной экипировки, оборудования спортивной медицины, медико-биологических препаратов, ремонтом и реконструкцией спортивных баз проведения учебно-тренировочных сборов, организацией аренды общежитий, спортивных залов и спортивного инвентаря и питания, осуществлять с соблюдением основных принципов государственных закупок в порядке, установленном законодательством.
20. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента:
в целях развития и координации, методической поддержки и осуществления мониторинга олимпийских и паралимпийских видов спорта на местах укрепить финансовую и материально-техническую базу территориальных подразделений спортивных федераций (ассоциаций);
принять меры по развитию и популяризации, а также созданию необходимых условий для соответствующих видов спорта в районах (городах);
оказать материальную и социальную поддержку спортсменам, тренерам и иным специалистам национальных сборных команд, осуществляющим подготовку к Азиатским и Паразиатским играм, закрепить ответственных лиц за улучшение их бытовых условий;
принять меры по обеспечению непрерывного участия спортсменов, тренеров и других спортивных специалистов сборных команд регионов в республиканских, международных спортивных мероприятиях и учебно-тренировочных сборах.
21. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., заместителя министра развития спорта Махмудова Ш.Ш., заместителя председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Ташматова Ш.Р. и председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана Ташходжаева М.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.