IV Тошкент халқаро марафони юзлаб ҳамюртларимизга баҳорий кайфият улашди
Пойтахтимизда анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган “Наврўз” Халқаро марафонининг IV пойгаси ва Шанхай ҳамкорлик ярим марафони ўтказилди. Бу йилги мусобақа баҳорий кайфият ва ўйин-кулгулар билан аввалги марафонлардан ажралиб турди. Мазкур спорт байрами Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси, Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳамда Ёшлар ишлари агентлиги ҳамкорлигида ташкил этилди.
ШҲТ халқаро ярим марафони даражасидаги нуфузли мусобақа юртимизда илк бор ташкил этилиши. Ушбу марафон AIMS халқаро тузилмасининг «А» таснифидаги сертификациясига эга. Бу ШҲТ ярим марафонида қатнашадиган профессионал спортчиларнинг иштироки, марафон трассаси, унинг ўтиш жараёни ва натижалари халқаро экспертлар томонидан баҳолаб борилишини англатади. Мазкур нуфузли мусобақани Халқаро енгил атлетика федерацияси ҳамда AIMSнинг техник экспертлари Иля Михайловский ва Адрианус Стевенслар баҳолаб боришди.
Марафон баҳсларида турли йўналишларда қатнашиш учун жами 2 200 нафардан зиёд киши рўйхатда ўтган эди. Бугун эса улар сафига рўйхатдан ўтолмаган, аммо югуришга иштиёқманд кўплаб инсонлар ҳам қўшилди ва умумий ҳисобда ушбу халқаро марафонда 2 ярим минг нафардан зиёд инсонлар қатнашди.
Тўртинчи бор ўтказилган марафон нафақат ҳамшаҳарларимиз, балки халқаро мутахассисларнинг ҳам эътирофига сазовор бўлди. Буни маросимнинг очилиш қисмида сўзга чиққан Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов алоҳида таъкидлашди. Мутасаддилар ўз сўзлари давомида мамлакатимизда Президентимиз томонидан ҳамюртларимиз орасида оммавий спортни тарғиб қилиш борасида олиб борилаётган ўзгаришлар, югуришнинг инсон саломатлигига ижобий таъсири ҳақида алоҳида тўхталишди.
Бу йилги марафонга Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров фахрий меҳмон сифатида ташриф буюрди. Шунингдек, тадбирда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов, Азизжон Камилов, Шезрод Ташматов, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раҳбарияти, юзлаб спортсевар ҳамюртларимиз иштирок этишди. Мусобақада Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Покистондан келган спортчилар ҳамюртларимиз билан рақобат олиб боришди. Пойганинг старт ва финиш нуқтаси доимгидек “Ҳумо арена” муз саройи олдидаги Бешёғоч майдони этиб белгиланди.
Регламентга кўра, мусобақа доирасида 3 км, 10 км, 21 км, классик марафон ва экиден (эстафета) пойгалари ўтказилди. Бу йилги марафон ғолиб ва совриндорларига мос равишда 30-20-10 миллион сўмдан мукофот ажратилган. Қолаверса, бошқа йўналишлардаги совриндорлар ҳам белгиланган миқдордаги мукофотларга сазовор бўлишди.
Ўз йўналишида ғалаба қозонган спортчилар:
3 км, эркаклар:
1. Ҳасан Мирсоатов – 9:07.12
2. Виктор Цуренко – 9:15.07
3. Диёрбек Аҳмедов – 9:17.17
1. Шоҳсанам Хуррамова – 10:18.5
2. Ойзира Журакова – 10:40.5
3. Дарья Антропова – 10:49.3
10 км, эркаклар:
1. Бекзод Бойматов – 35:03
2. Отабек Файзуллаев – 35:47
3. Азизбек Касимов – 36:26
1. Дилноза Усмонова – 43:29
2. Гўзал Муҳаммадалиева – 44:22
3. Фарида Тўлқунбекова – 44:53
21 км, эркаклар:
1. Нурсултон Кенешбеков (Қирғизистон) – 1:04.28
2. Шоҳруҳ Давлатов (Ўзбекистон) – 1:04.40
3. Отабек Тошқувватов (Ўзбекистон) – 1:07.58
21 км, аёллар:
1. Азиза Мирзаакбарова (Ўзбекистон) 1:15.20
2. Мария Коробицкая (Қирғизистон) – 1:16.47
3. Ситора Қурбонова (Ўзбекистон) – 1:24.43
Марафон (42 км, 195 м), эркаклар:
1. Илья Тяпкин (Қирғизистон) – 2:21.42
2. Закирилло Маматқулов (Ўзбекистон) – 2:22.05
3. Владислав Мамедов (Ўзбекистон) – 2:23.18
Марафон, аёллар:
1. Гулшаной Сатторова (Қирғизистон) – 2:34.50
2. Екатерина Тунгускова (Ўзбекистон) – 2:29.28
3. Тамила Қўчқорова (Ўзбекистон) – 3:11.23
Тақдирлаш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги хавфсизлик кенгаши котиби, Ўзбекистон триатлон федерацияси раиси Виктор Маҳмудов, UFC жангчиси Маҳмуд Муродов, Токио-2020 Олимпиадаси чемпионлари Баҳодир Жалолов ҳамда Улуғбек Рашитов ҳам иштирок этиб, совриндорларга эсдалик совғалари ва пул мукофотларини топширишди.

IV Ташкентский международный марафон определил своих победителей и призёров
В столице состоялся IV традиционный международный марафон "Навруз" и Шанхайский полумарафон сотрудничества. Нынешние состязания подарили всем своим участникам и гостям своеобразное весеннее настроение. Этот спортивный праздник организован Министерством развития спорта Республики Узбекистан, Национальным Олимпийским комитетом, Федерацией легкой атлетики Узбекистана, хокимиятом города Ташкента и Агентством по делам молодёжи.
Данный престижный международный полумарафон ШОС организован в нашей стране впервые. Он имеет сертификат международной структуры AIMS категории "А". Это означает, что участие профессиональных спортсменов, выступающих в полумарафоне ШОС, сама трасса марафона, процесс его прохождения и результаты оцениваются международными экспертами. Этот престижный турнир оценивали технические эксперты Международной федерации легкой атлетики и AIMS Илья Михайловский и Адрианус Стивенс.
В общей сложности более 2 200 человек были зачислены для участия в соревнованиях по различным направлениям. Сегодня к ним присоединились многие люди, которые не смогли зарегистрироваться, но увлеклекаются бегом, и в общей сложности в этом международном марафоне приняли участие более 2 500 человек.
Марафон в четвертый раз завоёвывает признание не только наших соответственников, но и международных специалистов. Об этом особо отметили министр Развития спорта Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, выступившие на церемонии открытия. В своей речи официальные лица особо отметили проводимые Президентом преобразования в пропаганде массового спорта среди населения, положительное влияние бега на здоровье человека.
В этом году в качестве почётного гостя марафон посетил вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров. В мероприятии также приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, заместители главы НОК Равшан Ирматов, Азизжон Камилов, Шезрод Ташматов, президент Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, руководство Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, сотни отечественных спортсменов. В соревнованиях приняли участие атлеты из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Пакистана. Старт и финиш марафона, на традиционной основе, были отмечены на площади Бешагач перед Ледовым дворцом "Хумо арена".
Более 100 участников составили профессиональные спортсмены, остальные-любители и сторонники здорового образа жизни. Стоит отметить, что для судейства марафона были привлечены 80 самых опытных экспертов со всей Республики. Также судьям на протяжении всего марафона помогали 230 волонтёров.
Согласно регламенту, в рамках соревнований прошли забеги на дистанциях 3 км, 10 км, 21 км, а также состязания экиден, которые представляют собой эстафетный бег на марафонскую дистанцию (42 км). Победителям и призёрам марафона в этом году из призового фонда было выделено 30-20-10 миллионов сумов. Кроме того, призёры по другим направлениям также получили награды.
1. Хасан Мирсоатов - 9:07.12
2. Виктор Цуренко - 9:15.07
3. Диёрбек Ахмедов - 9:17.17
1. Шохсанам Хуррамова - 10:18.5
2. Ойзира Джуракова - 10:40.5
3. Дарья Антропова - 10:49.3
10 км, мужчины:
1. Бекзод Бойматов – 35:03
2. Отабек Файзуллаев – 35:47
3. Азизбек Касимов – 36:26
1. Дильноза Усмонова – 43:29
2. Гузаль Мухаммадалиева – 44:22
3. Фарида Тулкунбекова – 44:53
21 км, мужчины:
1. Нурсултон Кенешбеков (Кыргызстан) – 1:04.28
2. Шохрух Давлатов (Узбекистан) – 1:04.40
3. Отабек Ташкувватов (Узбекистан) – 1:07.58
21 км, женщины:
1. Азиза Мирзаакбарова (Узбекистан) 1:15.20
2. Мария Коробицкая (Кыргызстан) – 1:16.47
3. Ситора Курбонова (Узбекистан) – 1:24.43
Марафон (42 км, 195 м), мужчины:
1. Илья Тяпкин (Кыргызстан) – 2:21.42
2. Закирилло Маматкулов (Узбекистан) – 2:22.05
3. Владислав Мамедов (Узбекистан) – 2:23.18
Марафон, женщины:
1. Гулшаной Сатторова (Кыргызстан) – 2:34.50
2. Екатерина Тунгускова (Узбекистан) – 2:29.28
3. Тамила Кучкорова (Узбекистан) – 3:11.23
В церемонии награждения также приняли участие Секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, председатель Федерации триатлона Узбекистана Виктор Махмудов, боец UFC Махмуд Муродов, чемпионы Олимпийских игр Токио-2020 Баходир Жалолов и Улугбек Рашитов, которые вручили призёрам памятные подарки и денежные призы.