Велоспортчиларимиз Осиё чемпионатларидаги энг яхши натижаларини қайд этишди
24-29 март кунлари Тожикистон пойтахтида велоспортнинг шоссе йўналиши бўйича қитъа биринчилиги ўз якунига етди. Унда қатнашган жамоамиз ўз тарихидаги энг яхши натижани кўрсатди.
Мусобақанинг илк кунидаёқ аёллар ўртасидаги жамоавий пойга дастурида олтин медални қўлга киритган делегациямиз турнир давомида жами 5 та олтин, 1 та кумуш ва 2 та бронза медалларини жамғарди. Қайд этиш жоиз, жамоамиз Осиё чемпионатлари тарихида бу каби муваффақиятли иштирок этмаган эди. Бундай натижа, шубҳасиз, давлатимизнинг барча спорт турлари қатори велоспорт ривожига кўрсатаётган улкан эътибори орқали қўлга киритилмоқда. Айниқса, ташкил этилган профессионал клублар ва уларнинг хорижий мамлакатларда йиғин ўтказгани ушбу қитъа чемпионатида спортчиларимизнинг юқори натижа қайд этиши йўлида муҳим аҳамият касб этди.
Қуйида Осиё чемпионати қаҳрамонлари ва улар шоҳсупага кўтарилган йўналишларни эслаб ўтамиз:
1. Аёллар ўртасида жамоавий пойга (Янина Кускова, Маргарита Мисюрина, Шаҳноза Абдуллаева, Анна Куликова)
2. Анна Кускова, U-20 тоифасидаги индивидуал пойга
3. Янина Кускова, U-23 тоифасидаги индивидуал пойга
4. София Каримова, U-20 тоифасида гуруҳ пойгаси
5. Самандар Султонов, U-20 тоифасида гуруҳ пойгаси
1. Алексей Фомовский, U-23 тоифасида индивидуал пойга
1. Муроджон Холмуродов, катталар ўртасида индивидуал пойга
2. Янина Кускова, U-23 тоифасида гуруҳ пойгаси
Бу йилги Осиё чемпионатида қитъамизнинг 23 та давлати иштирок этди. Терма жамоамиз ушбу натижа билан умумжамоа ҳисобида Қозоғистондан сўнг иккинчи ўринни қўлга киритди. Энди велоспортчиларимиз июнь ойида Ҳиндистонда ўтадиган трек бўйича Осиё чемпионатига ҳозирлик кўради.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон велоспорт федерацияси, терма жамоамиз спортчи ва мураббийларини Осиё чемпионатидаги муваффақиятли иштирок билан муборакбод этади.

Наши велоспортсмены - вице-чемпионы в общекомандном зачёте ЧА
С 24 по 29 марта в столице Таджикистана состоялось континентальное первенство по шоссейному велоспорту. Сборная Узбекистана, которая приняла участие в континентальном первенстве, показала лучший результат в своей истории.
Наша делегация, завоевавшая в стартовый же день турнира золотую медаль в программе командных соревнований среди женщин, на протяжении всего континентального первенства в общей сложности записала в свой актив: 5 золотых, 1 серебряную и 2 бронзовые награды. Стоит отметить, что отечественная команда впервые удостоилась такого высокого результата в истории участия в чемпионатах Азии. Такое выступление, несомненно, достигается благодаря огромному вниманию, оказываемому государством развитию спорта. В частности, организованные профессиональные клубы и проведение УТС в зарубежных странах сыграли важную роль в достижении высоких результатов на этом континентальном чемпионате.
1. Командная гонка среди женщин (Янина Кускова, Маргарита Мисюрина, Шахноза Абдуллаева, Анна Куликова)
2. Анна Кускова, индивидуальная гонка в категории U-20
3. Янина Кускова, индивидуальная гонка в категории U-23
4. София Каримова, групповая гонка в категории U-20
5. Самандар Султонов, групповая гонка в категории U-20
1. Алексей Фомовский, индивидуальная гонка в категории U-23
1. Муроджон Холмуродов, индивидуальная гонка среди взрослых
2. Янина Кускова, групповая гонка в категории U-23
Благодаря такому результату наша сборная заняла второе место в общекомандном зачёте среди 23 стран-участниц, пропустив вперёд лишь Казахстан. Сейчас наши велосипедисты готовятся к чемпионату Азии по треку, который пройдёт в Индии в июне месяце.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Федерацию велоспорта Узбекистана, спортсменов и тренеров с успешным выступлением на чемпионате Азии.