Ўзбек баскетболи ривожи йўлида узоқ вақт самарали меҳнат қилган спортимиз фахрийси Александр Адисман қутлуғ 85 ёшлик таваллуд айёмини қарши олди.
Александр Адисман 1937 йил 28 март куни Тошкентда туғилган. 1962 йилдан мураббийлик фаолиятини бошлаган Александр Иосифович шогирдлари билан бир қатор ютуқларга эришди. Жумладан, 1968 йил Харьковда ёшлар ўртасида ўтган Бутуниттифоқ чемпионатида, 1981-1982 йиллар Тошкентнинг “Университет” жамоаси билан СССР халқлари Спартакиадаси ва бошқа бир қатор турнирларда у кишининг жамоаси муваффақият қозонган.
Фаолияти давомида Собиқ Иттифоқ жамоаси таркибида жаҳон чемпионати ва Олимпиада совриндорлари сифатида танилган кўплаб шогирдларни тарбиялаган. Спортдаги узоқ йиллик хизматлари учун давлатимиз томонидан “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган мураббий” унвони билан тақдирланган.
Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов таваллуд айёмини нишонлаётган Александр Адисманнинг хонадонига ташриф буюриб, у кишини спорт жамоатчилиги ва фахрийлар кенгаши номидан табриклади ҳамда эсдалик совғаларини топширди.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳам Александр Иосифовични табаррук ёши билан қутлаб, унга мустаҳкам соғлиқ ва узоқ умр тилаб қолади.

Ветерану спорта Алексанру Адисману-85 лет
Ветерану спорта, долгое время плодотворно трудившийся на пути развития узбекского баскетбола, Александру Адисману исполнилось 85-лет.
Александр Адисман родился 28 марта 1937 года в Ташкенте. Начав тренерскую деятельность с 1962 года, Александр Иосифович вместе со своими подопечными добился довольно высоких результатов. В частности, в 1968 году на прошедшем в Харькове Всесоюзном чемпионате среди молодёжи, в 1981-1982 годах со столичной командой "Университет" он выиграл Спартакиаду народов СССР и ряд других престижных турниров.
За свою карьеру в составе сборной бывшего Союза он воспитал множество учеников, ставших призёрами чемпионатов мира и Олимпиад. За многолетние заслуги в спорте награждён со стороны государства почётным званием "Заслуженный тренер Узбекистана".
Председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов посетил дом Александра Адисмана, поздравил его с Днём рождения от имени спортивной общественности и Совета ветеранов и вручил памятные подарки.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана также поздравляет Александра Иосифовича с юбилеем, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.